Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1 2
Zdravím, mám tuto úlohu:
Trianglie je malá ostrovní země, ve které žádná cesta nekončí jinak, než křižovatkou ve tvaru Y. Mladý princ se vydá na cesty po ostrově. Nasedne na koně a chystá se odjet. Když projíždí cestou pod okny paláce, volá na něj královna z balkónu: "Ale princi, jak najdeš cestu zpět do paláce?" On ji odpověděl: "Neboj matko, vždy na každé druhé křižovatce odbočím vpravo a jinak budu odbočovat vlevo. Takto jistě dříve nebo později přijedu zpět před palác." Měl princ pravdu?
Návod: Úlohu namodelujte grafem, který je konečný. Dále si všimněte, že budete-li nějaký sled v~grafu stále prodlužovat, tak dříve nebo později se musí některé vrcholy nebo hrany zopakovat.
Podle mě, to není možné, namodeloval jsem si graf z hexů jakožto poskládaných z Y a pořád od hradu jako by utíkám, buď vodorovně nebo po diagonále (záleží z jakého bodu princ vyjede), návod zase hovoří o konečném grafu, takže to asi vyjde, jen nevím jak, kdyžtak děkuji za naťuknutí
Offline
↑ hmyzak:
Zdravím,
řekla bych, že pan učitel umístil nápovědu hned do 1. slova zadání (je to jen nápad).
-------------
Příčin bylo více. K poklesu tržeb přispělo mimo jiné počasí, které letos více než loni odpovídalo běžnému charakteru zimního období, a také přesun Velikonoc z dubna na březen.
Offline
Nevým jestli to pomůže, ale zkus prohodit hrany a vrcholy. To je celkem oblíbený trik v grafech. Tim ti vznikne jiny graf, ktery bude taky roviny, a navic uz tam budeš opravdu mit ty trojůhelníky.
Offline
↑ hmyzak:
tak nějak bych to viděla atd. otočeno a spojováno ve spravných úhlech, ale je to vyrobeno v tomto editoru. To je malo trojuhelnikové?
-----
Nejvýznamnější přepravovanou komoditní skupinou byly v hodnoceném období surové nezpracované nerosty a písek.
Offline
Tady se řeší to samé http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=11903 , třeba ti pomůže Kondrova odpověď.
edit: odkaz nefunguje
Offline
↑ dreek:
On to asi někdo smazal, já to nemůžu najít. Třeba Kondr zopakuje co řekl.
Offline
Takový uživatel zbyněk smazal odkazované téma. V 2. příspěvku bylo doporučení od kolegy Kondra:
1) počet hran je konečný, bude-li bloudit dostatečně dlouho, projde tutéž hranu stejným směrem
2) když podruhé (zde bylo, myslím editováno na "potřetí") projde hranu stejným směrem, znamená to že se od té doby bude pohybovat po kružnici.
3) ze střídavého zatáčení má ta kružnice sudou délku
4) proto se na kružnici nemohl napojit, pohybuje se po ní celou dobu
5) palác leží na kružnici => zase se do něj vratí
Snad kolega Kondr doplní, co tam bylo.
Tak nějak to bylo.
Tomu nerozumím, co sleduje: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=11902
Offline
Pro náhodné kolemjdoucí: bylo to trochu jinak, své vysvětlení jsem uvedl zde: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?pid=80198#p80198
↑ jelena:Díky za obdivuhodnou všímavost.
Offline
↑ chlebo:
"na bani berem cyklus grafu = kružnice ;-)" (c).
Doporučuji podrobně číst pokyny kolegy Kondra (v příspěvku č. 9 je zachraněný text kolegy ze "smazaného tématu") a konzultovat to s kolegou). Autoritu srdečně zdravím.
Offline
↑ chlebo:Každý les má listy. Acyklický graf = les. Může mít triangle listy? Může být acyklická?
Jinak zkuste kouknout na moje hinty a napsat nějakou ideu, jak by se daly dokázat. Třeba si vzpomenout na Dirichletův princip. Fakt se mi nechce rozepisovat triviality, které všichni chápeme, radši bych jen dovysvětlil to, co není jasné.
Offline
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o odpověď, jak byste resili tento příklad aby byl vyporesen správně, pokud by se Vám to nechtelo zde vypracovavat, tak by stacil jen nakreslit graf ;-) Děkuji za pripadnou odpoved. Vazim si toho.
Offline
↑ osel:Vypracovávat a šířit se mi ho nechce, zvlášť, když jsem byl panem Kovářem informován, že počet tupých opisovačů výrazně převyšuje počet těch, kteří si návod přečtou, pochopí a samostatně zpracují.
Nakreslení konkrétního grafu ti nepomůže -- možných tvarů trianglie je nekonečně mnoho. Zkus kouknout na moje hinty a nějak se k nim vyjádřit, ať vím, jakým směrem radit. Znáš Dirichletův princip?
Offline
Každý možný pohyb prince po jedné hraně umíme popsat trojicí , kde x je počáteční vrchol, y koncový vrchol, p je 0, pokud se jedná o jeho sudý tah a p je 1, jde-li o lichý. Nechť f je zobrazení, které trojici přiřadí trojici tak, že po tahu provede princ tah . Vidíme, že f je bijekce na množině všech možných tahů. Každá bijekce je součinem cyklů, takže jsme hotovi.
Offline
↑ osel:Stačí dokázat to, co jsem nastínil v citovaném příspěvku (↑ jelena:) a formalizoval (↑ Kondr:).
↑ elnino:Možná jsem se špatně vyjádřil: ne pro všechny grafy celkově, ale pro všechny grafy splňující podmínku pro trianglii (Petersonův graf má 10 vrcholů, pokud vím, Trianglie může mít obecný počet).
Offline
V grafu reprezentujícím Trianglii nemůže být libovolný počet vrcholů, ale vždy sudý. To plyne z věty, které říkáme Věta 1.1. (Princip sudosti). Na správné řešení úlohy to ale nemá vliv. Máte ukázat, že princ se dřív nebo později vrátí k paláci, nebo ukázat že se tak stát nemusí. To jde ukázat aniž se řeší pro které počty křižovat příslušný graf existuje.
Offline
↑ petrkovar:
Vsetkemu som pochopel okrem tej poslednej vety.Lebo ja sa drzim len tych poctov vrcholov(sudy, lichy)
Offline
Stránky: 1 2