Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Ahoj, narazil jsem na problém při výpočtu lin. závislosti vektorů a kombinací. Dva vektory jsem vždycky upravoval tak, že jsem řekl, že jeden je k násobek druhého. Vypočetl k ze soustavy a popř. upravil aby to nebylo a = kb ale a-kb = 0. U Tří se mi už vyplatilo udělat matici s nulama na jedné straně a řešin Gaussovou metodou, ale narazil jsem na příklad a nevím. Mám určit zda jsou lin. závislé a určit lineární kombinaci.
a = (-3;0; 2) ; b = (1;1; 1); c = (2;3; 2) ; d = (0;4; 1)
znám výsledek: jsou závislé, a -31b + 17c - 5d = 0
ale nemůžu se dopočítat. Nějak nevím co s tou soustavou, tam mi to vychází na parametr, ale žádný ve výsledku není. Nemoh by to někdo zkusit spočítat.
Offline
↑ pzag:
Moc nechápu, co vlastně chceš počítat. Lineární závislost jsi určil, netriviální lineární kombinaci, která dá nulový vektor, jsi též našel, čímž si splnil zadání.
Edit: Už chápu -- k zadání jsi dostal i výsledky, ale nevíš, jak se k tomu dopracovat. Nuže tedy..
Máme dány vektory ,
,
,
. Hledáme netriviální řešení rovnice
, pro
,
,
,
reálná.
Jinými slovy, řešíme soustavu rovnic
Tak si ji přepišme do matice a aplikujme algoritmus pana Gausse:
(Pravé strany vynechány, stejně sou všechny nulové.)
Poslední řádka odpovídá rovnici -- jedno z možných řešení je
,
. To samozřejmě není řešení jediné, a tady ses možná zasekl a zavedl parametr -- jak ale řikám, tobě stačí jenom jedno řešení téhle rovnice, takže si můžeš do toho parametru dosadit nějaké konkrétní číslo a pak parametr zahodit.
Když teda víme a
(respektive, zvolili jsme si je, aby nám poslední řádka vycházela), tak když dosadíme příslušné hodnoty do posledních dvou sloupců poslední matice, dostáváme soustavu rovnic:
Řešením soustavy je ,
.
Ovšem tím jsme vyřešili rovnici -- konkrétně po dosazení vypočítaných koeficientů to je
-- což je to, co máš ve výsledku.
Offline
Ještě jsem se chtěl zeptat, jak je to s tím skládáním vektorů do sloupců. Tady je to jasný, řeším tři rovnice o čtyřech neznámých, takže vždycky když budu řešit LZ/LN tak skládat do sloupců, ale vždycky jsem skládal vektory do řádků, třeba když jsem chtěl bázi. Můsím to dělat znovu v řádcích nebo to jde i když to mám takhle?
Offline
pzag napsal(a):
Ještě jsem se chtěl zeptat, jak je to s tím skládáním vektorů do sloupců. Tady je to jasný, řeším tři rovnice o čtyřech neznámých, takže vždycky když budu řešit LZ/LN tak skládat do sloupců, ale vždycky jsem skládal vektory do řádků, třeba když jsem chtěl bázi. Můsím to dělat znovu v řádcích nebo to jde i když to mám takhle?
To záleží na tom, co přesně děláš. Tady jsem ty vektory nasázel do sloupečků, protože mi to vyplynulo z té rovnice -- kdybys to přepsal do řádků, tak z toho dostaneš nějakou matici, která ale vůbec neodpovídá téhle rovnici.
Když naopak hledáš bázi, tak máš dány nějaké vektory a chceš to vyeliminovat na nějakou lineárně nezávislou množinu. Ta Gaussova eliminace pracuje na řádcích, takže když si ty vektory dáš do řádků a eliminuješ, tak ty nenulové řádky ti pak dají lineárně nezávislé vektory, které budou pak ta báze. Když tyhle tři vektory dáš do řádků a eliminuješ to, tak ti vypadne něco jako
(Pokud tam nemám nějakou početní chybu.) To nám v zásadě odpovídá na půlku otázky, „Vektory jsou lineárně závislé“ (jinak by nám tam nevypadly nulové řádky) -- nedává to ovšem tu lineární kombinaci nulového vektoru. Navíc z těhle nových čtyř vektorů nespočítáš tu LK nuly -- sice tyhle čtyři jsou lineárně závislé, a dala by se nula nakombinovat třeba jako jedenkrát poslední řádek, plus nulakrát všechny předchozí, ale to očividně není správná LK pro původní vektory.
Offline
Stránky: 1