Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 07. 01. 2010 18:09

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Relativita s absolutním zrychlením

↑↑ Oberon:
:-D No, já mám mimořádný talent vysvětlovat jednoduchý věci strašně složitě. Kterou část z toho nechápeš?


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#27 09. 01. 2010 17:49

Oberon
Příspěvky: 83
Reputace:   
 

Re: Relativita s absolutním zrychlením

↑ KennyMcCormick:
Já nevim, tak celkově je to divný. Relativita sama je nejhorší v tom, že popírá ideály, kterým jsme jako lidstvo odjaktěživa věřili a je založena na postulátech, kterým se nedá věřit tak, že bych si řekl Tak tohle je pravda - TEĎ tomu začnu věřit - leda tak po čase a ze značným sebezapřením  instinktu a zkušeností.

Možná, že bychom ji věřili, kdybychom se s ní setkávali. Ale když vlakem jezdíme 120 km/hod, tak dost těžko. A teď se tady dozvídám, že když budu zrychlovat, tak na Zemi bude budoucnost? Jsou to prostě věci, kterým nejde věřit, protože jsou zdánlivě absurdní :D

Offline

 

#28 09. 01. 2010 19:51 — Editoval KennyMcCormick (09. 01. 2010 19:53)

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Relativita s absolutním zrychlením

↑ Oberon:
Co se týká toho zrychlování, tak to se dá odvodit z toho, že se během obratu prohlásíš za klidového pozorovatele a ze síly a vzdálenosti od Země spočítáš potenciál.

Ano?

Tenhle potenciál pole způsobuje dilataci času, která už není relativní jako při rovnoměrně přímočarém pohybu, ale absolutní jako v normálním gravitačním poli. V grav. poli taky pozorovatel vidí vnější děje plynout rychleji a pozorovatel v gravitačním poli je ekvivalentní zrychlujícímu pozorovateli.

Jo?

Je tomu rozumět?

Ještě k těm postulátům, na kterým je STR založená, to je vlasně jenom Fyzikální zákony mají ve všech inerciálních soustavách stejný charakter., to se mi zdá dost intuitivní.


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#29 09. 01. 2010 21:43

Oberon
Příspěvky: 83
Reputace:   
 

Re: Relativita s absolutním zrychlením

KennyMcCormick napsal(a):

↑ Oberon:
Ještě k těm postulátům, na kterým je STR založená, to je vlasně jenom Fyzikální zákony mají ve všech inerciálních soustavách stejný charakter., to se mi zdá dost intuitivní.

Ale ten fyzikální zákon, že je rychlost světla pro všechny poz. stejná se trochu vzpírá.
Jo, už to trochu chápu, eště sem se koukal na nějaký videa a  pochopil jsem to. Díky za trpělivost xD

Offline

 

#30 09. 01. 2010 23:39

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Relativita s absolutním zrychlením

↑ Oberon:
OK, nemáš zač.


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#31 06. 03. 2012 22:47

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Relativita s absolutním zrychlením

Ahoj, zajímalo by mě jedno, pokud tedy poletím rychlostí blížící se světlu od Země uvidí pozorovatel ze Země jak již tu bylo psáno,  že za tu dobu jsem zestárnul jen o 7 let místo 50,5 ( pokud  je bod X vzdálený 50 světelných let) a když se budu vracet  na Zemi a přitom zrachlovat tak  se čas na Zemi urychlí ( toto je pro orientaci v textu /1/ ) a pokud budu směrem k Zemi zpomalovat tak by měl být opak ne? Že by měl čas také zpomalovat ( /2/ ). A teď přejdu k hlavní otázce. Pokud budu mít dvojček a takto poletím že pak budu zpomalovat a letěl bych dostatečně dlouho je potom možné, že by bylo již mrtvé a já přiletěl mladý?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#32 07. 03. 2012 12:55

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Relativita s absolutním zrychlením

Btw- jak tu píšete např.  v soustavě spojené se Zemí (22.12. 2009 -16:14  to psal Kenny )co to znamená? Že  tam budu za 50 sv. Let pozemských? Takže se na to koukáme z pohledu zeme? A pokud je to v soustavě spojené s raketou, potom tam poletíme jak dlouho?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#33 08. 03. 2012 19:54

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Relativita s absolutním zrychlením

Ve Wikipedii je stručně (bez výpočtů) popsán tzv. Paradox dvojčat.
Anglická verze je o dost podrobnější.

Koho zajímá, co se (zjednodušeně) stane během "otočky" kosmické lodi k návratu zpět na Zem, může se podívat na tuto animaci.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson