Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 11. 2007 21:54

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Rychlost šíření světla ve vakuu

Pro Matoxy :

Tak jsem konečně našla odpověď na otázku, zda existuje důkaz o tom, že je rychlost světla ve vakuu konstantní.Není to z mé hlavy , ale tady je odpověď:
 
  Neexistuje teoretický důkaz , že to tak musí být. Ale podle veškerých pozorování a experimentů, které dosud lidé provedli, je to tak. Einstein z toho vyvodil mnohé zajímavé důsledky a ty se doposud všechny potvrdily.Neexistuje-li žádná indikace, že se
rychlost světla ve vakuu mění nebo měnila, považujeme ji za konstantní.
                                                                                                                                     Ivana


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#2 01. 12. 2007 12:36

Siriuse
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Rychlost šíření světla ve vakuu

Nielen rýchlos? svetla vo vaákuu je konštantná ale aj za každých podmienok, síce keď si spravíme pomer rýchlosti svetla vo vaakuu a rýchlosti svetla napríklad v skle dostaneme nenulové číslo. Je to z toho dôvodu že ak nejaký fotón narazí do atómu tak ho tá častica pohltí ale ihneď aj vyžiari čo nejakú tú chvíľku trvá. A keďže je tam tých atómov mnoho tie časy sa sčítavajú. Ale rýchlos? fotónu je stále c. A ešte nejaký fakt. Fotón ma kľudovú hmotnos? 0 čize vždy musí ma? nejakú energiu aby existoval ak spomalíme fotón hoci len trošičku stráca hmotnos? a prestáva existova? a podľa experimentov je rýchlos? svetla čiže c rovné 300 000 kms^-1. A ešte ďalší fakt ak sa zrazia dva fotóny zrazia sa rýchlos?ou svetla pretože pri rýchlostiach ktorých súčet je väčší než rýchlos? svetla platí jeden tzv. blbuvzdorný vzorec ktorý si síce teraz nepamätám ale keď budete chcie? tak vám ho napíšem. Toto som napísal ako súbor niekoľkých zauímavostí o rýchlosti svetla nie ako vysvetlenie prečo je rýchlos? svetla konštantná.

Offline

 

#3 01. 12. 2007 18:52 — Editoval matoxy (01. 12. 2007 18:52)

matoxy
Místo: Lučenec/Martin
Příspěvky: 443
Reputace:   
 

Re: Rychlost šíření světla ve vakuu

Aha, to je zaujímavé a nevedel som to. Avšak ak je to naozaj tak ako sa dá vysvetli? Čerenkovovo žiarenie?
Ja som myslel, že by to mohlo by? takto:
Ak máme tvrdenie : bolo experimentálne dokázané istým doktorom Černekovovom (zhruba tak sa volal), že nejaké častice sa pohybovali rýchlejšie ako svetlo.
ŠTR hovorí, že nejaký objekt (teda ani častica) sa nemôže pohybova? rýchlejšie ako svetlo.

Tieto dve tvrdenia by si zdanlivo odporovali, no nemuseli ak by svetlo v prípade žiarenia neprechádzalo cez vákuum. Pretože jeho rýchlos? by mohla by? menšia ako je c.
Ak to tak ako si napísal, moja úvaha nie je správna, pretože rýchlos? svetla v nejakom materiále by bola najväčšou možnou dosiahnuteľnou.
Dalo y sa to teda vysvetli? inak?


You know who
(or maybe not)

Offline

 

#4 01. 12. 2007 19:34

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Rychlost šíření světla ve vakuu

Čerenkovo záření

Pohybuje-li se el.nabitá částice látkou rychlostí větší než je rychlost světla v téže látce, ale nikdy ne větší rychlostí než je rychlost světla ve vakuu,vyzařuje el.nabitá částice kužel světelných vln.Tyto vlny se nazývají Čerenkovo záření.


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#5 02. 12. 2007 17:33 — Editoval matoxy (02. 12. 2007 17:34)

matoxy
Místo: Lučenec/Martin
Příspěvky: 443
Reputace:   
 

Re: Rychlost šíření světla ve vakuu

Ivana nemala by si prosím ?a nejaký link o tom? Pretože ja som to našiel v pár knihách no len veľmi okrajovo a dos? by mi pomohlo niečo obšírnejšie. No zároveň s nie priveľmizložitou matematikou, ak požadova? niečo také nie je útópia.


You know who
(or maybe not)

Offline

 

#6 02. 12. 2007 19:18

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Rychlost šíření světla ve vakuu

Pro Matoxy:
Pokud jde o Čerenkovo záření tak já mám literaturu : Arthur Beiser :" Úvod do moderní fyziky", mně to na študium úplně stačilo,je tam i docela logická matematika,taková ta ,co se při ní nezhroutíš. Jinak bych doporučila zkusit Fyz web odpovědna,tam jsou dotazy různých lidí.Ale  matematiky tam až moc není.
Potom bych doporučila najít si Einsteinovy postuláty speciální teorie relativity.A tam pak vyhledáš i některé relativistické vzorce.
Vztahy týkající se klidových hmot nejstabilnějších elementárních částic ap.Když přijdu ještě na nějaké webové stránky tak ti je napíši.
                   Zdravím a hodně zdaru.Ivana


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#7 02. 12. 2007 20:49

matoxy
Místo: Lučenec/Martin
Příspěvky: 443
Reputace:   
 

Re: Rychlost šíření světla ve vakuu

ďakujem, tú knihu nepoznám, takže pozriem hádam budú ma? v knižnici. A fyz web ma nenapadol, ale aj tam pozriem.


You know who
(or maybe not)

Offline

 

#8 02. 12. 2007 21:03

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Rychlost šíření světla ve vakuu

Já ti ještě pošlu nějaké ty  relativistické rovnice na meil, ale až zítra  nejde mi internet,něco je na trase.Ivana


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#9 03. 12. 2007 06:43

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Rychlost šíření světla ve vakuu

pro Matoxy: Nemohu ti poslat vzorce,máš přeplněnou schránku.Musíš si něco z pošty vymazat.Ivana


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#10 07. 12. 2007 11:03

matoxy
Místo: Lučenec/Martin
Příspěvky: 443
Reputace:   
 

Re: Rychlost šíření světla ve vakuu

Akurát som si pozrel email, a napísalo mi niečo v tom zmysle, že správu sa nepodarilo doruči?, no čo už z atlasom. Zmenil som si teda email na gmail hádam tam pôjde. Vopred ďakujem.


You know who
(or maybe not)

Offline

 

#11 21. 02. 2008 16:40

matoxy
Místo: Lučenec/Martin
Příspěvky: 443
Reputace:   
 

Re: Rychlost šíření světla ve vakuu

Ešte by som sa rád vrátil k tejto téme.
Našiel som jeden zaujímvaý link http://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/fyzik … zareni.pdf o Čerenkovovom žiarení.
+ Pred týždňom mi jeden pán profesor povedal, že Čerenkovov dostal Nobelovu cenu za fyziku keď dokázal, že svetlo sa za určitých okolností môže pohybova? rýchlos?ou väčšou ako c. Hovoril o pokuse: Rotujúci zdroj svetla vysiela svetlo keď vyšle fotón a pri tom sa točí jeho dráha sa nám z istého pohľadu bude zda? zakrivená a nie rovná. Teda fotón by mal prejs? väčšiu dráhu za rovnaký čas a mal by ís? rýchlejšie ako c.
Podla mňa by sme mi, ktorý pozorujeme fotón maly podlieha? dilatácii času a rýchlos? fotónu by sa nám mala zda? rovná c nie?


You know who
(or maybe not)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson