Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 11. 2010 15:08

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Kontrola článku Průběh funkce

Mohli byste mi prosím zkontrolovat článek Průběh funkce? (Vytrženo z jiného tématu.)


2+2=4

Offline

 

#2 18. 11. 2010 14:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kontrola článku Průběh funkce

Zdravím, děkuji za rozdělení témat.

Článek jsem četla. K odborné strance připomínky nemohu mít, jen mi neznělo dobře:

"klasický graf",
"klésající/rostoucí tečny",
"hledáme tečnu, která... má tangnes" (tečna asi tangens nemá + překlep)
"Extrémy mohou být dva, buď minimum, nebo maximum" (asi 2 typy extrémů).
+ nějaké drobné překlepy a velké písmo po dvojtečce.

Spíš, než průběh funkce, je to článek o aplikaci derivací při vyšetření průběhu. Také je omezen pouze na spojité funkce a spojité derivace.

Jako místní vysloužilá průběhářka jsem zvykla odkazovat na tento algoritmus + MAW. Tedy pokud by se objevila kombinace: algoritmus + klikací odkazy na další články (def. obor, vlastnosti atd. co již jsou) a průběžně (nebo nějak rozumně) odkazy na OKNA pro online výpočty, tak bych se nestěžovala.

Psát opakovaně "Pro kontrolu lze využit online nástroje z úvodního tématu sekce VŠ" se snad ukládá za trest.

Snad se k odborné stránce také vyjádří někdo z opravdu kvalifikovaných kolegů, povšimla jsem neuvěřitelně podrobného popisu kolegy Rumburaka, děkuji :-)

Děkuji.

--------------------------------
OT: jak dlouho bude ještě ležet ta veteránka, co leží u kvadratických funkcí, a děkuji za opravu příkladu č. 5 Goniometrie.

Offline

 

#3 18. 11. 2010 23:54

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Kontrola článku Průběh funkce

↑ jelena:
Díky! Snad jsem všechno správně opravil. O né úplně dobrém pojmenování vím, ale nic jiného, krátkého a vystihujícího jsem nenašel…


2+2=4

Offline

 

#4 19. 11. 2010 11:25

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kontrola článku Průběh funkce

↑ Lukee:

děkuji za opravy, pojimenovaní tečen - snad by mohlo být na úvod, ale už i tak ten text se mi zdá dost rozsahlý. Třeba někdo z kolegů.

Nějaké drobné překlepy ještě pořád jsou - hned v 1. řádku "pruběh(u)", úplně na závěr - odkazy "řešen(ý)" příklad. Chtělo by to navázat družbu s filoložkami.

Pořád to není komplexní vyšetření, ale aplikace derivace (nejsou odkazy na další stránky, co se řadí do průběhu). Pokud to ideově nezapadá, potom by se článek neměl jmenovat "Průběh funkce".

Externí odkazy jsou moc hluboko a online nástroj je velmi nenápadný.

Opravdu o odborné posouzení bych poprosila někoho z místních autorit. Děkuji.

Jinak tématů s průběhem funkcí je už docela malo, důvod jsem nezkoumala.

----------------------------------------------------

OT: za kvadratické funkce děkuji :-) Přece jen, když sem vede odkaz z podobných zdrojů, tak by to mělo mít odpovídající úroveň. Navíc jedinou opravdu hodnotnou představitelkou této postavy byla herečka přiležitostního opavského divadelního souboru, ale to jsi mohl být tak sekunda-tercie a asi jsi to představení neviděl.

Offline

 

#5 28. 10. 2011 11:34

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kontrola článku Průběh funkce

Opět ze "setkání" - "Průběh funkce jako vzorový článek s podporou online nástrojů pro každý krok v algoritmu".

V tomto tématu již bylo navrženo. Kolega Hanis se přihlásil ke zpracování vzorového průběhu - navrhuji, aby to zpracoval v podobě tématu zde na fóru - můžeme mu to připomínkovat a editovat :-) Má někdo v zásobě hezkou a reprezentativní pro takové účely (ale standardní funkci, např taková klasika $f(x)=\sqrt{\frac{x^3}{x-2}}$)? Máte další doporučení?

Podobnou úlohu plnila Zdeňka v bakalářce, ovšem dnes je z toho nějaké karate. Určitě však dost námětů se dá najít například zde.

OT1: Výzva pro kolegy - prosím o občasné počtení díla Zakladatele a upozornění na možné zdokonalování dokonalého (Zakladatel preferuje poslání pomocí okna v dolní části stránky). Děkuji.

OT2: ↑ Lukee: - krněnské setkání nemůžeme prohlásit za oslavu 5. výročí fóra a jelikož jsme Tebe pokárali, navrhuji, abys napravil situaci vlastnoručně napsaným příspěvkem k 5. výročí (klidně s "Tokio hotelem a blikajícími růžovoučkými srdíčky" (c) :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson