Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 03. 2011 11:52

pavelek
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Kombinatorika a pravděpodobnost

Ve skříni je rozházeno 6 různých párů střevíců. Večer potmě otec vybere 5 střevíců.

Jaká je pravděpodobnost,
a) že se z nich nechá sestavit alespoň jeden úplný pár? 
b) že se z nich nedá sestavit ani jeden pár?


děkuji moc

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 09. 03. 2011 12:27 — Editoval musixx (09. 03. 2011 12:37)

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Kombinatorika a pravděpodobnost

↑ pavelek: Zdá se, že předpokládáme, že při vybírání není ani možno rozlišovat pravé a levé boty.

Takže z 12 bot jde ${12\choose5}=792$ způsoby vybrat pět bot.

Pár nepůjde sestavit, vezmeme-li po jedné botě z různých párů. To se dá spočítat různě. Třeba vyberu jeden pár, ze kterého nevezmu žádnou botu (6 způsobů) a ze zbylých pěti párů vyberu nezávisle na sobě po jedné botě (2^5 způsobů). Nebo si boty na chvilku očísluji, vyberu z 12 bot jednu (12 způsobů), pak druhou botu z páru odstraním a vyberu zase jednu botu ze zbylých deseti, opět druhou do páru odstraním, vyberu další ze zbylých osmi, ... To celé pětkrát. No a na závěr se nebudu starat o to, jak bylo 5 vybraných bot setřízených, tedy v jakém pořadí jsem je bral (odtud ten "klasický" faktoriál ve jmenovateli). Samozřejmě dostanu stejný výsledek oběma metodama: $6\cdot2^5=\frac{12\cdot10\cdot8\cdot6\cdot4}{5!}=192$.

Stačí tak, že?

EDIT: Osobně bych lobboval za první přístup. Proč totiž v úloze, kde jde primárně o tzv. nerozlišitelné objekty, je prvně učinit rozlišitelnými a pak se té rozlišitelnosti "pracně" zbavovat? Umím si možná představit případy, kdy mi to možná víc pomůže než přidá práce, ale to zde není pravda.

Offline

 

#3 09. 03. 2011 12:37

pavelek
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika a pravděpodobnost

děkuji, měli jsme pod tím příkladem, že odpověˇmáme zaokrouhlit na 4 desetinná místa

Offline

 

#4 09. 03. 2011 12:38

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Kombinatorika a pravděpodobnost

↑ pavelek: A? :-)

Offline

 

#5 31. 10. 2011 19:24

chajdik
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika a pravděpodobnost

A pak už je jen mezi sebou vydělím a mám výslednou pravděpodobnost, že??? Takže 24,24%??? A jak by to bylo, kdybych měl, že se z nich nedá sestavit ani jeden pár?




musixx napsal(a):

↑ pavelek: Zdá se, že předpokládáme, že při vybírání není ani možno rozlišovat pravé a levé boty.

Takže z 12 bot jde ${12\choose5}=792$ způsoby vybrat pět bot.

Pár nepůjde sestavit, vezmeme-li po jedné botě z různých párů. To se dá spočítat různě. Třeba vyberu jeden pár, ze kterého nevezmu žádnou botu (6 způsobů) a ze zbylých pěti párů vyberu nezávisle na sobě po jedné botě (2^5 způsobů). Nebo si boty na chvilku očísluji, vyberu z 12 bot jednu (12 způsobů), pak druhou botu z páru odstraním a vyberu zase jednu botu ze zbylých deseti, opět druhou do páru odstraním, vyberu další ze zbylých osmi, ... To celé pětkrát. No a na závěr se nebudu starat o to, jak bylo 5 vybraných bot setřízených, tedy v jakém pořadí jsem je bral (odtud ten "klasický" faktoriál ve jmenovateli). Samozřejmě dostanu stejný výsledek oběma metodama: $6\cdot2^5=\frac{12\cdot10\cdot8\cdot6\cdot4}{5!}=192$.

Stačí tak, že?

EDIT: Osobně bych lobboval za první přístup. Proč totiž v úloze, kde jde primárně o tzv. nerozlišitelné objekty, je prvně učinit rozlišitelnými a pak se té rozlišitelnosti "pracně" zbavovat? Umím si možná představit případy, kdy mi to možná víc pomůže než přidá práce, ale to zde není pravda.

Offline

 

#6 01. 11. 2011 09:44

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kombinatorika a pravděpodobnost

Pro kolegu chajdik

A pak už je jen mezi sebou vydělím a mám výslednou pravděpodobnost, že??? Takže 24,24%???

ano.

A jak by to bylo, kdybych měl, že se z nich nedá sestavit ani jeden pár?

Byl by to jev opačný k jevu "a) že se z nich nechá sestavit alespoň jeden úplný pár?"


-----------------------
Proč u vás na škole jsou tak tendenční úlohy? Např., proč cestuje žena, ale ne pasažér? Nebo co nutí ubohého otce vybírat boty potmě? o zkušených manželkách ani nemluvím, ale dobře jsem se bavila :-)


Zdravím v tématu a nejen.

Offline

 

#7 09. 10. 2012 20:19

chelsea111
Příspěvky: 48
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika a pravděpodobnost

musixx napsal(a):

↑ pavelek: Zdá se, že předpokládáme, že při vybírání není ani možno rozlišovat pravé a levé boty.

Takže z 12 bot jde ${12\choose5}=792$ způsoby vybrat pět bot.

Pár nepůjde sestavit, vezmeme-li po jedné botě z různých párů. To se dá spočítat různě. Třeba vyberu jeden pár, ze kterého nevezmu žádnou botu (6 způsobů) a ze zbylých pěti párů vyberu nezávisle na sobě po jedné botě (2^5 způsobů). Nebo si boty na chvilku očísluji, vyberu z 12 bot jednu (12 způsobů), pak druhou botu z páru odstraním a vyberu zase jednu botu ze zbylých deseti, opět druhou do páru odstraním, vyberu další ze zbylých osmi, ... To celé pětkrát. No a na závěr se nebudu starat o to, jak bylo 5 vybraných bot setřízených, tedy v jakém pořadí jsem je bral (odtud ten "klasický" faktoriál ve jmenovateli). Samozřejmě dostanu stejný výsledek oběma metodama: $6\cdot2^5=\frac{12\cdot10\cdot8\cdot6\cdot4}{5!}=192$.

Toto je výpočet, že nevybere ani jeden pár?

A jak by tedy bylo to, že vybere alespoň 1 pár?

Offline

 

#8 09. 10. 2012 22:08

Frankie11
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika a pravděpodobnost

Ahoj, já bych také potřeboval pomoct s tímto příkladem prosím.
S tímto:
Jaká je pravděpodobnost,
a) že se z nich nechá sestavit alespoň jeden úplný pár? 

děkuji mockrát

Offline

 

#9 10. 10. 2012 09:39

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kombinatorika a pravděpodobnost

Zdravím,

↑ musixx: děkuji.

↑ chelsea111:, ↑ Frankie11:

pokud dobře čtu téma, tak se vyřešila pravděpodobnost, že nevybere ani jeden (žádný) úplný pár.

a) že se z nich nechá sestavit alespoň jeden úplný pár?

Byl by to jev opačný ("též doplňkový či komplementární" (c)) k jevu "nevybere ani jeden úplný pár").

Offline

 

#10 10. 10. 2012 17:37

Frankie11
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika a pravděpodobnost

↑ jelena:
Děkuji moc. :-)

Offline

 

#11 10. 10. 2012 23:28

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kombinatorika a pravděpodobnost

↑ Frankie11:

není za co, děkujeme kolegovi ↑ musixx:. Označím za vyřešené.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson