Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 05. 2011 16:02

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

určení těžiště

kolegové a kolegyně mohli by jste me prosím nakopnout co s tím mám dělat. Pořád čtu skrypta tam a zpátky a nevím kudy kamhttp://forum.matweb.cz/upload3/img/2011-05/91186_t%25C4%259B%25C5%25BEi%25C5%25A1t%25C4%259B.jpg

Moc by mi pomohlo kdybyste mi vysvětlili polopatě jak na to

Děkuji

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 28. 05. 2011 16:45

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: určení těžiště

↑ osshek:
Ale to je jen dosazení do vzorečků
$x_T=\frac{\int_0^Hxy\,\text dx}{\int_0^Hy\,\text dx}$
a
$y_T=\frac{\frac12\int_0^Hy^2\,\text dx}{\int_0^Hy\,\text dx}$

Na ukázku
$x_T=\frac{\int_0^Hx\sqrt[3]{kx}\,\text dx}{\int_0^H\sqrt[3]{kx}\,\text dx}=\frac{\int_0^Hx^{\frac43}\,\text dx}{\int_0^Hx^{\frac13}\,\text dx}=\frac{\frac37x^{\frac73}|_0^H}{\frac34x^{\frac43}|_0^H}=\frac47x|_0^H=\frac47H$


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#3 28. 05. 2011 19:44

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: určení těžiště

no pěkné ale stejně pořád nechápu opsat vzorečky je mi k ničemu poraďte mi někdo prosím ať to pochopím (polopatě)

Dekuji

Offline

 

#4 28. 05. 2011 20:26

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: určení těžiště

Zdravím,

↑ zdenek1: děkuji.

↑ osshek:

asi těžko někdo chápe, co bys chtěl vysvětlit - nascanuj sem své skrIptum, vyznač řádek, který není jasný, někdo z kolegů snad bude tak hodný a ten konkrétní řádek vysvětli.

Už jsem vysvětlovala ohledně umístění čárek a teček do vět? Posledně jsme Tobě vysvětlovali celým týmem inverzní funkci a dosud nevíme, jaký to mělo efekt. Chybí nám potom evaluace a nemůžeme se zdokonalovat v polopatických výkladech.

------------------------------------
Tedy „jo, přečetl jsem si to skriptum“ (c)

Offline

 

#5 28. 05. 2011 20:43

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: určení těžiště

↑ osshek:
Mně osobně třeba tyhle vzorečky docela hezky připomínají vážený průměr. Hlavně u toho pro $x_T$ je to podle mého hezky vidět. Rozřežu si to na svislé sloupečky, ty si očísluju, a snažím se najít průměrnou hodnotu z těch čísel, přičemž čím je sloupeček vyšší, tím má větší váhu.

Ale jelena má pravdu, že bys mohl být konkrétnější.

Offline

 

#6 28. 05. 2011 21:59

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: určení těžiště

↑ LukasM:
To bude tím, že to je vážený průměr. :-)

↑ osshek:
u $y_T$ je to velmi podobné. Rozřežeš to na sloupečky, u každého sloupečku najdeš střed, ten je v $\frac12y$ a sloupečku přiřadíš váhu úměrně výšce sloupečku tj. $y$.


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#7 28. 05. 2011 22:04

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: určení těžiště

↑ zdenek1:
Ano, já jsem si toho vědom :-) Proto jsem to taky napsal. Jen jsem byl trochu opatrný, protože by to určitě šlo zdůvodnit i jinak, proč to vypadá zrovna takhle.

Offline

 

#8 29. 05. 2011 11:18

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: určení těžiště

kolegové, snažíte se pěkně. to vím že elemety Dx a Dy jsou male derivované částečky a hledám tu která je nejvíce u středu tělesa.

Ale, ce vzorci je :$x_T=\frac{\int_0^Hxy\,\text dx}{\int_0^Hy\,\text dx}$         xy*dx/y*dx  mě pořád není jasné co mám dosadit místo toho xy a dy/ y * dx. v zadání mám  k=4m^2      y(x) =sqrt[3]{kx}   co stou funkcí mám udělat a jak ji použít  tohle to potřebuji pochopit.


A pro Jelenu, moc děkuji za inverzní funkci dostala jsi 2 ze seminárky.

Děkuji

Offline

 

#9 29. 05. 2011 11:23 — Editoval LukasM (29. 05. 2011 11:26)

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: určení těžiště

↑ osshek:
My se snažíme, to ano, ale snažíš se taky ty?

Za prvé myslím, že bys všem ušetřil čas, kdybys rovnou napsal že jenom neumíš spočítat jednoduchý integrál.
Za druhé jak to spočítat ti poslal ↑ zdenek1: hned v první odpovědi, tak si to zkus místo ptaní přečíst.

Edit: Teď jsem si ještě prošel všechna tvoje témata, a opravdu máš nějaký problém s vlastní snahou a pravidly, tak na tom zkus zapracovat.

Offline

 

#10 29. 05. 2011 13:20

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: určení těžiště

↑ LukasM: vlastní snaha byla, a když nevím tak se obracím, určitý integral umím. Mě zajímá tohle to http://forum.matweb.cz/upload3/img/2011-05/67771_pro%25C4%258D00001.jpg








A ještě něco Lukasi a není jen u tebe, Pozoruji to skoro u všech s akademickým diplomem. Při prosbě o pomoc začnou kopat kolem sebe že mam malo vlatní snahy a pak začnou vytahovat věci z minula co kdo udělal a udělat měl. Nesnaží se pomoci jen ukazují na to jak jsou nejlepší!!!

Offline

 

#11 29. 05. 2011 13:31

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: určení těžiště

↑ osshek:

Aby se v tématu "Těžiště" se nerozpoutala debata k Tvé poslední větě, založím pro Tebe (a pro ostatní) speciální téma, ve kterém si můžete vyjádřit svou představu o pomoc. Jinak platí mimo jiné poslední bod pravidel a na ten teď upozorňuji.

Zde prosím řešte jen těžiště. Děkuji.

Téma jsem založila - odkaz.

Offline

 

#12 29. 05. 2011 13:41 — Editoval LukasM (29. 05. 2011 13:44)

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: určení těžiště

↑ osshek:
To co máš nahoře zakroužkované (začíná to y(x)=..) - to se dosazuje do obou vzorců za y, a nijak se to neupravuje.

Pokud ti není jasný výraz y(x)=.. jak tam vidím podle těch dvou otazníků, to znamená pouze to, že to číslo za "=" popisuje ypsilonovou souřadnici té paraboly. Ta druhá část ( y(x)=.. ) pouze znamená, že tato ypsilonová souřadnice je popisována v závislosti na proměnné x. Celé se to čte asi "Ypsilon jako funkce proměnné x se rovná ..." To znamená, že je to předpis, jak pro každé x dopočítat hodnotu y.
To nakonec vidíš na tom obrázku. Když vezmeš nějaké číslo na vodorovné ose, a dosadíš do toho "y(x)=.." za x, dostaneš ypsilonovou souřadnici bodu na té parabole.

Ty otázky "Proč?" na pravé straně - protože tak je to v tom vzorci. Se zdeňkem jsme se ti pokoušeli vysvětlit proč ten vzorec vypadá zrovna tak, ale říkal jsi, že o elementech Dx a Dy víš...


Tak, když do těch integrálů dosadíš, zjistíš, že v obou je pouze neznámá x (y jsme už vyjádřili jako funkci x, viz výše), a podle té se má integrovat. Tzn. integrály pak jde spočítat. To, jak píšeš na začátku příspěvku #10, umíš.




A přestaň vykládat o tom jak ti tu ubližujeme. Jen to že tenhle příspěvek vůbec píšu ukazuje, že zas takovej ohava nejsem, protože to dělat vůbec nemusím (v tuhle chvíli popravdě už ani nechci) a nic z toho nemám. A kdybych chtěl na tomhle fóru ukazovat že jsem nejlepší, byl bych pro ostatní (daleko lepší) akorát za blbce.
Kecy o akademických titulech si taky nech, zrovna já osobně mám akorát maturitu (a nepochybuji že spousta ostatních zmiňovaných "akademiků" na tom nebude jinak).
Případnou odpověď na tento odstavec napiš do toho jiného tématu jak píše jelena, já už to nechám tady. Odkaz na to téma: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=31830.

Offline

 

#13 29. 05. 2011 17:19 — Editoval osshek (29. 05. 2011 18:08)

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: určení těžiště

↑ LukasM: omlouvám se ale vytočilo mě to a dekuji za vysvětlení. S nebyla to cílená provokace jako když jsem zkoušel nervy profesora fyziky a páčil sem z něj co je to Fí u úhlové rychlosti a atd. Prostě mi to nebylo jasne od začátku a nejsem zastáncem učení se něčeho na spaměť čemu nerozumím. A tvrdit že to tak je a budeme tomu věřit. Nechci být jak jedna paní v práci co programuje Laser a neumí zpočítat ručně plochy křivek a tím množství mtr spotřebovaného.


Ono se to ze skrypt dost špatně chápe bez tlumočníka nebo slovníku
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2011-05/85080_skr00001.jpg
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2011-05/85119_skr00002.jpg hlavně tady u te plokoule sem z toho jelen
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2011-05/85145_skr00003.jpg
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2011-05/85248_skr00004.jpg

Offline

 

#14 29. 05. 2011 22:16

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: určení těžiště

↑ osshek:

děkuji za vysvětlení, za omluvu a za EDIT - náhled do materiálů. Opravdu by bylo lepší přesně vyznačit konkrétní vzorec, který není jasné.

Jelikož upozorňuješ na příklad "Polokoule", tak snad pomůže, když>

a) si zopakuješ goniometrické funkce úhlů v trojúhelníku,

b) výpočet obsahu trojúhelníku dle vzorce $S=\frac{1}{2}ab\sin \gamma$,

c) fakt, že pro hodně malé hodnoty úhlu (zde je to $\mathrm{d}\varphi$) můžeme nahrazovat sin(úhlu) přímo velikosti tohoto úhlu v radiánech.

To bych viděla jako takové momenty, co plynou z předchozí přípravy a nejsou zřejmé přímo z předloženého textu. Případně upřesní. Děkuji.

Offline

 

#15 12. 06. 2011 14:21

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: určení těžiště

no tak težíště je uplná španělská vesnice pořád mi není jesné kdyz vezmu element funkce Dx nebo dy a zintegruju tak mam zase tu samou funkci a jek počítam tak počítám pořád mi to nevychází sem asi atvrdlý nebo nevím

Offline

 

#16 12. 06. 2011 15:10 — Editoval jarrro (23. 08. 2019 20:08)

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: určení těžiště

↑ osshek:↑ zdenek1:
keďže ide o ťažisko rovinného telesa tak by tam mali v čitateli vystupovať integrály dvojné hustotu môže považovať za konštantnú teda rovnú jednej teda bude
$x_T=\frac{\int\limits_{0}^{H}{\int\limits_{0}^{\sqrt[3]{kx}}{x\mathrm{d}y}\mathrm{d}x}}{\int\limits_{0}^{H}{\sqrt[3]{kx}\mathrm{d}x}}\nl y_T=\frac{\int\limits_{0}^{H}{\int\limits_{0}^{\sqrt[3]{kx}}{y\mathrm{d}y}\mathrm{d}x}}{\int\limits_{0}^{H}{\sqrt[3]{kx}\mathrm{d}x}} $
y je tu premenná ako každá iná čitatele sú vlastne dvojnásobné integrály z funkcie f(x,y)=x resp. f(x,y)=y cez oblasť určenú ako podgraf tej tretej odmocniny
EDIT vlastne to vypočítaní vnútorného vedie na tie isté jednoduché integrály,ale tam je už y rovné tej tretej odmocnine


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#17 12. 06. 2011 17:44 — Editoval osshek (12. 06. 2011 17:49)

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: určení těžiště

Děkuji Jarrro ale nejsem si jist že to pochopím a zřejmě se to ani nikdy nenaučím. Tak pujdu ke zkoušce a předvedu co sem se ze statiky naučil a budu se modlit ať se mě na to nezeptá a když zeptá tak  nevím. Partyzán je proti mě ukecená ženská. Prosím zkuste Ještě jednou a polopatě. ve stylu Vezmeš funkci dosadíš a máš  prostě jak pro blbého a zkuste aji s tym integralem

Offline

 

#18 12. 06. 2011 17:48 — Editoval jarrro (12. 06. 2011 17:51)

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: určení těžiště

↑ osshek:veď do toho môjho už netreba nič dosadzovať len počítať a do
zdenkovho dosadiť za y tú tretiu odmocninu a tiež počítať


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#19 17. 06. 2011 19:12

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: určení těžiště

osshek napsal(a):

ne není tam chyba je to takové zadání od dr Hlavačkove  do předmětu statika, Taky sem měl něco podobného a nehnul sem stím  Je to tady na foru a nakonec sem se na to vybodl a sehnal sem zadání bez těžiště a neučil sem se jej. Jestli mužeš Rumburaku tak nám to vysvětli objema  Sme na matiku a tím i na integrál kopyta. Jde o to že nevíme co kam dosadit a co stím dělat. Třeba kolega do mého odkazu dal tohle $x_T=\frac{\int\limits_{0}^{H}{\int\limits_{0}^{\sqrt[3]{kx}}{x\mathrm{d}y}\mathrm{d}x}}{\int\limits_{0}^{H}{\sqrt[3]{kx}\mahtrm{d}x}}\nl y_T=\frac{\int\limits_{0}^{H}{\int\limits_{0}^{\sqrt[3]{kx}}{y\mathrm{d}y}\mathrm{d}x}}{\int\limits_{0}^{H}{\sqrt[3]{kx}\mathrm{d}x}} $$x_T=\frac{\int\limits_{0}^{H}{\int\limits_{0}^{\sqrt[3]{kx}}{x\mathrm{d}y}\mathrm{d}x}}{\int\limits_{0}^{H}{\sqrt[3]{kx}\mahtrm{d}x}}\nl y_T=\frac{\int\limits_{0}^{H}{\int\limits_{0}^{\sqrt[3]{kx}}{y\mathrm{d}y}\mathrm{d}x}}{\int\limits_{0}^{H}{\sqrt[3]{kx}\mathrm{d}x}} $ a ja to umím akorád tak přečíst. Integrál v matematice sem se nejak po haluzi naučil a předvedl u zkoušky. Prostě polopatě a s ukázkama prosím

jarrro napsal(a):

↑ osshek:veď normálne vypočítaj tie integrály alebo už to ti robí problém? veď sú to úplne základné integrály platí
$\int\limits_{a}^{b}{c\mathrm{d}x}=cb-ca\nl \int\limits_{a}^{b}{x\mathrm{d}x}=\frac{b^2}{2}-\frac{a^2}{2}$

Offline

 

#20 18. 06. 2011 00:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: určení těžiště

osshek napsal(a):

Integrál v matematice sem se nejak po haluzi naučil a předvedl u zkoušky. Prostě polopatě a s ukázkama prosím

jelikož materiál paní Hlaváčkové mám uložen na klíčová slova "linecké kytičky", tak jsem ho podrobně prohlédla a máte umět používat pouze určitý integrál (nemáte mít dvojný integrál). A to jste mohli s kolegyňkou Katkou sdělit sami, kolegové by si ušetřili čas.

Určitý integrál s ukázkami předvedl kolega ↑ zdenek1:  a doplnil kolega ↑ jarrro:. Jaké jiné ukázky byste chtěli? Určitý integrál - například zde.

Lze téma považovat za vyřešené? Děkuji.

...

Offline

 

#21 18. 06. 2011 20:28

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: určení těžiště

Paráda Jeleno ten poslední odkaz moc pomohl. Děkuji. Víš jako kluk od ponku co se mu už nechce dělat rukama tak trápí hlavu. Děkuji všem

Offline

 

#22 18. 06. 2011 20:51

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: určení těžiště

↑ osshek:

Ten poslední hudební? Také se mi libí :-) Jinak jako kluk od ponku jsi určitě zvyklý jasně formulovat zdroj problému - příště k tomu tak přistupuj, čím se ušetří čas Tvůj a kolegů.

Děkuji, označím za vyřešené. Ať se daří.

Offline

 

#23 24. 06. 2011 13:18

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: určení těžiště

KOlegové Děkuji za snahu. Zkouška ze statiky proběhla zdárně a těžiště sem take použil a dostal sem 2.

Offline

 

#24 24. 06. 2011 15:46

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: určení těžiště

↑ osshek:

:-) jménem celého týmu ↑ zdenek1:, ↑ LukasM:, ↑ jarrro: děkuji za pozitivní zprávu a ať se daří i dál.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson