Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 10. 2007 17:11

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Oznámení o řešení

Dnešní zkušenost s řešením jednoho problému na fóru mě přiměla k předložení následujícího nápadu:

Pokud se na fóru vyskytne nějaký problém, jehož řešení není úplně triviální a člověk na něm musí určitou dobu (desítky minut i více) pracovat a někdo se rozhodne začít tento problém řešit, mohl by ještě před uvěřejněním odpovědi pod zadání na fóru napsat, že se tímto problémem zabývá a ušetřit tak čas jiným lidem, kteří se rozhodli tento problém také řešit ale jejich snaha vyjde na prázdno, protože je předběhne ten, kdo ten problém řešil první.

Třeba vám to přijde jako blbost, ale například dnes jsem tak ztratil asi 20 minut času, který jsem si vyhradil na toto fórum a nikomu jsem tedy v ničem nepomohl....


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) jelena)

#2 19. 10. 2007 19:57

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Oznámení o řešení

To je určitě dobrý nápad, příště, až budu něco delšího sepisovat tak napíšu, že na tom dělám.

@Lishaak: o těch 20 minut jsem tě připravil tím příspěckem o lingebře a grafech?


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 21. 10. 2007 09:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Oznámení o řešení

Srdecne zdravim, co myslite, jak budeme postupovat, u takovychto proseb??? http://www.matematika.havrlant.net/foru … php?id=367

Reseni nezabere vic casu, nez cas na krasopisne prepisovani (na papir :-) , ale   :
1. kde zustane "cvik dela mistra" ?
2. mame vybrat typicke priklady a vyresit u ostatnich pouze nastin postupu, samozrejme, pomuzeme, kdyz to nepujde dal,
3. chcete se nekdo podelit o cisla zadani ?

Pokud se nikdo neprihlasi k bodu 3, tak zvolim cestu 2, cimz neporusim zasadu 1 :-) Zdravi Jelena

Offline

 

#4 21. 10. 2007 10:23

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Oznámení o řešení

Osobně si myslím, že toto fórum nemá býti automatem na řešení problémů typu: "Vhoďte drobnou minci a vaše problémy budou vyřešeny mávnutím kouzelného proutku". Myslím, že má poradit a pomoct člověku problém řešit, nikoliv za něj dělat jeho domácí úkoly apod.

Osobně se proto důrazně přikláním k bodu 2 a ještě důrazněji k bodu 1. To, že si od někoho nechám spočítat dvacet příkladů ze mně lepšího matematika neudělá...


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#5 21. 10. 2007 12:25

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Oznámení o řešení

@Jelena: Také hlasuji pro druhou možnost, účelem tohoto fora by nemělo být dělání domácích úkolů lenivých školáků, ale spíše nakopnutí v případě, že školák opravdu neví :-). Na druhou stranu u výše odkazovaného příkladu se ten člověk patrně snažil a první dva příklady vypočítal.


2+2=4

Offline

 

#6 21. 10. 2007 13:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Oznámení o řešení

Tak jo, jelikoz momentalne vlastnim kvalitni propisku a dost ctvereckovaneho papiru, tak se zavazuji nakopnout v plnem rozsahu (typove priklady+ soustavna pomoc a podpora) , dokud neztratim tu propisku :-)

Offline

 

#7 28. 10. 2007 15:11

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Oznámení o řešení

Právě jsem upravil pravidla. Vyhodil jsem čtvrtý bod týkající se diakritiky, protože to stejně nikdo nedodržoval (kdo píše normálně s diakritikou, ten s ní píše i zde a kdo je zvyklý nepsat s diakritikou, ten i zde psal bez ní…) a namísto tohoto pravidla jsem tedy přidal pravidlo týkající se zasílání spousty příkladů stejného typu. Celé pravidlo zní:

„4. Nevkládejte do příspěvků příliš příkladů stejného typu. Nebudeme vám počítat celou kapitolu z nějaké sbírky, spočítáme vám pár příkladů na ukázku a pak už se musíte snažit vy.“

Je někdo proti?


2+2=4

Offline

 

#8 29. 10. 2007 22:20

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: Oznámení o řešení

Pokud se stane, že někdo odpovídá na dotaz od návštěvníka a ví, že jeho vysvětlení může tomu druhému pomoci, ale přesto by bylo vhodné, kdyby se na to ještě ostatní podívali, jde nějak vlákno "označit"? Pokud totiž někdo odpoví na nějaký dotaz, tak se tam už ostatní nedívají..


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#9 30. 10. 2007 18:05

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Oznámení o řešení

Jakkoliv je to zajímavý nápad, nemám ani nejmenší tušení, jak bych to nějak jednoduše implementoval :-)


2+2=4

Offline

 

#10 30. 10. 2007 18:35

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Oznámení o řešení

Musim se priznat ze jenom vyjimecne se mi u odpovedi, ktere vyzaduji rozsahlejsi vypocty, chce kontrolovat, zda reseni, ktere nekdo napsal, je skutecne spravne. Zda se mi ale, ze napriklad Kondr nebo Marian to delaji.

Jako reseni mi prijde proste neodpovidat na otazky, u nichz plne neverim spravnosti sve odpovedi.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#11 30. 10. 2007 22:46

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: Oznámení o řešení

Lukee napsal(a):

Jakkoliv je to zajímavý nápad, nemám ani nejmenší tušení, jak bych to nějak jednoduše implementoval :-)

V tomto foru je u par vlaken: zvyrazneno -> pokud by se zvolilo jine slovo, napr. "prekerni" :-), tak by to plnilo svou funkci

Lishaak napsal(a):

Jako reseni mi prijde proste neodpovidat na otazky, u nichz plne neverim spravnosti sve odpovedi.

nejde jen o spravnost, jde taky o to, jak moc je to reseni dobre.. Rekl bych, ze by se pak mohlo zapojit do prace vic lidi a ne jen ti nejlepsi..

Nakonec, je to jen napad, o nic nejde :-)


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#12 26. 08. 2008 18:08

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Oznámení o řešení

Zdravím vás :-)

Oprašuji naši místní dohodu:

- o řešení, které bude vyžadovat více času (nebo jeho TeXování nebo podrobný zápis zabere více času), kdy je možné ostatním oznámit, že už na tom pracuji, 

- o tom, že není nutné řešit všechno, co se předloží k řešení - máme už hodně vzorových příkladů, odkazů apod. (ale kdo si to pamatuje, že :-)

Všechno je zcela dobrovolné, je to jen připomínka, žádná dogma.

Jelikož forum má daleko lepší technické možnosti, než před rokem (děkuji, vážený Admine :-) mělo by se toho více využit a  důrazně požadovat zejména od VŠ témat povinně, od SŠ témat přiměřeně, u ZŠ budeme tolerantní, ale i zde je dobré mít srozumitelnost a jednoznačnost zadání (nemusí to být v TeX, stačí i tak. Další debata v tématu už může být volnější, tak, jak to debatujícím vyhovuje, ale za srozumitelnost výchozí zprávy se moc přimlouvám.

------
Při psaní této zprávy debatuji totiz zároveň s hodnou dcerou, která výchovu nepotřebuje, tak se výchovně realizuji (když už místní výchovný poradce kolega ↑ Lishaak: je na foru trochu vzacně, přesto ho srdečně zdravím a ostatní kolegy také :-)

Offline

 

#13 26. 08. 2008 19:56

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Oznámení o řešení

Oznaceni "pracuji na tom" a potom editace toho prispevku je velice dobra vec. Uz nekolikrat jsem pocital "naprazdno". Sice to, ze na necem pracuji, neznamena, ze to bude dobre, ale alespon ostatni muzou pockat na muj vytvor a potom komentovat. Ne 4 postupy najednou. To pak akorat mate.

Offline

 

#14 31. 08. 2008 11:56

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Oznámení o řešení

Timto srdecne zdravim jak ↑ jelenu: tak vsechny ostatni, kterym se po mne styskalo. Cely srpen jsem se po ruznu rekreoval abych nacerpal dalsi sily na to vychovne pusobeni :-)
Co se tyce oznamovani prace na reseni, mozna, pokud by se lukee opravdu hodne nudil, mohl b vymyslet na tohle forum nejaky cudlik, ktery bych zmackl, pokud pisu delsi dobu a nejaky napis u zadani prikladu by potom informoval ze na tom pracuji.  Je to jen takovy napad od boku...


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#15 28. 11. 2009 19:05

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Oznámení o řešení

Zdravím vás a jmenovitě váženého výchovného porádce ↑ Lishaak: :-)

Myslím, že toto téma si zasluhuje být již tradičně oprášeno, počtete si, prosím, místní dohody a další ohledně pravidel: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=115

Z historického hlediska je podstatné, že vážený Moderátor kolega Kondr již v 2. tydnu svého působení nám nastolil pořádek a řád. Neboť téměř celý půlrok jsme tady byli "Společnost bez zákona" (jak jsme to s Marianem vůbec zvladli, opravdu dnes už nevím, muselo to být úděsné období).

Chtěla bych poprosit o případné reakce na mé otázky zde: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?pid=79758#p79758 rada bych si v něčem udělala jasno a snad přišla s nějakým nápadem. Děkuji.

Offline

 

#16 29. 11. 2009 16:45

Doxxik
Příspěvky: 856
Reputace:   14 
 

Re: Oznámení o řešení

měl bch takový návrh - než psát, že řeším tu a tu úlohu, nešlo by udělat, aby v momentě, že odpovídám (kliknnul jsem na Zaslat příspěvek) se dole  objevila lišta, na které by stálo, že ji řeším?

důvody viz výše - řeším a řeším, pak konečně odešlu výsledek a ejhle, on už tam někdo napsal.. takhle bych se jen mrknul a viděl bych XY píše, to on to jistě řeší -> nebudu odpovídat..

toť můj dotaz..


Maturita 2010  (trailer) - R.I.P.

Offline

 

#17 29. 11. 2009 17:53

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Oznámení o řešení

↑ Doxxik:Ta by plnila účel nanejvýš z 97%, obávám se že ještě méně. Já třeba své příspěvky, které tvoří (ta zbylá 3% obsahu fóra) posílám téměř vždy přes rychlou odpověď. Tam by takovou možnost využít nešlo. A taky občas začnu psát, zjistím, že by mě ot stálo víc času než mám, tak nenapíšu nic a dám prostor ostatním.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#18 29. 11. 2009 18:15

Doxxik
Příspěvky: 856
Reputace:   14 
 

Re: Oznámení o řešení

já jak kdy...

ok, oprava /upgrade/ - u tlačítka Zaslat odpověď by bylo ještě jedno tlačítko "Řeším" -> po kliknutí na něj by se objevil onen panel... a dál už jako výše..


Maturita 2010  (trailer) - R.I.P.

Offline

 

#19 29. 11. 2009 23:10

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Oznámení o řešení

↑ Doxxik:

Díky tobě jsem objevil, že tu takový odkaz ("Zaslat příspěvek") vůbec je :-). Také to vždy řeším přes rychlou odpověď. Takže přidávám svá 2% :-).

Za sebe myslím, že možnost napsat příspěvek "Řeším..." nebo něco podobného je dostatečná.

Offline

 

#20 29. 11. 2009 23:28

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Oznámení o řešení

↑ BrozekP:

Teď jsem takové tlačítko "Zaslat příspěvek" použila poprve za téměř 3 roky místního působení. Třeba tu máme i další netušené možnosti.  Pozdrav :-)

Offline

 

#21 30. 11. 2009 00:55

Doxxik
Příspěvky: 856
Reputace:   14 
 

Re: Oznámení o řešení

Taktéž zdravím.
Tak to já skoro vždy používal Zaslat příspěvek.. teď se to snažím vyrovnávat :) (resp. rychlou odpověd používám, když opisuju zadání..)


Maturita 2010  (trailer) - R.I.P.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson