Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 08. 2012 20:13

Alexandra44441
Příspěvky: 120
Reputace:   
 

Pravidelný pětiúhelník

Dobrý den,
potřebuji poradit. Zadání úlohy zní: "Euklidovsky sestrojte (pomocí pravítka a kružítka) pravidelný pětiúhelník. Body $P_1[0,0], P_2[0,1]$ (to jsou jejich souřadnice) a kružnice $k(P_1, r=5cm)$. Narýsovala jsem tento pětiúhelník, podařil se mi poměrně přesně, ale neumím již odvodit souřadnice jeho vrcholů tohoto pětiúhelníka. Jak mám tyto souřadnice odvodit a zapsat? Děkuji.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 07. 08. 2012 20:14

Alexandra44441
Příspěvky: 120
Reputace:   
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ Alexandra44441: Jenom dotaz: bod $P_2$ má souřadnice $[1,0]$, omlouvám se.

Offline

 

#3 07. 08. 2012 20:16

Alexandra44441
Příspěvky: 120
Reputace:   
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ Alexandra44441:Já jsem zmatená , takže znovu ty souřadnice:
$P_1[0,0] ; P_2[5,0]$, pardon. Tentokrát to už je správně. :-)

Offline

 

#4 07. 08. 2012 21:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

Zdravím,

neodpovídej si, prosím, sama - takové téma se zatoulá (lepší je editovat 1. příspěvek)

Podle zadání víš, že vrcholy jsou na kružnici $x^2+y^2=25$, jednotlivé body budou ležet na přímkách $y=kx$, k je tg úhlu, který svírá spojnice středu a vrcholu. Například, bod, který leží v 1. kvadrantu je na směrnici, která se odchyluje od osy x o 72 stupňů.

Může být? Děkuji.

Offline

 

#5 07. 08. 2012 23:02

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

Ahoj ↑ Alexandra44441:, ako aj ↑ jelena:
Eukldovsla kostrukcia znamena ze dovolene nastroje na konstrukciu su pravitko ( bez oznacenii !) a kruzidlo.
Ale tak ci tak mas stastie, lebo tato kostrukcia je skutocne mozna.
Inspiruj sa napriklad tu:
http://www.youtube.com/watch?v=_MJPg-pROrI
a este
http://en.wikipedia.org/wiki/Pentagon
ako aj
http://fr.wikipedia.org/wiki/Constructi … _au_compas

A na suradnice je iste najvyhodnejsie pouzit Moivre-ovu vetu ako tu
http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C4%9Bti%C3%BAheln%C3%ADk


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#6 08. 08. 2012 07:37

Alexandra44441
Příspěvky: 120
Reputace:   
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ jelena:Jaké by měl tedy bod, který leží v prvním kvadrantu, souřadnice? Když se to má dělat euklidovsky, tak to nemůžu změřit, nebo?

Offline

 

#7 08. 08. 2012 09:31

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ vanok:

také hezký pozdrav a děkuji. Já jsem pochopila, že kolegyňka ↑ Alexandra44441: pětiúhelník eukleidovsky sestrojila a potřebuje uvést souřadnice. Tedy potřeba i goniometrickou funkci úhlu uvést jako poměr stran a vyjádřit jako "geometrickou konstrukci algebraického výrazu". Pochopila jsem to dobře?

Někde mám příspěvek s konstrukci komplexních čísel, teď  neumím najít, snad potom doplním.

---------------------------------------------

Pro sestrojení (algebraickou konstrukci) úhlu 72 stupňů se určitě najde hodně odkazů (jelikož je to klasika :-), například na závěr textu. To kolegyňka provedla, jen to teď má algebraicky zapsat - tak?

Mějte se.

Offline

 

#8 08. 08. 2012 13:28

Alexandra44441
Příspěvky: 120
Reputace:   
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ jelena:Ano, přesně tak. Já jsem ten pětiúhelník sestrojila, jenom neumím zapsat souřadnice vrcholů. Nějak jsem se v tom ztratila, v těch souřadnicích.

Offline

 

#9 08. 08. 2012 13:46 — Editoval vanok (08. 08. 2012 13:48)

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ jelena:,↑ Alexandra44441:
pozdravujem
V poslednej casti mojho prispevku je odpoved ako postupovat na riesenie tej otazky suradnic.
A ako ste videli, pre istotu som pridal aj informacie o konstrukcii ( tri prve odkazy na url )


Co sa tyka suradnic, ako som pisal aj bez akych kolvek odkazov, vieme ze vrcholy pravidelneho petuholniku, na kruznici   so stredom v pociatku a polomeru 5cm; a takeho ze jeden vrchol ma suradnice $P_1(5,0)$ sa daju najst vdaka Moivre-ovej vete, tak ze sa vypocitaju vsetki piate odmocniny cisla $5+ 0i$

Dufam, ze tento doplnok, umozni kolegini dokoncit rychlo a lahko  dane cvicenie.

Poznamka 1):Ak vieme hodnoty sinusov a kosinusov ( ako $ \sin (\frac{2\pi} 5)$ ) ktore sa objavia pri rieseni, mame dalsiu konstrukciu pravidelneho petuholnika. No vsak, najcastejsie urcime suradnice vdaka konstrukcii a pouzitych algebraickych vlasnosti,   a tak prideme k $ \sin (\frac{2\pi} 5)$  napriklad.
Poznamka 2: Konstrukcie pozicie komplexnych cisiel, ak je to mozne, nie je ine ako v pripade vsetkych konstuhovatelnych useciek (realnych cisiel)

Pekne popoludnie.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#10 08. 08. 2012 15:12

Alexandra44441
Příspěvky: 120
Reputace:   
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ vanok:Takže jestli to chápu správně: pokud střed je v počátku, tj. $[0,0]$, jednotlivé vrcholy si označím $P_1, P_2,...,P_5$ v tomto pořadí, kde $P_1$ bude vrchol nejbližší vpravo ke kladné části osy x, vrchol $P_2$ tedy tím pádem bude průsečíkem s osou $y-ovou$ atd. potom tedy například pro vrchol $P_1$ dle vašeho návodu platí:
$P_1=[x,y]$, kde $x=x_0+k.cos\omega , y=y_0+k.sin\omega $. A teď si tedy potřebuji dosadit za jednotlivé proměnné, takže: $x_0=0$, $k=5$ (tady si ale nejsem jistá, jestli tam mám dosadit poloměr) a už vůbec nevím, co dosadím za $\omega $. Já vím, asi jsem dneska nějaká natvrdlá, ale prostě mi to nějak nejde. Já přeci Euklidovsky nemůžu změřit velikost úhlu, tak jak vím, jakou hodnotu dosadím za $\omega $?

Offline

 

#11 08. 08. 2012 15:37

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ Alexandra44441:

spíš je problém v tom, že hned od začátku se neoddělily 2 samostatné úlohy:

(1) eukleidovská konstrukce pětiúhelníku,
(2) eukleidovská určení souřadnic vrcholů pětiúhelníku.

Mluvíme jen o (2).

Tedy použití goniometrie předpokládá zápis goniometrické funkce formou poměru délek úseček, co umíme sestrojit. Pokud půjdeme cestou kolegy ↑ vanok:, potom $x=x_0+k.\cos\omega , y=y_0+k.\sin\omega $ při Tvém zadání je $\omega=0$, jelikož 1. zadaný bod P2 je na ose x.

Další souřadnice je $x=x_0+k.\cos\(\omega+\frac{2\pi}{5}\) , y=y_0+k.\sin\(\omega+\frac{2\pi}{5}\) $,
ve Tvém případě: $x=x_0+k.\cos\(0+\frac{2\pi}{5}\) , y=y_0+k.\sin\(0+\frac{2\pi}{5}\) $

Podstatné je nahrazení goniometrické funkce za algebraický výraz, např. $\cos \(\frac{2\pi}{5}\)=\frac{\sqrt{5}-1}{4}$ (to se odvozuje), proto pro konstrukci algebraického výrazu první souřadnice máme:
$x=0+5\cdot \frac{\sqrt{5}-1}{4}$.

Konstrukci algebraického výrazu rozumím to, co je zde jako "konstrukce na základě výpočtu I a II".

slíbený starý odkaz - našla :-) není příliš použitelný.

Offline

 

#12 08. 08. 2012 16:07 — Editoval vanok (08. 08. 2012 16:29)

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ jelena:,
Dobra odpoved... i ked vyraz
eukleidovská určení souřadnic vrcholů pětiúhelníku
je pre mna nezvycajny, lebo som sa s nim nikdy nesteretol.

Co sa tyka "konstruktivnych cisiel" tu je nieco o tom
http://fr.wikipedia.org/wiki/Nombre_constructible
a aj tu ( ale menej)
http://en.wikipedia.org/wiki/Constructible_number
Inac jeden z prvych co sa venoval tejto teme bol D.Hilbert. (v knihe Fundacie= zaklady geometrie)(A od Gauss-a mame slavnu teoremu o pravidelnych mnohouholnikoch, ktore sa daju Euklidovsky konstruhovat)
Poznam, aj jednu vybornu knihu po fr... Jean-Claude Carrega, Théorie des corps - La règle et le compas.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#13 08. 08. 2012 16:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ vanok:

to jsem přeformulovala požadavky kolegyňky. Jiná formulace úlohy: zapište souřadnice vrcholů pětiúhelníku tak, aby byl spokojen i kolega Jarrro.

V takových tématech je vždy problém - úloha je opakovaně přeformulována, žádné odkazy na studijní materiály a pracně se dochází, co ono se to vůbec chtělo. Ať už se podaří.

Offline

 

#14 08. 08. 2012 17:59

Alexandra44441
Příspěvky: 120
Reputace:   
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ jelena:No a právě to odvození těch souřadnic, to je přesně to, co prostě neumím.  Proč tam třeba je: $\cos \(\frac{2\pi}{5}\)=\frac{\sqrt{5}-1}{4}$ ?

Offline

 

#15 08. 08. 2012 18:08 — Editoval Cheop (08. 08. 2012 18:56)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ Alexandra44441:
Souřadnice vrcholů pětiúhelníku - viz obrázek
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2012-08/42077_5ti.png
Přičemž:
$\sin(36^\circ)=\frac{\sqrt{10-2\sqrt 5}}{4}\\\cos(36^\circ)=\frac{\sqrt 5+1}{4}\\\sin(72^\circ)=\frac{\sqrt{10+2\sqrt 5}}{4}\\\cos(72^\circ)=\frac{\sqrt 5-1}{4}$


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#16 08. 08. 2012 20:07

Alexandra44441
Příspěvky: 120
Reputace:   
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ Cheop:No je to nad slunce jasné, krásné, moc děkuji, ale stejně nevím, jak zjistím bez úhloměru, že ty úhly jsou $72^\circ $ a $36^\circ $. Jak by to bylo například u 17-úhelníku, který se také dá Eukleidovsky sestrojit a jiných, Eukleidovsky sestrojitelných n-úhelníku? Existuje na to nějaký algoritmus? A dále, co se týče těch konstruovatelných výrazů, například: jak víme, že $cos(36^\circ )$ je zrovna: $\frac{\sqrt{5}+1}{4}$. Není někde nějaká tabulka na tyto úhly nebo něco k nahlédnutí? Jinak tedy ještě jednou moc děkuji, super.

Offline

 

#17 08. 08. 2012 21:18

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ Alexandra44441:,
Ak chces najst vypoctamy, napriklad $\cos \(\frac{2\pi}{5}\)=\frac{\sqrt{5}-1}{4}$.
Lahko najdes ( podla  toho co som pisal vyssie), ze pre
$ z_0 = \exp\left(2i\dfrac \pi 5\right)$,
$\displaystyle z^4_0 + z^3_0 + z^2_0 + z_0 + 1 = 0$.
A riesenim tejto rovnice najdes hladany vysledok.

Dokazes to?
Napis.

A ake je presne znenie tvojho cvicenia?


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#18 09. 08. 2012 13:29

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

Pridavam pre kontrolu podrobne riesenie ↑ vanok:, co som naznacil tu


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#19 09. 08. 2012 13:38 — Editoval vanok (09. 08. 2012 15:25)

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ Alexandra44441:
Tu najdes odpoved na tvoju otazku: najst informacie o niektorych mnohouholnikov
http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_po … x_polygons

Ak kliknes napriklad na Heptadecagon
dostanes  informacie o 17-uholniku.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#20 09. 08. 2012 15:00

Alexandra44441
Příspěvky: 120
Reputace:   
 

Re: Pravidelný pětiúhelník

↑ vanok:Jste moc hodný, je to supr, já si to prostuduju, ale z toho, co Jste uvedl, bych to již snad měla pochopit. Děkuji mnohokrát.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson