Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 01. 2011 11:33

hogan
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

spektrální rozklad matice

Ahoj,

na zkoušce mám mít spektrální rozbor matice a se vzorovým příkladem nedokážu hnout. Našel by se někdo kdo by mi to pomohl vysvětlit prosím ?


10  6   0
6    5   0
0    0   2

Offline

 

#2 04. 01. 2011 14:40 — Editoval LukasM (04. 01. 2011 14:40)

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: spektrální rozklad matice

↑ hogan:
Ahoj. Ostatní kolegové možná ano, ale já na to už nemám sílu. V posledních dvou dnech se sem nahrnulo asi milion lidí, dost možná ze stejné školy jako je ta tvoje, a mají všichni tentýž dotaz, tj. potřebuju spektrální rozklad a nevím vůbec nic. Zkus se do těch vláken podívat, odpověď tam najdeš. A když se budeš alespoň trochu snažit, tak to snad půjde. Pokud by ses náhodou chtěl ptát konkrétně na něco co ti nevychází nebo co nechápeš, tak se ozvi (a přilož svůj postup). Někdo z kolegů ti pak jistě poradí (já spíše ne, protože brzy začnu témata, co obsahují v názvu slova "spektrální rozklad", nebo "vlastní" cokoli, ignorovat).

Omlouvám se že ta reakce zní tak ostře, nejspíš si to nezasloužíš.

Offline

 

#3 04. 01. 2011 14:56

hogan
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: spektrální rozklad matice

↑ LukasM:


Ja te chapu, dělate to z dobré vůle. Jen jsem z toho špatnej, protože mi z toho nevycházi skoro nic :(

Offline

 

#4 04. 01. 2011 15:01

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: spektrální rozklad matice

↑ hogan:
Ale tak aspoň ukaž jak ti to nevychází, a můžeme v tom hledat chybu. Asi málokomu z kolegů se tu ale chce donekonečna opakovat jak se má s čím začít, a mně teda určitě ne. Však něco vědět musíš, když ti někdo takový příklad zadal, ne? Máš nějaká skripta, nějaké řešené příklady, možná i zápisky ze cvičení,...

Jinak fakt doporučuju ta témata co se tu objevila v minulých dnech, snad všechno co přitom jde zkazit v některém z nich už někdo zkazil :-)

Offline

 

#5 04. 01. 2011 15:53 — Editoval hogan (04. 01. 2011 15:54)

hogan
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: spektrální rozklad matice

↑ LukasM:


Bohužel nemám scanner. Co se týká postupu, dokažu určit vlastni vektory a vlastní čísla a potom nevím jak dal :-/


materialy jsou tady, ale z nějak to v tom nevidim :-/


http://vondrak.am.vsb.cz/LA-IT/Practices/lacv14.pdf

Offline

 

#6 04. 01. 2011 18:10

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: spektrální rozklad matice

↑ hogan:
No, tak aspoň něco. Další varianta je kdyžtak mobil s foťákem.

Podívej se do těch materiálů na větu o spektrálním rozkladu. Říká se v ní, jak vytvořit tu matici Q kterou potřebuješ. Vezmeš vlastní vektory, znormuješ je, a zapíšeš je jako řádky matice Q. Jak vypadá matice D je taky jasné podle toho návodu - má všude nuly, jen na diagonále postupně všechna tři vlastní čísla (ve stejném pořadí v jakém jsi ládoval odpovídající vl. vektory do matice Q).

Jak transponovat matici Q je snad jasné. A když si teď zkusiš tyhle tři matice ($Q^TDA$) vynásobit, měla by ti vyjít původní matice.

Je za tím teorie, kterou by bylo docela zajímavé nějak přepsat, dát do souvislosti s maticemi přechodu atd., aby bylo vidět jak to celé funguje. Akorát se mi to nechce psát, a navíc teď nemám čas, zítra jdu sám na zkoušku z matematiky. Kdyžtak se ti snad někdo z kolegů bude věnovat.

Offline

 

#7 04. 01. 2011 19:27

hogan
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: spektrální rozklad matice

Právě mi vyšel polynom i podle Wolframu, konečně pozitivní věc. Teď ho ale musím upravit abych mohl udělat diskriminant.

*x nahrazuje lambda



x3+17x2-44x+28


Jak ho mam upravit prosim ?

Offline

 

#8 04. 01. 2011 19:33

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: spektrální rozklad matice

↑ hogan:
Tohle není charakteristický polynom podle wolframu, ten má před prvním členem ještě mínus. Řešením je uhodnout kořen 1, a vydělit ho (x-1).

Ale komplikuješ si práci. Kdybys determinant počítal rozvojem podle třetího řádku/sloupce, tak bys tam měl pouze rovnici druhého stupně. Taky jsem to tu někomu už psal... Stačilo by se podívat.

Offline

 

#9 04. 01. 2011 19:38

hogan
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: spektrální rozklad matice

Ano, má tam být mínus, moje chyba. Nejsem nějaký velký matematik a přišel jsem na způsob jak polynom vypočíst, takže se s tím spokojím. Ted mám ovšem problém jak upravit polynom..Omlouvám se že jsem tam blbej, ale to s tím dělením (x-1) nechápu, mohl by jsi mi prosím jen napsat jak to bude vypadat ?

Offline

 

#10 05. 01. 2011 09:36

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: spektrální rozklad matice

↑ hogan: tady jsem dorozkladala (skoro) podle doporučení kolegy ↑ LukasM:, děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson