Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

"Mě by třeba zajímalo, jak jste se sem na forum vůbec dostali :-)"(c)


Cíleně jsem hledal(a) nějaké Matematické fórum.

30% - 82
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem studující).

37% - 101
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem vyučující).

1% - 4
Potřeboval(a) jsem řešení problému z praxe.

3% - 8
Fórum mi bylo doporučeno.

5% - 14
Jiná cesta, případně doplním v tématu "O nás :-)".

4% - 13
V čtenářském deníku mi chybela kniha "Stařec a moře".

1% - 5
Hledal(a) jsem zdroj řešení projektů svých studentů.

0% - 2
Hledal(a) jsem kružítko.

5% - 15
Už si nepamatuji.

8% - 22
Počet hlasujících: 228

#226 18. 07. 2008 09:09

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

$V=\pi r^2\cdot v$ kde V - objem válce, r - poloměr válce, v - výška válce
$v=\frac{V}{\pi r^2}$
$S=2\pi\cdot r(r+v)$ - povrch válce - má být minimální


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#227 21. 07. 2008 17:02

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Takovej lehkej komiks pro zasmátí :-))

http://mathworld.wolfram.com/images/gifs/FoxTrotMathTest.jpg


oo^0 = 1

Offline

 

#228 21. 07. 2008 22:13 — Editoval Marian (21. 07. 2008 22:14)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:

Nejake dalsi informace se daji pak nalezt zde, nicmene predpokladam, ze autor cerpal prave z teto stranky.

Offline

 

#229 22. 07. 2008 20:37

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

Před časem se tu objevila celkem pěkná úloha.

Chrpa napsal(a):

Příklad k rozcvičení pro všechny (zvláště pak pro ttopi)

Zadání:

Tři přátelé Jirka, Pavel a Petr si vyjeli na kole pro dvě osoby navštívit svého kamaráda Otu do vesnice vzdálené 43,333333 km.
Na kole mohou jet buď dva nebo jeden, nikdy všichni tři najednou. Jak zorganizovat cestu tak, aby byli u kamaráda co nejdříve
a nachodlili při tom pěšky co nejméně kilometrů? Na kole jedou rychlostí 20 km/hod, Jirka ujde 1 km za 20 minut, Pavel za 15 min.
a Petr za 12 minut. Za jak dlouho budou u kamaráda Oty?

Jeden by řekl, že je potřeba vymyslet nějaký velmi specifický způsob využití kola, aby se jim to povedlo. Proto může být trochu překvapivé, že úloha má nekonečně mnoho řešení. Stačí, aby byly splněny tyto podmínky:
1) Jirka sedí stále na kole
2) Pokud se kolo pohybuje dopředu, sedí na něm i Petr nebo Pavel.
3) K Otovi dorazí všichni tři ve stejný okamžik

Tyto tři podmínky lze ekvivalentně popsat tak, že cesta Jirky, Pavla a Petra se skládá z hopů. Jsou přitom dva druhy hopů:
hop 1: Jirka s Petrem ujedou vzdálenost 9x, Jirka vyloží Petra, vrátí se o 6x, naloží Pavla a společně ujedou 10x.
hop 2: Jirka s Pavlem ujedou vzdálenost 10x, Jirka vyloží Pavla, vrátí se o 6x, naloží Petra a společně ujedou 9x.

Každým hopem ujedou vzdálenost 13x km, spotřebují na to 75x minut, ujdou u toho 7x km. Proto celková doba pohybu nezáleží na počtu hopů, na jejich délkách, ani na tom, zda se použil hop 1 nebo hop 2.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#230 22. 07. 2008 20:41

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Kondr: Ano, způsobů, jak cestu uspořádat je více, ale výsledek by měl být jen jeden, co se týče otázky, za jak dlouho budou u Oty.


oo^0 = 1

Offline

 

#231 25. 07. 2008 11:20

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

ttopi napsal(a):

Dvě "Q" se sešly, radost pohledět dámy, pěkný večer přeju :-)

Zdravím :-)

Ve dnech 23.07 – 24.07.2008 byla realizována akce „Dvě Q se sešly“ – v Opavě, za účasti Ivany, Jeleny, našich úžasně tolerantních manželů a dalších příznivců :-)
Prozradíme, že Q se výborně rozuměly, jelikož mají řadu společných rysů, k těm podstatným patří obliba pečení z kynutého těsta a zájem o vědní obor „Cimrmanologie“. 
Pro popis kvalit našich životních partnerů bych potřebovala veeeelký prostor. Snad se Ivana nebude zlobit, když prozradím, že Ivanin manžel překrásně zpívá a skládá moc dobré texty (s takovou inspiraci, co má doma, se mu ani nedivím).
Teď už popřeji pohodový návrat domu (doufám, že Brněnsko zajistilo hezčí počasí, než bylo v Opavě – zapomněla jsem požádat váženého Admina, a? neprší, moje chyba :-)

Offline

 

#232 25. 07. 2008 11:31

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

jelena:

Pěkný den přeji :-)

Perfect! To muselo být opravdové setkání dvou Q. Doufám, že byla pořízena nějaká fota, abychom nebyli o tu parádu ochuzeni, jistě to byla pěkná akce :-)
Zpívání zřejmě nikdo nenahrával, ale taky by bylo pěkné se tím pokochat :-)

To bylo vaše první setkání, nebo je to častější jev?:-)


oo^0 = 1

Offline

 

#233 25. 07. 2008 13:34

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:

To bylo :-) sice trochu kratší, než se předpokladalo (počasí), ale i tak podařené :-) dokumentace nebyla pořízena, máme důvod se opět sejit :-)
Bylo to setkání první (do tohoto fora jsme se opravdu neznaly). Ale jelikož nás děli pouze nějakých 350 - 400 km, věřím, že budou i další. Teď by měla naše milá návštěva cestovat někde u Brna a čeká ještě zpáteční cesta domu.

Zdravím :-)

Offline

 

#234 26. 07. 2008 11:15

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:

Zdravím srdečně a blahopřeji k postupu do Einsteinů :-):-):-)

Malý dárek, zcela nezbytný k výkladům na tomto foru. A? se daří :-)

Offline

 

#235 26. 07. 2008 11:28

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:
Zdravím také a děkuji :-)

Ježišmarja, já mezi Einsteinama? Musím požádat adminy, a? mi smažou některé příspěvky, v takové skupině nemám co dělat :-))


oo^0 = 1

Offline

 

#236 26. 07. 2008 19:35

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:Zdravím a též gratuluji k postupu do Einsteina . :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#237 08. 08. 2008 09:30

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Hlásím návrat ze 3-denního výletu na Máchově jezeře v Doksech.

Pro Ivanu a jelenu přikládám poznatek z vlaku, snad to jde přečíst:-))

http://forum.matweb.cz/upload/847-DSC01161.jpg


oo^0 = 1

Offline

 

#238 08. 08. 2008 23:46

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:

Zdravím srdečně :-) a děkuji za zprávu o pohodovém návratu - poznatek je čitelný (budu muset se zamyslet nad jeho praktickym uplatněním).

Offline

 

#239 08. 08. 2008 23:52

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:
Uplatnění najdeš kde jined než ve vlaku :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#240 09. 08. 2008 19:09

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:Zdravím a luštím nápis , přečtu jej dobře , ale nevím jestli je můj překlad správný ... "něvysovyvat'sa" ... nenakláněj se  ..?
Je to tak ? :-) Jako dítěti jezdícímu ve vlaku dost často , narozdíl od dneška , si pamatuji větu , která se mi líbí do dnes : " Něnahinájtě sa z okien " .
Podle mých slabých jazykových poznatků je to přibližně stejný pokyn pro bezpečnou jízdu vlakem . I když po včerejší vlakové nehodě si už člověk není jistý v našich dopravních prostředcích vůbec ničím . Jak je možné , že České dráhy nevědí , kde je jaký most ? ? :-(
Hezké pokračování prázdnin přeje Ivana :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#241 10. 08. 2008 18:14

matoxy
Místo: Lučenec/Martin
Příspěvky: 443
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Zdravím vospolok,

ak by náhodou zajtra večer niekto nemal čo robi? a mal by chu? "preži? estetický zážitok" tak môže pozdvyhnú? svoj zrak k nebu a kocha? sa pohľadom na maximum perzeíd (budú pada? hviezdy).
+ keďže sa idem pozera? aj ja tak sa na týždeň porúčam:).


You know who
(or maybe not)

Offline

 

#242 10. 08. 2008 23:28

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:, ↑ Ivana:

Zdravím vás :-)
   
Slovo "не высовываться" má více významů a příliš neodpovídá významu "nenaklanej se". Jelikoz "nenaklanej se" - to si představuji jako - vystrčim hlavu z okna, ale pak ohnu krk a budu hledet dolu. 

Ale "высовываться" - "vystrkovat (hlavu)", "postupně vyčnívat" (ale rovně, žadné hledění dolů), přecházet do stavu "trčet z okna" - ano, je to bezpečnostní pokyn, i když trochu jiného významu.

Toto slovo se používá také ve smyslu "přivolávat na sebe pozornost", "bý? drzý", "být odlišný od ostatních". Proto jsem měla v plánu pouvažovat...

↑ matoxy:

Děkuji za upozornění, uspěšné pozorování a hezky týden všem :-)

Offline

 

#243 18. 08. 2008 07:03

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

↑ matoxy:
Já si pamatuji, že maximum je vždycky 12. (samozřejmě že se to posouvá), a když jsem se 12. díval na oblohu, tak jsem neviděl ani jednu! Nic! Nechápu to :-(


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#244 18. 08. 2008 15:06

matoxy
Místo: Lučenec/Martin
Příspěvky: 443
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Zdravím vospolok:)

Olin áno máš pravdu maximum bolo aj tento rok 12., ale niekedy doobedu preto ich bolo najlepšie vidno v noci z 11 na 12. My sme pozorovali v utorok v noci a videli sme cca 50 za 2 hodiny a to sme mali k dispozícii len dos? malý kus oblohy. Boly sme totiž na takej chatke pri lese v ktorom sa vraj potuloval medveď, tak sme radčšej nešli ďalej od chaty a vysokánske stromy trocha zavadzali. Ako dlho si sa asi ty díval na oblohu? + ak si bol v meste, tak svoje spraví aj svetelné znečistenie.


You know who
(or maybe not)

Offline

 

#245 18. 08. 2008 20:44

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

No, já jsem byl v Beskydech, od nějaké rušivé civilizace poměrně vzdálen, oblohu jsem viděl skoro celou a viditelnost byla dost dobrá (i když obvykle je ještě lepší, tentokrát byla Mléčná dráha vidět jen trochu). A pozoroval jsem to asi tak půl hodiny - do jedenácti, bohužel jsem byl zmožen dlouhým výletem.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#246 18. 08. 2008 22:15

matoxy
Místo: Lučenec/Martin
Příspěvky: 443
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Hmm... za pol hodinu žiadny meteor je aj v meste čudné cez maximum perzeíd. Fakt neveim prečo:-?. Možno niekto nad tebou natiahol veľkú plachtu s obrázkom nočnej oblohy:).
Možno by sa to dalo aspoň čiastočne vysvetli? tým, že bol zhruba spln mesiaca a ten dos? zhoršoval podmienky.


You know who
(or maybe not)

Offline

 

#247 23. 08. 2008 12:44

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: O nas :-)

To Jelena:

No jablka škrábat nemusím (sním je i se slupkou ;)), v přístavbě jsem pracoval jak to šlo, ale teď už to bylo v rukou profíků, protože oni jsou ti pravý, aby ta zeď byla rovná a ne taková jakou ji udělám já ;)
Krom toho všichni známý odjeli na tento týden pryč, takže tu nikdo nezůstal a samotnému se mi nikam nechce .)

Offline

 

#248 23. 08. 2008 20:45

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

Znáte ÚDiF?
Video z jedné jejich akce: http://www.hvezdarna.cz/index.php3?s=11&subs=17


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#249 25. 08. 2008 11:29

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

Chci se s vámi podělit o 2 krásné funkce, které jsem nedávno objevil :-)

1.
$ f(x) = \begin{cases} n & \text{pokud se cislice 7 vyskytuje v desetinnem rozvoji cisla $x$ prave $n$-krat}\; (n \in \mathbb{N}\cup \{0\}) \nl -1 & \text{pokud se cislice 7 vyskytuje v desetinnem rozvoji cisla $x$ nekonecne mnohokrat} \end{cases} $

Tato funkce je výjimečná tím, že má $D(f) = \mathbb R$, ale není na žádném intervalu ohraničená.


2.
$ f(x) = x \cdot D(x) $

Opět $D(f) = \mathbb R$, na této funkci je ale zajímavé to, že je spojitá pouze v jednom bodě - v nule. (D(x) je Dirichletova funkce - 1 pro racionální x, 0 pro iracionální).


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#250 25. 08. 2008 15:59

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: O nas :-)

↑ Olin:
Koukni třeba zde. A jinak můžeš hledat v příspěvcích vysoké školy "prázdninové úlohy". Je tam nádherný prázdninový integrál, prázdninová funkce (viz odkaz výše) a třeba také prázdninová injekce nebo limita, řada, nerovnost. Doporučuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson