Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 02. 2014 15:55

Mia dizajn
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Výpočet odstredivej sily (odstredive liatie)

Ahojte vsetky mudre hlavy! :)

Potrebovala by som pomoc pri jednom vypocte... Chcela by som vyrobit svietidlo v tvare polgule s hrubkou steny 0,5 cm. Pouzity material by bola zmes epoxidovej zivice (hustota 1,18 g.cm-3) a kovoveho prasku (hustota 4,8 - 5,8 g.cm-3) v pomere 1:1. Kovovy prasok by som ale chcela dostat na vrchnu stranu tej polgule, a tak mi napadlo ci by to neslo pomocou odstredivej sily, so stredom otacania v stede polgule. Ved prasky su cca 4x tazsie ako zivica... Skusala som si doma vyrobit taku provizornu odstredivku z ventilatora :), ale pokusy v mensom meritku nedopadli dobre. Zmes nebola rovnomerne rozmiestnena po celom povrchu polgule... A je pravda, ze na tom provizoriu nedokazem ovladat rychlost otacania. Moja otazka ale znie, ako vypocitat to, aby sa prasky a zivica rozmiestnili rovnomerne (prasky na povrch, zivica do vnutra) a ake faktory do toho vstupuju? A este ci ma vplyv samotny tvar formy?

Verim, ze sa tu najde nejaky ochotnik, ktory mi pomoze vyriesit moj problem... Dikyyyyy! ;)
-mia-

Tu je taka rychla skica... a na spodku vysledok, ktory by som chcela dosiahnut :)
//forum.matweb.cz/upload3/img/2014-02/67223_odstrediva%2Bsila.jpg

Offline

 

#2 24. 02. 2014 11:01

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Výpočet odstredivej sily (odstredive liatie)

↑ Mia dizajn: Ahoj :-)
posielam názor na odstredivé sily v živici.

Offline

 

#3 25. 02. 2014 22:02

Mia dizajn
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Výpočet odstredivej sily (odstredive liatie)

Ahoj Pietro :)

Dakujem za odpoved! Cize ked to dobre chapem, zrnka pri rovniku (r1) sa dobre dostanu na povrch polgule a ostatne, smerom nadol, sa budu postupne horsie a horsie dostavat na povrch (r2). Ale ked som robila nejake vzorky, vsimla som si, ze pri vacsej rychlosti mi cela zmes zutekala smerom k rovniku... A chcela by som sa dopatrat ku vhodnej rychlosti, ktorou to otacat, aby mi to tam neutekalo, ale zostalo to co najrovnomernejsie rozmeistnene po povrchu. Nevedel by si mi aj s tymto poradit? Alebo aspon dat tip :))

A tu je asi to, o com si pisal :) (jedna zo vzoriek)
//forum.matweb.cz/upload3/img/2014-02/61837_5Ns%2Bcopy.jpg

Offline

 

#4 26. 02. 2014 09:42

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Výpočet odstredivej sily (odstredive liatie)

↑ Mia dizajn: Čím dlhšie pozerám google výsledky na tému

centrifugal casting

tým som skeptickejší.

Os rotácie vyhovuje symetriou akurát valcovitému tvaru. ( väčšina aplikácií je o valci).

S guľou ktorá rotuje máme už uvedené potiaže (tie dve ) pri rovnomernom rozmiestnení materiálu  po povrchu.

....."vsimla som si, ze pri vacsej rychlosti mi cela zmes zutekala smerom k rovniku."

to je ako s reťazovým kolotočom, tiež pri vyšších otáčkach je snaha sedačky dosiahnuť rovník.
takže aj živica nás "zrádza"...

================
Nenapadá ma nič symetrickejšie pre guľu iba ak výbuch ..expanzia zo stredu na všetky strany.
Alebo nejaké magnetické pole..fantazírujem.

Offline

 

#5 27. 02. 2014 19:15

Mia dizajn
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Výpočet odstredivej sily (odstredive liatie)

Hm, sakra prace... :)
No vyzera to tak, ze asi budem musiet nejako lepsie premysliet len obycajne gravitacne odlievanie a zase najst sposob ako vybabrat so sedimentaciou praskov :) Ale dakujem ti za pomoc a hlavne ochotu ;)

Offline

 

#6 28. 02. 2014 08:46 — Editoval medvidek (28. 02. 2014 08:48)

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Výpočet odstredivej sily (odstredive liatie)

Ahoj Mia a Pietro,

hladina tekutiny rotujúcej s nádobou vždy vytvorí rotačný paraboloid, takže určité možnosti tu sú. Ak by sa odlievalo do parabolickej nádoby a zvolila by sa odpovedajúca rýchlosť rotácie, bude hrúbka zmesi všade rovnaká a tým pádom i správna sedimentácia.

Teoretický základ tu před cca 4 rokmi vytvoril Zdenek1 v téme Rotující kapalina.

Offline

 

#7 28. 02. 2014 11:46

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Výpočet odstredivej sily (odstredive liatie)

↑ medvidek: Pozdravujem srdečne a ďakujem !
Ospravedlňujem sa, že som opomenul našu milú a všadeprítomnú gravitáciu.

(Tú gravitáciu by sa dalo tiež ? naregulovať ďalšou súčasnou rotáciou okolo osi rovníka.)

Offline

 

#8 28. 02. 2014 12:30

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Výpočet odstredivej sily (odstredive liatie)

↑ pietro:
Súčasná rotácia formy okolo ďalšej osi bude bohužiaľ okrem "simulácie gravitácie" vyvolávať i nežiadúce momenty síl. Tekutina sa bude snažiť zachovať pôvodnú os rotácie tak, ako to majú rotujúce telesá vo zvyku. 

Takže nám asi len zostáva nastaviť správnu rýchlosť podľa toho, či je tá parabola plytká-široká alebo hlboká-ostrá. A komu sa to nepáči, nech ide na Mesiac alebo na Mars.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson