Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 10. 2011 21:47 — Editoval Mihulik (25. 10. 2011 21:49)

Mihulik
Příspěvky: 175
Škola: MFF UK - Matematická analýza, Nav. Mag.
Pozice: student
Reputace:   
 

Důkaz rovnosti bez indukce

Ahoj,
mám (bez použití indukce) dokázat tvrzení:
$\forall n\in N: \sum_{k=0}^{n} \binom{n}{k}2^k = 3^n$

Samozřejmě bych mohl říct, že se vlastně jedná o binomickou větu (kterou už jsme si dokazovali na přednášce), ale to asi nebude to, co chce cvičící vidět...


Pak mě napadla následující úvaha:
$\binom{n}{k}$ mohu interpretovat jako počet všech k-prvkových podmnožin n prvkové množiny a $2^k$ jako počet všech podmnožin k prvkové množiny.

Tedy sumu na levé straně mohu interpretovat jako počet všech podmnožin všech k prvkových (k jde od 1 do n) podmnožin n prvkové množiny (tato věta je zmatené a nejsem si jistej, jestli úplně přesně vyjadřuje to, co chci vyjádřit, ale nějak mě nenapadá lepší formulace...).

Mohu říct, že pokud označím X původní n prvkovou množinu, tak počet zobrazení z X do Y, kde Y je tří prvková množina je právě $3^n$
Problém je, že si nejsem jistej, jak tuto množinu Y definovat, abych všemi možnými zobrazeními z X do Y pokryl právě všechny případy, o kterých jsem mluvil v předešlé uvaze.

Myslím (intuitivně), že jsem na správné cestě a takto bych důkaz mohl vést.
Nemůžu ovšem přijít na to, jak ho "vybrousit" do konečné formální podoby.

Byl bych moc vděčný, kdyby mi někdo pomohl.:)

Děkuji!

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 25. 10. 2011 22:27

FailED
Příspěvky: 1255
Reputace:   42 
 

Re: Důkaz rovnosti bez indukce

Suma na levé straně vyjadřuje počet dvojic A,B t.ž. $A\subseteq B\subseteq X$ kde $|X|=n$. Když si vezmeš funkci zobrazující X do Y={1,2,3} tak, že na 1 se zobrazí prvky, které nejsou v B, na 2 prvky, které jsou v B ale ne v A a na 3 prvky, které jsou v A, dostaneš co potřebuješ.

Offline

 

#3 25. 10. 2011 22:30

Mihulik
Příspěvky: 175
Škola: MFF UK - Matematická analýza, Nav. Mag.
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Důkaz rovnosti bez indukce

Přesně takový zápis jsem měl na papíře... zdá se, že to bude ono:)
Děkuji!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson