Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 11. 2013 18:43

Thomas123
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Neurčitý integrál, substituce, per partes, nevychází

Zdravím, mám takový problém. Už jsem tento příklad počítal snad 5x, ale stále se nemůžu dopracovat k výsledku, který by byl stejný jako výsledek z WolframAlpha. Tady odkaz pro porovnání, červenou barvou je výsledek integrace od WA, modře je výsledek mé integrace.

Kde mám chybu? Co jsem přehlédl?

http://s29.postimg.org/4ublcj7z7/MAT.jpg

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 27. 11. 2013 18:53

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Neurčitý integrál, substituce, per partes, nevychází

↑ Thomas123:

Dobrý večer, jestli dobře chápu výsledek Wolframu, pak se výsledky liší jen o konstantu.
To pak znamená, že jsou oba výpočty v pořádku.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 27. 11. 2013 19:00

Thomas123
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Neurčitý integrál, substituce, per partes, nevychází

Dobrý večer, děkuji za odpověď.

Pokud by se ale výsledky lišily pouze o konstantu, tak by obě vykreslené fce byly stejné (spojité), ale pouze posunuté vůči sobě po ose Y, což dle vykreslení Wolframem není - můj výsledek vykreslený je spojitý, zatímco výsledek integrace Wolframu je nespojitý. Chápu to správně? Nicméně nyní jsem zkusil integraci programem MAW na mendelu.cz a mají stejný výsledek jako já. Je tedy možné, že můj výsledek je správný, ale zadal jsem to špatně do Wolframu, příp. Wolfram vyhodil špatný výsledek?

Offline

 

#4 27. 11. 2013 19:40

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Neurčitý integrál, substituce, per partes, nevychází

↑ Thomas123:

Řekl bych, že v tom případě bude rozumnější, pokud se k věci vyjádří někdo ze znalejších kolegů. Na to si netroufám.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#5 27. 11. 2013 21:01

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Neurčitý integrál, substituce, per partes, nevychází

Zdravím,

kolega Jj napsal(a):

Řekl bych, že v tom případě bude rozumnější, pokud se k věci vyjádří někdo ze znalejších kolegů.

:-) pokusím se tomu vytvořit podmínky a přesunout na správný stůl a také poprosím o vyjádření.

Pokud se dívám na úplně 1. člen v WA (... -4), tak mám dojem, že musel při úpravách něco podnikat s převodem arctg(2/(x+2)) za využití arccotg - a to je WA potíž.

↑ Thomas123:  největší jistoty získáš zderivováním svého výsledku a porovnáním se zadáním. V každém případě v $x=-2$ funkce není definována (ale zřejmě jen vypíchnutý bod - museli bychom došetřit zleva a zprava).

Offline

 

#6 27. 11. 2013 21:45 — Editoval kaja.marik (27. 11. 2013 21:54)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Neurčitý integrál, substituce, per partes, nevychází

Souhlasim s Jelenou, potiz je v tom bode nespojitosti. Jinak na kazdem intervalu neobsahujicim bod x=-2 to vypada, ze se lisi o konstantu, takze vse je v poradku.

Primitivni funkce je definovana na otevrenem intervalu a je vzdy spojita. Nekdy je nutne ji dolepit se spojitych kousku, jak treba u http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=67165

Offline

 

#7 28. 11. 2013 12:41

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Neurčitý integrál, substituce, per partes, nevychází

↑ kaja.marik:

Zdravím Vás a děkuji,

ještě jsem uvážila, že obejit takovou nepěknost,jako člen z úpravy na začátku (x^2+4x-4) a 6 před posledním členem (všechno je nečekané ohledem na původní zadání funkce), rovnou použit ve WA substituci x+2=t a tak zapsat. Zvláštní, že nespojitá 0 mu nevadí :-)

Pravděpodobně bude fungovat i u jiných problému s nespojitosti (obvykle se na to ani nedíváme při neurčitých integrálech), zde snad podobná situace.

Offline

 

#8 28. 11. 2013 12:44

Thomas123
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Neurčitý integrál, substituce, per partes, nevychází

Děkuji za informace.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson