Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 06. 2009 00:08 — Editoval .. (25. 06. 2009 21:47)

..
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Geometricka uloha - trojuhelniky

Vyreseno, dekuji!

edit: Tak nakonec vzdalenost bodou v rovine, prosim jeste o vypocet kratsi pruziny, viz. posledni prispevek. diky

nevim si rady s touto geometrickou ulohou (viz. obrazek). Jedna se o inverzni kyvadlo, na ktere jsou v pulce jeho delky uchyceny pruziny a ve stejny vysce jsou tyto pruziny ukotveny ve zdi. Pokud kyvadlo vychylime o uhel fi, tak se jedna pruzina natahne a zaroven take trochu vychyli, druha se pochopitelne smrskne. Muj problem je v tom, ze neumim spocitat delku pruziny v tomto vychylenem stavu, respektive o kolik se prodlouzi proti klidovemu stavu, to same s druhou pruzinou. Na vyreseni by pry mela stacit pythagorova veta a zakladni goniometricke fce, bohuzel jsme nejak nevykoumali, jak na to. Verim, ze pro matematicke mozky to bude jednoduche..  predem diky za kazdou radu
obrazek

Offline

 

#2 24. 06. 2009 09:31 — Editoval jelena (24. 06. 2009 13:24)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ ..:

Zdravím,

snad to nebude úplně nesmysl (svedu to na ranní hodinu):

Bod C z původní polohy se posouvá při protažení do bodu A. Trojuhelnik ABC je rovnoramenny, u vrcholu uhel $\phi,$ ramena = délka l, odsud najdeme délku základny x (AC) (kosinová věta), a dopočteme uhel ACB (horní u pravého ramena).

Uhel ACB + 90 stupňů tvoří uhel ACK v trojuhelníku ACK. V trojuhelníku ACK víme stranu AC, stranu CK = d a uhel u vrcholu ACK . Podle kosinove vety dopočteme délku AK, která se sklada z hledaného prodloužení a původní délky d.

Omlouvám se za kvalitu provedení (v mém případě provedení  s tabletem nebo bez nemá žadný rozdíl)

http://forum.matweb.cz/upload/1245828605-geometrie.JPG

Může být?

EDIT: na upozornění kolegy Olina opraveno, že se posouvá bod C do A, děkuji :-)

Offline

 

#3 24. 06. 2009 09:39

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

http://forum.matweb.cz/upload/1245828769-kyvadlo.png

Známe dvě strany (o délkách $l$ a $\sqrt{d^2 + l^2}$ a úhel mezi nimi (ten je $\varphi + \alpha$, kde $\alpha = \mathrm{arctg}\(\frac{d}{l}\)$). Podle kosinové věty pak je
$x^2 = l^2 + (d^2 + l^2) - 2l\sqrt{d^2 + l^2}\cos(\varphi + \alpha)$.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#4 24. 06. 2009 10:15

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ ..:.. vidím, že kolegové již příklad vyřešili, ale přesto posílám své řešení :

http://forum.matweb.cz/upload/1245831338-IMG_0001.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#5 24. 06. 2009 11:20

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ Ivana:
Zdravím, dívám se na tvé řešení a jedna věc mi není zcela jasná - jak jsi přišla na to, že úhel ADB má velikost φ? Podle mě toto bude platit jen tehdy, když ACDB bude tětivový čtyřúhelník (tedy všechny 4 body na jedné kružnici), což v obecném případě nemusí být pravda.

↑ jelena:
Také zdravím, zde mi není jasná formulace

Bod B z původní polohy se posouvá při protažení do bodu A.

Ne spíš bod C do bodu A?
Jinak pro zjištění délky základy AC není třeba tasit tak silné zbraně jako kosinovou větu, buď si pamatujeme vzoreček nebo snadno odvodíme, že
$\frac 12 |AC| = |AB|\sin \( \frac{\varphi}{2} \)$. Z rovnoramennosti trojúhelníka ABC pak taky ještě můžeme snadno odvodit velikostí úhlů u krajních bodů základny $90^{\circ}-\frac{\varphi}{2}$. Jinak s postupem principiálně souhlasím :-)

No jo, je ráno :-)


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#6 24. 06. 2009 13:07

..
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

diky vsem! tolik odpovedi jsem ani necekal. Hned overim, jestli to bude fungovat (cele to kyvadlo je mechanicky model, vzdalenost je jenom jeho soucast).

Offline

 

#7 24. 06. 2009 13:22

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ Olin:

a) ano, bod C se posouvá do bodu A, děkuji - opravím.

b) kosinová věta v rovnoramenném trojuhelníku není až tak silná zbraň: $|AC| =|AB|\sqrt{2(1-\cos {\varphi}})$ - představa, že do obrázku zakreslím ještě jednu čáru navíc, je daleko horší. Velikost úhlu v rovnoramenném trojuhelníku - bez debaty, však já neřikám - ják se dopočítá, jen že se dopočítá.

Na principu řešení je zřejmý rozdíl v pohledu na svět v ranních hodinách - kolega Olin se dívá na úlohu z pohledu pravodolního - tedy ještě vleže. My s Ivanou - pravohorně - tedy jsme už vzhuru (já alespoň fyzicky, když už ne duševně - mám to každou středu náročné - začínám pracovat již v 7.00 a ihned pracovní schůzkou (jindy až od 8.30))

↑ Ivana:, ↑ Olin:

A vážně: nebyla dohoda, že pokud někdo něco začne řešit, tak dá do tématu kolegům oznámení http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=358 Třeba já bych se vůbec nenamáhala, kdybych takové oznámení viděla (lenost a mé jméno přec mají stejný kořen).

Ať se daří :-)

Offline

 

#8 24. 06. 2009 18:11 — Editoval .. (24. 06. 2009 18:25)

..
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

Olin napsal(a):

http://forum.matweb.cz/upload/1245828769-kyvadlo.png

Známe dvě strany (o délkách $l$ a $\sqrt{d^2 + l^2}$ a úhel mezi nimi (ten je $\varphi + \alpha$, kde $\alpha = \mathrm{arctg}\(\frac{d}{l}\)$). Podle kosinové věty pak je
$x^2 = l^2 + (d^2 + l^2) - 2l\sqrt{d^2 + l^2}\cos(\varphi + \alpha)$.

jeste dotaz, bude pro tu smrsklou pruzinu platit totez, akorat na konci v kosinu bude alfa-fi? tzn. $x^2 = l^2 + (d^2 + l^2) - 2l\sqrt{d^2 + l^2}\cos( \alpha - \varphi)$ nebo je to uplne jinak?

a jeste by me zajimalo, jak by se to zjednodusilo, kdyby platilo l=d. diky

Offline

 

#9 24. 06. 2009 18:49 — Editoval Chrpa (24. 06. 2009 18:57)

Chrpa
Příspěvky: 1667
Reputace:   35 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ ..:
Pokud jsem dobře upravoval, pak pokud by $l=d\,\Rightarrow\,\alpha=45^\circ$ pak:
$x=l\cdot\sqrt{3+2(\sin\,\varphi-\cos\,\varphi)}$

Offline

 

#10 24. 06. 2009 18:59 — Editoval .. (24. 06. 2009 19:03)

..
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

Chrpa napsal(a):

↑ ..:
Pokud jsem dobře upravoval, pak pokud by $l=d\,\Rightarrow\,\alpha=45^\circ$ pak:
$x=l\cdot\sqrt{3+2(\sin\,\varphi-\cos\,\varphi)}$

diky a pro tu kratsi vzdalenost na druhy strane kyvadla (smrskla pruzina)?

Offline

 

#11 24. 06. 2009 19:57

..
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

tak jsem jeste dostal informaci, ze by to melo jit udelat mnohem jednoduseji pomoci vzdalenosti bodu v rovine. Jde o to, ze to potom budu muset zderivovat podle fi, takze cim jednodussi vyraz, tim lepe.

Offline

 

#12 24. 06. 2009 22:32 — Editoval jelena (24. 06. 2009 22:42)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ ..:

Kdo Tobě vlastně braní udělat to mnohem jednodušeji? Zejména s ohledem na to, že to budeš muset derivovat?

Můj nápad - umístím počátek souřadnic (0, 0) do bodu upěvnení paty kyvadla. Pravý bod upěvnění pružiny bude mít souřadnice K (d, l), to jsou x_0, y_0. Počáteční levý bod upevnění pružiny na kyvadlu bude mít souřadnice (0, l).

Při posunu o úhel $\varphi$ bod upěvnění se posune do pozice A se souřadnici:

$x_1=-l\cdot \sin \varphi$

$y_1=l\cdot\cos\varphi$

vzdálenost bodů A, K (z analytiky) - vytvoříme funkci f(phi):

$f(\varphi)=|AK|=\sqrt{\left(d+l\cdot \sin \varphi\right)^2+\left(l-l\cos\varphi\right)^2}$

Kolegové?

-----------
"Да и нет - слова загадки"   a text

Offline

 

#13 24. 06. 2009 23:49 — Editoval .. (24. 06. 2009 23:53)

..
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

jelena napsal(a):

↑ ..:

Kdo Tobě vlastně braní udělat to mnohem jednodušeji? Zejména s ohledem na to, že to budeš muset derivovat?

nikdo, akorat me to proste nenapadlo :(  rada znela delat to pres trojuhelniky, tak uz sem ani nad nicim jinym nepremyslel, proto jsem to tak formuloval i tady.. dekuji

Offline

 

#14 25. 06. 2009 11:25 — Editoval Olin (25. 06. 2009 11:48)

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ ..:
Ano, myslím, že tam bude $\alpha - \varphi$.

Jinak pokud mohu hovořit z vlastních zkušeností s takovýmito úlohami - často jde o to, že se berou jen velmi malé výchylky kyvadla, takže pak jdou udělat aproximace jako $\sin \varphi \approx \varphi$ (samozřejmě pro argument v radiánech, slušně použitelné do nějakých pěti stupňů). Pěkný textík o takovýchto úlohách je studijní text FO: http://fo.cuni.cz/texty/kmity.pdf

↑ jelena:
Já myslím, že je to správně. Pro "náhodné" hodnoty to dává stejné výsledky jako můj vzorec, je to tedy správně :-)
Hmm, je to takto mnohem jednodušší než přes nějaké trojúhelníky.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#15 25. 06. 2009 16:10

..
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

jelena napsal(a):

↑ ..:

Kdo Tobě vlastně braní udělat to mnohem jednodušeji? Zejména s ohledem na to, že to budeš muset derivovat?

Můj nápad - umístím počátek souřadnic (0, 0) do bodu upěvnení paty kyvadla. Pravý bod upěvnění pružiny bude mít souřadnice K (d, l), to jsou x_0, y_0. Počáteční levý bod upevnění pružiny na kyvadlu bude mít souřadnice (0, l).

Při posunu o úhel $\varphi$ bod upěvnění se posune do pozice A se souřadnici:

$x_1=-l\cdot \sin \varphi$

$y_1=l\cdot\cos\varphi$

vzdálenost bodů A, K (z analytiky) - vytvoříme funkci f(phi):

$f(\varphi)=|AK|=\sqrt{\left(d+l\cdot \sin \varphi\right)^2+\left(l-l\cos\varphi\right)^2}$

Kolegové?

slo by pls jeste pro tu druhou?? tzn. bod treba L (-d,-l) a vzdalenost |AL| ja sem na tohle fakt blbej :( diky

Offline

 

#16 25. 06. 2009 19:40

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ Olin:

Děkuji moc za kontrolu :-)

↑ ..:

Edituj, prosím, svoje komentáře o o schopnostech - doufám totiž, že studuješ nějakou techniku a to přec nemůže studovat někdo, kdo by nebyl dost matematicky zdatny.

Leva pružina je pevne ukotvena v poloze L (-d, l) (u l není žadný minus, kdyby byl minus, tak je pod stolem) a teď uvažuj - když pohyblivý konec prodloužené pružiny se dostane do polohy bodu A

$x_1=-l\cdot \sin \varphi$

$y_1=l\cdot\cos\varphi$

tak kam se asi dostane pohyblivý konec zkracující se pružiny (do kterého bodu)?

tvoř $g(\varphi)=...$

Pro vzdálenost libovolných bodu v rovine (treba M, N platí):

$|MN|=\sqrt{\left(x_N-x_M)^2+\left(y_N-y_M)^2}$

Já teď musím pohovořit s jedním z vrcholů technického pokroku - s vysavačem, doufám, že večer už všechno bude OK. Někdo z kolegů jistě dohledne, děkuji.

Offline

 

#17 25. 06. 2009 20:09

..
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

jelena napsal(a):

↑ Olin:

Děkuji moc za kontrolu :-)

↑ ..:

Edituj, prosím, svoje komentáře o o schopnostech - doufám totiž, že studuješ nějakou techniku a to přec nemůže studovat někdo, kdo by nebyl dost matematicky zdatny.

Leva pružina je pevne ukotvena v poloze L (-d, l) (u l není žadný minus, kdyby byl minus, tak je pod stolem) a teď uvažuj - když pohyblivý konec prodloužené pružiny se dostane do polohy bodu A

$x_1=-l\cdot \sin \varphi$

$y_1=l\cdot\cos\varphi$

tak kam se asi dostane pohyblivý konec zkracující se pružiny (do kterého bodu)?

tvoř $g(\varphi)=...$

Pro vzdálenost libovolných bodu v rovine (treba M, N platí):

$|MN|=\sqrt{\left(x_N-x_M)^2+\left(y_N-y_M)^2}$

Já teď musím pohovořit s jedním z vrcholů technického pokroku - s vysavačem, doufám, že večer už všechno bude OK. Někdo z kolegů jistě dohledne, děkuji.

jo technika to je, ale proste nekdo je na matiku, rekneme, mene zdatny..
podle vzorce teda doufam ze takhle:
$g(\varphi)=|AL|=\sqrt{\left(-d+l\cdot \sin \varphi\right)^2+\left(l-l\cos\varphi\right)^2}$

Offline

 

#18 25. 06. 2009 20:46

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ ..:

Myslím, že je to tak dobře, děkuji.

Je to už pro model dostačující?

Ať se daří :-)

Offline

 

#19 25. 06. 2009 21:02 — Editoval .. (25. 06. 2009 21:46)

..
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ jelena:

model uz musim dat dohromady, ted to jen dobre zderivovat a nabouchat do matlabu. diky moc!

edit: takze s radosti oznamuji, ze nakonec vse funguje. jeste jednou dekuji vsem zucastnenym.

Offline

 

#20 26. 06. 2009 01:02

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

↑ ..:

Tak to já teď budu s radosti radovat a i nadále věřít technikům :-) Také se mi libí systematický přístup, že na úvod tématu je oznámení "Vyřešeno"

Děkuji za zprávu a ať se vede :-)

--------
Hudebním doprovodem tohoto tematu je absolutní úlet z dob nášeho studia na technice a ještě mám radost, že je vše vyřešeno zde :-)
.

Offline

 

#21 29. 06. 2009 20:23

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Geometricka uloha - trojuhelniky

Olin napsal(a):

↑ Ivana:
Zdravím, dívám se na tvé řešení a jedna věc mi není zcela jasná - jak jsi přišla na to, že úhel ADB má velikost φ? Podle mě toto bude platit jen tehdy, když ACDB bude tětivový čtyřúhelník (tedy všechny 4 body na jedné kružnici), což v obecném případě nemusí být pravda.

Ten úhel $\phi$ jsem si uvědomila , že není správně určený, ale byla jsem mimo počítač a proto jsem již nezareagovala , činím tedy tak nyní . Ale vidím , že úloha je již dostatečně vyřešena. :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson