Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 07. 2010 18:56

sudec
Příspěvky: 34
Reputace:   
Web
 

Detsky kolotoc - pohyb po kruznici

Zdravym.

Mam nasledovny prioklad:

Detský kolotoč, rovnomerne sa otáčajúci, spraví jednu otáčku za čas $T=12s$. Ak dieťa hmotnosti $m=45kg$ sedí na vodorovnej plošine kolotoča vo vzdialenosti $R=3m$ od stredu, určte:
a) zrýchlenie dieťaťa
b) horizontálnu silu trenia, pôsobiacu na dieťa
c) aká je minimálna hodnota koeficientu statického trenia, aby sa dieťa po plošine nezačalo šmýkať.

ja som dospel k nasledovným záverom, akurát neviem či sú správne:

a) $s= \frac{1}{2}at^2$ $=>$ $a=\frac{2s}{t^2}$ $=>$ $ a = \frac{2*2*\pi*3}{12^2}$  $=>$ $a=0.13\frac{m}{s^2}$

b) pri tomto pripade som si vyratal dostredive zrychlenie : $a_d=\frac{v^2}{R}$ rychlost vyratam ako $v=\frac{s}{t}$  $v=\frac{2 \pi R}{T}$ $v=1.57\frac{m}{s}$
potom $a_d=\frac{1.57^2}{3}$ 
$a_d=0.822\frac{m}{s}$

a na vypocet sily som pouzil obycajny vzorec $F=mg$ kde $g=a_d$ a $F=45*0.822=36,97N$

c) tu beriem este do uvahy gravitacnu silu pôsobiacu na dieťa $F_g=mg=45*9.8=441N$.

Na vypocet koeficienta statickeho trenia som pouzil vztah $F_s=\mu_s F_n$ kde $F_n=F_g$ cize
$36.97=\mu_s*441$
$\mu_s=0.0838$

Prosim pozrite sa na to niekto kto tomu rozumie a poradte či je to dobre ale je tam niekde chyba a ráta sa to inak.

Ďakujem

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) sudec)

#2 12. 07. 2010 19:19 — Editoval medvidek (12. 07. 2010 19:31)

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Detsky kolotoc - pohyb po kruznici

↑ sudec:

a)
Jedná sa  o rovnomerný pohyb po kružnici, takže jediné nenulové zrýchlenie je to, ktoré je kolmé na pohyb, a to je práve dostredivé zrýchlenie.
Platí vzorec $a_d=\omega^2r$, kde $\omega$ je uhlová rýchlosť, ktorú zistíš zo vzťahu $\omega=\frac{2 \pi}{T}$.
Takže výsledok bude
$a_d=\left(\frac{2 \pi}{T}\right)^2r$, po dosadení $a_d=0,822 ms^{-2}$.

Vzorec, ktorý si použil za a), by sa hodil na priamočiary pohyb rovnomerne zrýchlený.


b)
Tvoja odpoveď  b) je správna, obsahuje v sebe i správnu odpoveď na prvú otázku. Chýba akurát druhá mocnina v menovateli nad jednotkou $s$ v číselnom výsledku.

c)
Správne.

Offline

 

#3 12. 07. 2010 20:29

sudec
Příspěvky: 34
Reputace:   
Web
 

Re: Detsky kolotoc - pohyb po kruznici

↑ medvidek:

Diky pekne za pomoc

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson