Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Zdravim,
ve škole jsme dostali za úkol vytvořit simulaci dopravní firmy, která zásobuje letiště po Evropě. Požadavek na příchod objednávek cituji níže:
další požadavky na dovoz kontejnerů přicházejí až do 22 hodiny s exponenciálním pravděpodobnostním rozdělením se střední hodnotou intervalu mezi příchody T = 480s (simulaci proveďte pro hodnoty X= 50, X=150 a X=300)
Našel jsem si vzorečky pro distribuční funkci i pro funkci hustoty. Akorát jsem moc nepochopil jak z toho zjistim kdy přijde obejdnávky, popř. jestli přišla objednávka. V jedné knížce o simulacích jsem taky našel vzoreček, který se používá pro generování, bylo tam něco o inverzní funkci k distribuční funkci:
kde a je střední hodnota a n je náhodné číslo od v intervalu <0;1>
ale do toho mi nepasují ty hodnoty 50, 150, 300
Dále mě napadlo, že při využítí ditribuční funkce bych mohl každých 480s vypočítat pravděpodobnost a zvolit si hranici, např. 0,5 a pokud bude pravděpodobnost vyšší než tento práh tak to znamená, že objednávka přišla.
Předem děkuji za každou pomoc.
sutr90
Offline
↑ Stýv:Nevím jestli kolega nademnou pochopil, ale já nemůžu přijít na to jak si nageneruju nezávislé exponenciálně rozdělené veličiny. Můžete mi prosím poradit? Mám stejný problém jako kolega nahoře.
Offline
↑ Stýv:Používám JAVU :-) Musím pravě udělat software, který to udělá... :-)
Offline
↑ Stýv:Jo, generování reálných čísel z intervalu (0,1) tam určitě je, akorát pořád nechápu tu matematickou podstatu věci... co mám vlastně udělat...
Offline
↑ Stýv:a je ??? Takže bych tam dal vždycky to místo a dám tu střední hodnotu(480) a místo n dám to náhodné číslo z intervalu (0,1)??? Pak nevím kam dám ten další parametr x=50, x=150 a x=300. Napadlo mě jenom že by to mohlo být kolik těch čísle bude...
takže něco jako
for (int i=0; i<50; ++i) { // v případě x=50
pole[i] = (-480*Math.log(random.nextDouble()));
}
Mohlo by to tak být?
Jestli jo, mohl byste mi, prosím jestě vysvětlit co to přesně znamená, z matematického pohledu? nezávislý exponenciálně rozdělený veličiny atd ? co tedy vlastně dělám?
Offline
↑ Stýv:Můžu to tedy zapsat takhle?
Offline
↑ Stýv:Bohužel jo...
Ta funkce by měla být tedy ???
Jak třeba poznám kolik těch objednávek mám vygenerovat?
Offline
ne, napsal jsem toblbě. mělo to být , takže vlastně ten vzoreček byl správně (při nějakém divném značení). nicméně nevěřím, že po vás ve škole chtějí simulaci exponenciálního rozdělení, aniž by vám předtím řekli, co je to náhodná veličina a exponenciální rozdělení. kolik jich máš vygenerovat nevím, neznám celý zadání
Offline
↑ Stýv:
zvolte vhodné algoritmy a proveďte následující simulaci (respektujte základní požadavek optimalizace rozvozu): U X letišť jsou objednávky známé již v pět hodin ráno (v tuto dobu se začíná rozvážet), další požadavky na dovoz kontejnerů přicházejí až do 22 hodiny s exponenciálním pravděpodobnostním rozdělením se střední hodnotou intervalu mezi příchody T = 480s (simulaci proveďte pro hodnoty X= 50, X=150 a X=300); průběh simulace (všechny důležité hodnoty) zapisujte na obrazovku a do souboru, simulaci umožněte kdykoli přerušit (15b.)
Jestli máš chuť se na to podívat, byl bych ti mooc vděčný.
Offline
↑ Stýv:Nakonec koukám, že by to mělo být Nebo ne?
Offline
↑ pravdepodbnost: ne. teda pokud jsem se zase nesekl. ale myslim, že tentorkát už ne
Offline
Podle anglické wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Exponential_distribution
Offline
↑ pravdepodbnost:
Exponenciální rozdělení využívá 2 parametry.
Parametr a parametr mezi nima platí vztah
Z toho asi vychází problém.
Offline