Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 11. 2010 22:59 — Editoval Keo (03. 11. 2010 23:34)

Keo
Příspěvky: 108
Reputace:   
 

Equivalence tvrzeni s limitama

Ahoj, mam zadano:
edited:
$\lim_{n\rightarrow \infty}a_n \neq a \Leftrightarrow $ existuje takove okoli Ha bodu a, ze nekonecne mnoho clenu $a_n$ v nem nelezi.

Ukolem je prepsat tudle ekvivalenci a dokazat ji.

Kdyz jiteda prepisu tak:

$( \exists H_a)(\forall n_0)( \exists n>n_0)(a_n \not\in H_a) \Leftrightarrow$ <- tato cast je mi je vcelku jasna.. a dal: existuje takove okoli Ha bodu a - $( \exists H_a)$ ; a dalsi cast :  ze nekonecne mnoho clenu $a_n$ v nem nelezi. Tak "v nem nelezi" bude opet $(a_n \not\in H_a)$.
Otazka ale je, jak zapsat ze nekonecne mnoho clenu a_n? Pujde to primo tak jak je na zacatku? $(\forall n_0)( \exists n>n_0)$

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Keo)

#2 03. 11. 2010 23:28

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Equivalence tvrzeni s limitama

Snad je to pokročilou hodinou večerní, ale jsem z tohohle zcela zmaten.

Za prvé si myslím, že uvedená ekvivalence neplatí. Zvolme například $a_n = 1$ pro každé n. Pak $\lim_{n \to \infty} a_n = 1$, ale neexistuje žádné okolí jedničky, aby v jeho doplňku leželo nekonečně mnoho členů posloupnosti $\left(a_n\right)_{n=1}^{\infty}$.

Za druhé, jak přesně jsi tu ekvivalenci přepsal? Vypadá to, že jsi limitu na levé straně přepsal na negaci její definice. Máš pravdu, že $(A \Leftrightarrow B) \leftrightarrow (\neg A \Leftrightarrow \neg B)$, ale pokud tedy chceš ekvivalenci přepsat do tvaru $\neg A \Leftrightarrow \neg B$, pak bys měl negovat i to B.

"Existuje nekonečně mnoho členů, že" můžeš vyjádřit tak, že existuje vybraná podposloupnost, že všechny její členy mají požadovanou vlastnost. Takže něco jako $\left(\exists \left(i_j\right)_{j=1}^{\infty}\right)\left(\forall j \in \bb{N}\right) \left( i_j < i_{j + 1} \;&\; a_{i_j} \,\text{ma jakousi vlastnost} \right)$.

Můžeš prosím nějak dovysvětlit svůj příspěvek? Mám pocit, že mi uniká něco zásadního, ale vůbec nemůžu přijít na to co.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#3 03. 11. 2010 23:32

Keo
Příspěvky: 108
Reputace:   
 

Re: Equivalence tvrzeni s limitama

mas pravdu.. je hodne vecer.. hned na zacatku mam vcelku osudovou chybu :(.. uz sem to spravil

Offline

 

#4 03. 11. 2010 23:36 — Editoval Oxyd (03. 11. 2010 23:36)

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Equivalence tvrzeni s limitama

↑ Keo:

A já si teď prozměnu uvědomil, že moje vyjádření nekonečně mnoha členů s danou vlastností je vlastně ekvivalentní vyjádření $\left( \forall n_0 \right)\left( \exists n > n_0 \right)\left( a_n \;\text{ma jakousi vlastnost}\right)$. Takže ano, šlo by to tak.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#5 03. 11. 2010 23:39

Keo
Příspěvky: 108
Reputace:   
 

Re: Equivalence tvrzeni s limitama

Diky :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson