Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Ahoj! Mohl by mi prosím někdo pomoct s řešením těchto úloh?
Kombinatorika:
Najděte všechna trojciferná přirozená čísla n, která jsou shodná s posledním trojčíslím čísla n2.
Poznámka: Využijte kombinatorické úvahy, rozhodně nemáte dosazovat stovky různých hodnot!
Návod: Co platí pro rozdíl dvou přirozených čísel, která končí stejným trojčíslím?
Teorie grafů:
Mějme v rovině nakreslený pravidelný konvexní n-úhelník Q a některé jeho úhlopříčky tak, aby se žádné dvě nekřížily. Sestavíme graf G, jehož vrcholy budou vrcholy n-úhelníka Q a hrany budou strany nebo úhlopříčky Q. Ukažte, že graf G lze dobře obarvit nejvýše třemi barvami.
Jedná se o školní projekt do Diskrétní matematiky, s řešením si vůbec nevím rady, byl bych vděčný za každou pomoc.. (alespoň nějaké "nakopnutí" :-) )
Mějte se a díky.
EDIT: teď sem si všiml, že tady je celá sekce věnována těmto projektům - omlouvám se moderátorům, když tak prosím přesuňte.
Offline
↑ Ertay:Přesunuto.
1) U prvního příkladu je návod. Možná byste se k návodu mohl vyjádřit.
2) Doporučuji nakreslit si dva/tři příkladu pro malé grafy G (podle zadání), řekněme do deseti vrcholů.
Offline
Dobrý den pane Kovář,
K druhému příkladu jsem přistupoval takto:
Nejvyšší počet úhlopřiček, tak, aby se nekřžily, můžu dostat tím, že si zvolím jeden vrchol a z něj budu vést úhlopřičky do ostatních vrcholů (kromě těch jeho 2 sousedních), no a potom postupně na střídačku obarvím dokola celý graf, třeba červená, modrá, červena modrá...a ten vrchol co sem si na začátku zvolil obarvím třeba zelenou a měl bych být schopen takhle obarvit každý graf (tedy každý graf tohoto typu) třemi barvami.. Ale obávám se, že nestačí dokázat, že existuje jeden způsob jak to udělat, neboť bych mohl změnit rozložení úhlopříček a systém barvení už by nebyl stejný.
Co se týče prvního příkladu, pro rozdíl dvou čísel která končí stejným trojčíslím mě napadá snad jen to že výsledek bude dělitelný 1000 beze zbytku (takto sem také postupoval při napsání jednoduchého algoritmu - abych si ty čísla alespoň rychle zjistil), ale obávám se, že to je celkem irelevantní.
edit: první příklad sem myslel tak, že (n^2)-n bude dělitelné 1000 beze zbytku.
Offline
Ertay napsal(a):
Ale obávám se, že nestačí dokázat, že existuje jeden způsob jak to udělat, neboť bych mohl změnit rozložení úhlopříček a systém barvení už by nebyl stejný.
Přesně tak, je potřeba podat obecné zdůvodnění (třeba algoritmus), jak obarvení provést, nikoli pro jeden/dva příklady grafu. Existuje několik principielně odlišných způsobů řešení, jedno vychází z nápovědy v zadání.
U prvního příkladu je pozorování o dělitelnosti 1000 důležité. Jak budete pokračovat? (Jedno vlákno na toto téma už tu je.)
Offline
Omlouvám se tedy, že jsem znovu založil vlákno se stejným příkladem.
No, abych pravdu řekl tak moc nechápu úvahu, že bych měl najít 2 čísla po sobě jdoucí a to taková, aby jedno bylo dělitelné 125 a druhé 8.
Offline
Stránky: 1