Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 01. 2011 21:51

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Zdravím, chtěl bych se zeptat kam na vysokou školu když bych chtěl studovat matematiku. Vím že matematika se studuje na všech etchnických školách a tak, ale já bych se chtěl matematikou živit... Jde to dobře? Má cenu studovat Obecnou matematiku? Dá se tím později vydělat? Učitelství u mě nepřichází v úvahu... V jakém oboru bych se mohl matematikou dostatečně uživit? Děkuju všem za odpovědi

Offline

 

#2 02. 01. 2011 22:18

Dioxid
Příspěvky: 416
Reputace:   13 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Pár příspěvků se o tom utrousilo tady:
http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=24233


Jsem omylný, proto ne vše, co jsem napsal, je zaručeně správně.
468

Offline

 

#3 02. 01. 2011 22:29

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Díky moc za odkaz :) Tímto mi vlastně radíš finanční matematiku? nad ní sem samozřejmě uvažoval... Jen si nedokážu představit uplatnění v bankách? Jaké je ve skutečnosti?

Offline

 

#4 02. 01. 2011 22:33

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Přesah do informatiky může být? Spousta informatických oborů je z větší části o matematice a o peníze bych se moc nebál.


2+2=4

Offline

 

#5 02. 01. 2011 22:37 — Editoval TomDlask (02. 01. 2011 22:37)

Dioxid
Příspěvky: 416
Reputace:   13 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Řekl bych, že tato profese bude patřit mezi ty žádanější, ale nejsem moc relevantní zdroj, je to jen můj názor - ničím nepodložený. Proto raději počkej až přijde někdo, kdo se vyzná.
Když jsem byl na DOD MFF, tak jsem se dozvěděl, že je finanční matematika brána jako nějaký "podřadný" nebo ekonomický směr (od studenta obecné matematiky).

Edit: Souhlas, o informatiky je zájem, jedna z nejlépe finančně ohodnocených prací údajně


Jsem omylný, proto ne vše, co jsem napsal, je zaručeně správně.
468

Offline

 

#6 02. 01. 2011 22:44

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

taky mě to napadlo ale v informatice se už tak nevyznám :( vím že to je z větší části o matematice, ale asi bych raději tu finanční matematiku :)

jo a ještě jeden dotaz.... bude DOD na MFF i na jaře?

Offline

 

#7 02. 01. 2011 23:30

pizet
Místo: Levice/Praha
Příspěvky: 459
Reputace:   11 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Môžem len tak? Prečo sa každý furt bojí o to či bude mať dosť peňazí? Prečo sa radšej nepozerajú na veci, ktoré ich bavia a fascinujú (alebo to aspoň tvrdia, že ich to baví) ako na dar, ktorým sa majú možnosť zaoberať? Prečo sa nepýtajú a nehľadajú možnosti ako by mohli byť so svojím oborom užitoční. Prečo proste furt každého trápi to uplatnenie tak veľmi... ja tomu proste nerozumiem. Ak by si teraz počul, že budeš zarábať stotisíce tak čo ako? Si potom už šťastný?

A učiteľstvo odmietať len preto, že je slabo platené ... to je proste podla mňa hlúposť. Sám uvažujem nad učiteľstvom do budúcna. Kvalitných učiteľov je žalostne málo a nie je veľa dôležitejších vecí ako kvalitné školstvo.

Len môj názor ... samozrejme nič osobné.


Do you follow my way? Or you just see a black stain swimming in the Milky Way ...
KSP je určený pre študentov základných a stredných škôl, ktorí majú záujem naučiť sa niečo z oblasti algoritmov, logických úloh, programovania a informatiky.

Offline

 

#8 02. 01. 2011 23:43

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

↑ pizet:
Nepochopil jsem Jarin44a tak, že učitelství nechce kvůli penězům, ale z nějakého jiného, blíže nespecifikovaného, důvodu. Co se týče toho jít studovat to, co tě baví — mohl bys taky skončit tak, že se pak budeš ptát na kečup a hořčici. Takže to chce rozumný kompromis, což je to, co teď Jarin44 dělá.

A ještě k tomu učitelství — neznám přesný důvod ani jaké učitelství bylo myšleno, ale je například dost velký rozdíl učit na ZŠ, SŠ a VŠ. Sedět v kanclu na VŠ, bádat nad tím, co člověka zajímá a občas odpřednášet a odcvičit nějaký předmět mi přijde jako celkem příjemná vyhlídka.


2+2=4

Offline

 

#9 03. 01. 2011 14:35

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Přesně, učitelství neodmítám kvůli penězům... Pro učitelství asi nejsem stavěný. Děti nebo mládež mi nevadí ale výdrž s nimi bych asi neměl... I když učitelství na školách, kde matika baví každého, by mne bavilo :-D O peníze mi ani tak nejde ale nerad bych vystudoval a skončil na pracáku... Ale najít něco, co by mne bavilo a co by bylo i dobře placené, tak bych byl velmi rád... Zkrátka potřebuju poradit a budu strašně rád když mi pomůžete...

Offline

 

#10 03. 01. 2011 14:52

pizet
Místo: Levice/Praha
Příspěvky: 459
Reputace:   11 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

↑ Jarin44: Sorry potom, blbo som ťa pochopil.


Do you follow my way? Or you just see a black stain swimming in the Milky Way ...
KSP je určený pre študentov základných a stredných škôl, ktorí majú záujem naučiť sa niečo z oblasti algoritmov, logických úloh, programovania a informatiky.

Offline

 

#11 03. 01. 2011 17:19

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

v pořádku nic sa neděje...
Nemátě někdo další návrhy? budu Vám moc vděčný díky

Offline

 

#12 03. 01. 2011 17:34

Madaax
Příspěvky: 55
Reputace:   
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Mám stejné/podobné rozhodování o vysoké škole. Uvažuju ještě o http://fis.vse.cz/wp-content/uploads/20 … 011_bc.pdf . Zkus se na to mrknout ;)

Offline

 

#13 03. 01. 2011 17:36

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

A pokud bys to chtěl namixovat s trochou ekonomie, tak taky IES FSV UK neni úplně špatná škola :-)

Offline

 

#14 03. 01. 2011 17:43

Madaax
Příspěvky: 55
Reputace:   
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Ja zase slyšel, ze na Karlovce je ta Ekonomie hrozně teoretická, nevím co je na tom pravdy.

Offline

 

#15 03. 01. 2011 17:43

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

↑ Madaax:

Velice hodně. Ono se to i tak jmenuje, Ekonomické toerie.

Offline

 

#16 03. 01. 2011 17:47

Madaax
Příspěvky: 55
Reputace:   
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

A tak není výhodnější jít na VŠE, kde by té praxe mělo být více?

Offline

 

#17 03. 01. 2011 17:52

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

↑ Madaax:

1) Autor chtěl matematiku. Na VŠE je ji jistě spousta, ale věřím, že IES jí nabídne více.
2) Ono je otázka, zda je lepší teorie nebo praxe :-)
3) IES má trochu lepší jméno, VŠE je v průměru snažší.

Já osobně bych na autorově místě šel na MFF na nějaký neobecný a neučitelský obor. Třeba už zmiňovaná ekonometrie nebo finanční matematika.

---

Jinak poznámka pod čarou: na matematické metody v ekonomii na VŠE se hlásím. Už ale jen to, že berou bez přijímaček je trochu zvláštní.

Offline

 

#18 03. 01. 2011 20:19

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Nechci se opakovat, ale PřF MUNI je taky dobrá škola a nabídka oborů mimo matiku je tam dost slušná. Plus matematická informatika na FI MUNI se spoustou předmětů na PřF (nebo vyučovaných kantory PřF).


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#19 03. 01. 2011 20:29

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Asi se taky podívu na VŠE když berou bez příjmaček, dal bych si to záchranu :)  Jinak to vidím na tu finanční matematiku na MFF UK
Díky všem za názory, kdyby jste měli další připomínky budu rád :)

Offline

 

#20 03. 01. 2011 22:14 — Editoval Sulfan (03. 01. 2011 22:16)

Sulfan
Příspěvky: 373
Reputace:   23 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

↑ Jarin44: reaguji na tu finanční matematiku Bc. MFF. (Doufám, že to nebude moc OT, ale všiml jsem si, že by to mohlo zajímat i více lidí)

Už se asi dva měsíce se pídím po odpovědi, jestli lze z Bc. Finanční matematika postoupit na Mgr. obor Finanční a pojistná matematika, protože uplatnění samotného Bc. oboru dle ohlasů není nic moc. Posílal jsem asi 3 emaily na studijní, bohužel vždy nějaká neurčitá odpověď nebo mi milé paní ze studijního odpověděli na něco jiného než jsem se ptal (a to jsem myslel, že budou mít exaktní sekretářky). Proto jsem si odpověď musel najít sám a dlouho se brodit ve studijních plánech, návaznosti oborů a požadovaných předmětech do Mgr. studia, protože bych byl nerad třeba ve čtvrtém semestru překvapen, že ten obor není navazující.

Došel jsem k této odpovědi: (ne, že by byla podložená odpovědí ze studijního, ale tvrdí to nejvíce lidí, které jsem vyzpovídal a není to ve sporu s oranžovou karolínkou (plany studia na MFF)):

Pro navazující magisterský obor je nejvhodnější Bc. studijní obor Obecná matematika. Pro navazující magisterské studium je podmínkou mít zvládnuté určité předměty. Studijní obor Bc. Finanční matematika neobsahuje tyto dva předměty:

NSTP022 (který je pouze v 2. ročníku Bc. Obecné matematiky)
NTSP050 (volitelný v průběhu studia Bc. Obecné matematiky)

Proto je asi nejvhodnější zvolit Obecná matematika a v posledním ročníku zvolit zaměření (ve kterém si vybíráme volitelné předměty v celkovém počtu 30 kreditů) "Finanční matematika", ze kterého se dá lehko (snad lehko) navázat na Mgr. Studijní obor.

Otázkou ale zůstává jestli postupovat takové náročné studium obecného, když můžeš klidně na jiné finanční zaměření, které zvládneš i třeba s menší újmou.

Offline

 

#21 04. 01. 2011 20:42

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Taky jsem získal spíše neurčité informace přesně jak říkáš...
No myslím že to rozhodování bude složitější... Nemáte o tomhle někdo info?

Offline

 

#22 04. 01. 2011 20:48

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

(jen nenápadně připomínám, že na IES je DOD příští pátek)

Konec vsuvky.

Offline

 

#23 06. 01. 2011 19:57

Martin_M
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

Zdravím všechny, zažívám podobné dilema jako vy s výběrem vš.S jistotou zatím jen vím,že bych měl studovat buď to matematiku nebo fyziku,vzhledem k tomu,že je mám jako seminární předměty.Podle iq testu jedné licencované společnosti, mám doporučené studium obecné matematiky nebo fyziky na MFF UK a poté pracovat ve vědě nebo jako vysokoškolský učitel,ale stále trpím pochybnosti jesti ta škola nemůže být nad mé síly,jestli tam skutečne nejsou jen ti vyloženě nejlepší matematikáři z republiky atd.Podle zminovaného testu (dílčí výsledky: matematika 160iq,fyzika 153) by škola neměla být nad mé síly,ale dá se nějakým iq testům věřit??,zvláště když proběhli ještě v 9.třídě zš a struktura matematické části bylo pokud se nepletu 20 jednoduchých slovních příkladů,u kterých šlo jen o to je co nejrychleji vyřešit z hlavy ve velmi krátkém časovém limitu (což mi neničinilo problém)...Na střední samozřejmě nemám s matematikou problémy,rád řeším složitější příklady,a pravidelně se zůčastnuju olympiád,ale bez větších úspěchů: maximum umístění v první dvacítce jak v matematické tak ve fyzikální olympiádě na kraji..(8b z 24-matematika).Ale co jsem se již stihl dočíst, na matfyzu nejsou jen samí geniové a větší vliv může mít i zájem o látku a píle než tento předpoklad...
Tohle ovšem není jediný problém co řeším,a sice tím dalším je uplatnění: rád bych měl po škončení vš široké možnosti uplatnění nejen školství a vědu,proto se chci zeptat těch co mají nějaké zkušenosti s obecnou matematikou popř.fyzikou  (i když preferuju matematiku)nebo i nějakým neobecným oborem na MFF,jaké jsou po dokončení magisterského studia možnosti? Z důvodu uplatnění sem také chvíli přemýšlel stejně jako vy o oboru finanční matematika,ale ten bohužel není vhodný k pokračování v mag.studiu a další možností nad kterou uvažuji je ČVUT.Podle všeho více praxe na čvut nabízí i vyšší uplatnění.Otázka je jestli obor jako např.matematické inženýrství se spoustou informatiky vyhovoval (každopádně uplatnění slibuje vysoké podle mého soudu).
Omlouvám se za skutečně dlouhý příspěvek,ale potřeboval sem si urovnat myšlenky a budu velmi rád,když zareagujete na cokoliv z toho co jsem napsal, každá rada je nad zlato :)

Offline

 

#24 06. 01. 2011 20:02 — Editoval teolog (07. 01. 2011 15:30)

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

↑ Martin_M:
Také zdravím, reaguji jen na část Vašeho příspěvku.

Na nějaké iq testy bych vůbec nebral ohledy.
Já mám za sebou (téměř) učitelskou matematiku na MFF UK a rozohdně to není nic jen pro talentované nebo prostě pro matematikářskou elitu. Olympiád jsem se v životě ani neúčastnil, známky na zš a na gymplu tak 2-3. Mnohem více, než o talentu si mi to zdá i píli a poctivé přípravě, protože matematika nejde jen tak lehce ošidit. Samozřejmě talent navíc je dobrý, ale že by to bez něj nešlo, to určitě ne.
Samozřejmě učitelská matematika není totéž, co odborná. Ale i tak si myslím, že můj názor platí i pro odbornou matiku.

Offline

 

#25 06. 01. 2011 22:11 — Editoval Sulfan (06. 01. 2011 22:15)

Sulfan
Příspěvky: 373
Reputace:   23 
 

Re: Kam na vysokou, když chci studovat matematiku?

↑ Martin_M:Zdravím,

Neuvažoval jsi třeba o studiu na FJFI ČVUT? Podle toho co jsem se dočetl na ostatních forech je to přibližně stejně náročné jako MFF. Třeba na začátku mají u drtivé většiny oborů základní studium (2 roky), po kterých se rozhodneš na jaký obor nastoupíš (samozřejmě přihlášku podáváš hned na ten konkrétní, ale jelikož mají spíše méně studentů než více, tak bych v tom snad neviděl problém). Navíc berou bez přijímacích zkoušek, takže se nemusíš strachovat, jestli se vůbec na VŠ dostaneš nebo řešit příjímačky (které mimochodem na MFF jsou, ale dají se obejít různými olympiádami - FO, MO, MO-P, nebo průměrem z matematiky na SŠ).

Jinak osobně jsem myslel, že to základní studium bude pro mě dobrá volba, ale nakonec mi ta fyzika zase tak nevoní, abych ji měl tolik, a proto uvažuji o přihlášce na Softwarové inženýrství v ekonomii, které toto základní studium zrovna nemá. Ty ve svém příspěvku uvádíš, že by ti fyzika zase tolik nevadila, takže by tě mohlo něco zaujmout. Pokud by ses chtěl podívat na skladbu předmětů (kdyby ses tam hlásil tak je to nutnost samozřejmě :D), tak si stáhni toto PDF s doporučeným průchodem studia.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson