Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 05. 2008 20:05

t.zuzka
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

Jak na integrace?

Asi budu mít pro mnohé hloupou otázku, ale snažím se to jen nějak logicky pochopit. Chtěla bych se zeptat, jestli při metodě Per Partes, chápu dobře, že při dosazování za u a v - učka integrujeme a včka derivujeme a nebo se pletu?
Mohl by mi to někdo prosím ukázat třeba na derivaci $ x\cdot e^x$?

Offline

 

#2 14. 05. 2008 20:08 — Editoval robert.marik (14. 05. 2008 20:10)

robert.marik
Einstein
Příspěvky: 999
Reputace:   
 

Re: Jak na integrace?

Zalezi jak presne mate napsany ten vzorec pro per partes, zkuste ho napsat sem, at vime.

$ \int u'v dx $?
$ \int uv' dx $?
$ \int uv dx $?

obecně : pokud mate polynom krat e^x tak polynom se derivuje

zkuste tento odkaz, samo Vas to navede, kliknete jenom na odeslat
http://wood.mendelu.cz/math/maw/integra … ralx?x*e^x

Offline

 

#3 14. 05. 2008 20:40

Alesak
Místo: Stribro
Příspěvky: 357
Reputace:   
 

Re: Jak na integrace?

ahoj,
je to akorat uprava vzorce kterej se pouziva na derivovani $(uv)' = u'v + uv'$. ted to cely zintegrujes(jakoby posunes o jeden stupen nahoru, z derivaci na puvodni funci, a z puvodni funci na integral), a dostanes

$\int(uv)' = \int u'v + \int uv'$ coz je

$uv = \int u'v + \int uv'$. ted mas dve moznosti jak to upravit dal, ktery sou

1) $\int u'v = uv - \int uv'$

2) $\int uv' = uv - \int u'v$


takze jak vidis, co je v a co je u je uplne jedno. dulezity je ze kdyz integrujes jednu funkci krat druha, tak jednu(treba u), beres tak jak je, a druhou(treba v'), beres jakoby to byla derivace. to znamena ze kdyz budes chtit v, musis v' zintegrovat. a pak to dosadis nahoru. ok?

Offline

 

#4 14. 05. 2008 21:01 — Editoval robert.marik (14. 05. 2008 21:02)

robert.marik
Einstein
Příspěvky: 999
Reputace:   
 

Re: Jak na integrace?

↑ Alesak:
zdravim, mate pravdu, ale v nektere literature se opravdu pouziva i ta treti moznost. Cele to potom vypada komplikovaneji

$\small \int uv dx=u\int v dx - \int u'(\int v dx) dx$

podle dotazu, presneji podle formulace o dosazovani za u a v nevylucuji, ze puvodni tazatelku mozna uci tuto symboliku. Ale vsak ona se ozve a uvede tona pravou miru .....

Offline

 

#5 14. 05. 2008 21:10

Alesak
Místo: Stribro
Příspěvky: 357
Reputace:   
 

Re: Jak na integrace?

↑ robert.marik:
ahoj, musim se priznat ze sem takovej zapis jeste nevidel, ale kazdopadne diky za poslani, aspon nebudu prekvapenej az ho uvidim.

Offline

 

#6 14. 05. 2008 21:18

t.zuzka
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

Re: Jak na integrace?

Děkuju za upřesnění, ikdyž abych pravdu řekla, asi se z toho zblázním, tedy, tak jak jste mi to napsali je to v celku logické- používáme ve škole ten vzoreček jak uvádí Alesak$\int u'v = uv - \int uv'$  , kdy si vždy musíme za kolmou čáru zvolit co je u a co v- upravit si to- zinegrovat a zderivovat- proto jsem se právě ptala co se dělá s čím a až pak to dosazujeme do tohoto vzorečku, teda nevim, třeba se to tak dělá vždycky:) No a to jsem ted došla k substituci a z toho mi jde hlava kolem ještě víc, kdy pro změnu nevim jak vyvodit co je dt. No prostě matematik ze mě fakt nebude:(

Offline

 

#7 14. 05. 2008 21:43

Alesak
Místo: Stribro
Příspěvky: 357
Reputace:   
 

Re: Jak na integrace?

↑ t.zuzka:
de akorat o zvyk, uvidis ze si spoctes par prikladu a pude ti to lip;)

s tim dt to neni nic tezkyho. kdyz si udelas treba t = sin x, tak z t udelas dt, sin x zderivujes a dopises tam dx. takze to bude dt = cos x dx. vyjadris dx(tady to bude dx = dt / cos x), a dosadis to do puvodniho vyrazu.

Offline

 

#8 15. 05. 2008 00:06

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Jak na integrace?

↑ t.zuzka:

Naprosty souhlas s predchozimi prispevky.

Ja jeste mam takove polopaticke doporuceni:

- porad mit pred sebou tabulku derivaci a integralu zakladnich funkci - treba toto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Derivace a http://cs.wikipedia.org/wiki/Integr%C3%A1l   

A vsimat si
- pokud vidim za znakem integralu funkci a zaroven jeji derivaci, tak se vydam cestou substituce. Jeste na substituci mam radej pomyslet, pokud vidim +, - v zadani.

- pokud vidim nasobek ruznych funkci (i treba nasobek 1 a funkce), co nejakou souvislost "funkce - derivace" nemaji, je to spise cesta na per partes. Take v zadani bude vetsi vyskyt nasobeni, deleni a malo +, - (temer zadne). 

Jsou to takove rady na uplne pocatecni priklady, v dalsich krocich samozrejme nebudou stacit, ale mam overeno, ze dobre funguji na prekonani pocatecnich obav.

Mas dost prikladu a vzoru na procviceni ? - doporucuji www.mojeskola.cz vyuka , matika krokem - integraly.  Hodne zdaru :-)

Offline

 

#9 15. 05. 2008 10:48

t.zuzka
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

Re: Jak na integrace?

Moc Vám děkuju, přesně takovéhle polopatické vysvětlení jsem potřebovala ahned se mi to počítá lépe, tedy snad to nezakřiknu:) Děkuju!!!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson