Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

Zdá se vám to těžké?


ANO

8% - 1
NE

83% - 10
NEVIM

0% - 0
NEROZUMIM ZADANI

8% - 1
Počet hlasujících: 14

#1 05. 02. 2011 13:09

xxxxx
Příspěvky: 83
Reputace:   -1 
 

Lineární algebra

Dobrý den, potřeboval bych pomoct s těmahle příklady.. stačí trošku, já už se třeba pak chytim.

http://www.sdilej.eu/pics/8834462bee2add468a022df002730a44.jpg

Offline

 

#2 05. 02. 2011 14:17

xxxxx
Příspěvky: 83
Reputace:   -1 
 

Re: Lineární algebra

Nevíte někdo co s tim?

Offline

 

#3 05. 02. 2011 17:59 — Editoval claudia (05. 02. 2011 17:59)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Lineární algebra

Ty komutující matice si představíme jako vektory a chceme dokázat, že i součet komutujících matic, popřípadně komutující matice vynásobená skalárem, též komutuje (to vyplývá z žádané definice podprostoru).

Mějme komutující matice X, Y. Pak $(X + Y)A = XA + YA = AX + AY = A(X + Y)$ součet zjevně komutuje. Také po vynásobení skalárem matice komutují: $(rX)A = r(XA) = r(AX) = A(rX)$.

Víme, že inverzní matice s A jistě komutuje. Víme, že jedntková matice komutuje. Pokud by tedy dimenze byla 2, máme bázi. Mám i podezření, že by to tak mohlo být. Ale nejsem si ale jistá, jak tu dimenzi elegantně zjistit?

V nejhorším se dá prvky té matice označit jako a, b, c, d a řešit hrubou silou soustavu rovnic.

EDIT: Nebylo by možno změnit název tématu, třeba na podprostor komutujících matic? Lingebra je široké téma :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#4 06. 02. 2011 00:56

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Lineární algebra

↑ claudia:
Dokonce možná ještě jednodušším případem matice komutující s danou maticí je ona sama. Teď večer se mi ale po pár pokusech v Mathematice zdá, že by v maticích 2x2 mohlo platit něco takového jako že $E,\, A,\, A^{-1}$ jsou vždy lineárně závislé (a teď jsem už dokonce i přišel na to, proč - fakt to platí).

Každopádně pokud se napíšou ty rovnice po otrockém vynásobení zleva a zprava a výsledky se porovnají, tak vyleze soustava 4 rovnic o 4 neznámých, po jejichž řešení zjistíme, že dimenze je opravdu jen 2.

Pěkný důvod, proč to nějak tak je, uvádí kolega BrozekP na konci tohoto tématu.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#5 06. 02. 2011 01:23

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Lineární algebra

↑ Olin:
Děkuji za odkaz :-) Ve skutečnosti jsem jej mezitím i sama našla, ale nevzdělaná v oblasti vlastních vektorů a vlastních čísel jsem to zdůvodnění zatím nepochopila :-) Ani z pohledu xxxxx by to tedy asi nebylo zjednodušení. Tedy pokud jej řešení ještě zajímá :-)

Postřeh, že matice je sama se sebou komutující, je výborný :-) Ta lineární závislost se dá ukázat nějak snadno? Na první pohled to nevidím (tedy bez použití dim=2 :-).


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#6 06. 02. 2011 11:10 — Editoval Olin (06. 02. 2011 11:11)

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Lineární algebra

↑ claudia:
Bez použití dimenze 2 to asi nepůjde, protože ve vyšších to spíš neplatí. Ovšem pro bude

$\underbrace{\det(M)}_{ad-bc} M^{-1} + M - \underbrace{\tr(M)}_{a+d} E = 0$,

což se nahlédne rozepsáním do složek, je totiž dobré vědět, jak se u matic 2x2 rychle najde inverzní :-)


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#7 06. 02. 2011 11:22

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Lineární algebra

↑ Olin:
Perfektní :-)

Já myslela bez banálního použití způsobem: máme prostor dimenze dvě -> žádné tři vektory nemohou být lineárně nezávislé -> E, A, A^-1 jsou lineárně závislé :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#8 06. 02. 2011 12:14

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Lineární algebra

Teď mě napadlo ještě lepší zdůvodnění (ovšem s využitím letní lingebry) - uvedená rovnost je ekvivalentní (po vynásobení M) s rovností

$M^2 - \tr(M) M + \det(M) = 0$,

ovšem $\lambda^2 - \tr(M)\lambda + \det(M)$ je charakteristickým polynomem matice M, tedy podle Hamilton-Cayleyho věty dostaneme po dosazení $\lambda = M$ nulovou matici.

Po troše zobecnění bychom dostali asi i to, že v maticích $n \times n$ je $M^{-1}$ lineární kombinací $E,\, M,\, \ldots,\, M^{n-1}$.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#9 06. 02. 2011 12:50

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Lineární algebra

↑ Olin:
Děkuji, za půl roku se tedy podívám, jestli už tomu rozumím :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson