Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Jste pro lepší vykreslování TeXu?
Stačí mi mimetex, tedy současný stav | 13% - 6 | |||||
Bylo by to hezké, ale není to vůbec nutné | 52% - 23 | |||||
Velmi by mi to ulehčilo život a jsem rozhodně pro | 34% - 15 | |||||
Počet hlasujících: 46 |
↑↑ Lukee:
Hlásím úspěch, stačilo zaměnit názvy souborů cp1250.def a latin1.def ve složce tex/latex/base (tam je to u mě v MikTeXu, netuším, jestli to v té instalaci na serveru bude taky tam) a pak už jsem s kódováním „latin1“ v pohodě sázel české znaky. Netuším ale, jestli to někde nemůže mít nežádoucí vedlejší efekty.
Určitě by bylo dobré mít nainstalovaný balík babel, když už chceme češtinu. Nevím jestli je standardně nainstalovaný, pokud ne, mohl bys prosím napsat, ať ho doinstalují?
Díky. :-)
Offline
↑ Lukee:
Babel je nainstalovaný, jak jsem právě otestoval.
Offline
↑ BrozekP:
To by možná stačilo využít nějaký převodník, který by z normálního textu udělal ten rozsypaný čaj.
Offline
↑ Lukee:
Ten převodník je vlastně ten soubor cp1250.def. Z něj jsem ty znaky vytahal. Zkusím se nad tím zamyslet, jestli by to takhle nešlo vyřešit kompletně.
Offline
Moc se mi nelíbí, abychom si to nějak nahrazovali a vlastně tak obcházeli inputenc. V souboru cp1250.def jsou řádky jako (např. pro písmeno í)
\DeclareInputText{237}{\@tabacckludge'\i}
Nechápu význam toho \@tabacckludge', nevím proč by nestačilo \'. Když ale napíšu tady [ m] \@tabacckludge'i[ /m], tak to nefunguje. A vynechávat se mi to nechce, když netuším, jak to funguje.
Pak také v souboru inputenc.sty jsou nějaké věci, kterým absolutně nerozumím. Bál bych se, že pokud si diakritiku uděláme sami tím nahrazováním í –> \'i a podobně, tak to v některých speciálních případech bude blbnout.
Offline
↑ BrozekP:
\@tabacckludge ti běžně nebude fungovat nikde, jelikož se (z důvodů blbuvzdornosti) nastavuje znak @ jako nepoužitelný v názvech maker, ale při psaní balíků se lokálně přenastavuje jako použitelný (přesněji - nastavuje se mu kategorie 11, ve které jsou písmena). Takže pokud to chceš někde zkoušet, musíš předtím zavolat něco jako
\catcode64=11
Jinak velmi úsporně lze nastavit windowsovou češtinu třeba nějak takto (písmeno š):
\catcode154=\active \def^^9a{\v s}
Bohužel, mathtex příkaz \catcode zakazuje, takže nějaké nechutné experimenty nelze podnikat :-( Každopádně pokud půjde nějak jakkoliv zprovoznit běžný inputenc, bude to asi jednodušší a jistější než něco bastlit na vlastní pěst.
Offline
↑ Olin:
Ten balík inputenc s nastavením latin1 se načte dřív než cokoliv co napíšeme do latexového zdrojáku my. Tím už se všechny české znaky pokazí (podle souboru latin1.def se totiž přepíšou pomocí nějakých latexovských maker na jiné špatné znaky). Češtinu tak už nijak pomoc latexovských maker nemůžeme nastavit. Dřív než vůbec předáme text skriptu mathtex.cgi bychom museli provést nahrazení znaků s diakritikou příslušnými makry. To by se udělalo pomocí nějaké funkce v php.
Já doufám, že vyjde to přejmenování souborů.
Offline
↑ BrozekP:
Nemohu úplně souhlasit - na dostatečně nízké úrovni to lze přenastavit vždy. Alespoň u mě se toto krásně zkompiluje:
\documentclass[10pt,a4paper]{article} \usepackage[latin1]{inputenc} \begin{document} \catcode154=\active \def^^9a{\v s} Pššššt! \end{document}
Myslím, že pokud chceme v diskusi na toto téma pokračovat, měli bychom se přesunout do jiného tématu.
Offline
↑↑ Lukee:
Makra pro kulaté a hranaté závorky jsem dal zatím pryč, protože mají už svůj vlastní (a myslím, že užitečný) význam – pomocí \(, \), \[ a \] se vstupuje do a vystupuje z matematického módu (kulaté pro matiku v textu, hranaté pro vlastní řádek).
Edit: Používalo je zatím jen pár příspěvků, tak tam jsem to ručně opravil (kromě tvého, kde by to nemělo logiku)
Offline
Vzhledem k tomu, že zkratky pro začátek a konec velkých závorek jsou poměrně používané, tak bych je zase vrátil. Kompletně bych to řešil takto:
– pro velké závorky bych ponechal zkratky \(, \), \[ a \],
– pro začátek a konec TeXu v příspěvku (nynější [ m] a [ /m]) by se používal symbol dolaru $,
– pro začátek a konec komplikovanějšího TeXu v příspěvku (nynější [ pm] a [ /pm]) by se používal symbol tří dolarů $$$,
– v prostředí $$$ … $$$ by bylo možné používat jednoduché dolary $ pro vstup do matematického módu v rámci řádku a dvojité dolary $$ pro vstup do matematického módu s vlastním řádkem.
Tím by bylo znemožněno používat \(, \), \[ a \] pro vstup a výstup z matematického prostředí, ale předpokládalo by se, že v prostředí $ … $ to ani nebude třeba a v prostředí $$$ … $$$ na to budou fungovat standardní jednoduché a dvojité dolary.
Pokud jsem nic nepřehlédl, tak je tento zápis jednoznačný a přitom dobře použitelný, je maximálně podobný zápisu starého mimetexu a umožňuje jednoduše přecházet mezi textovým a matematickým prostředím.
Offline
↑ Pavel Brožek: pěkné řešení, proto mi to tehdy nevysázelo?
Offline
↑ byk7:
Nevysázelo ti to (až po úpravě od Stýva), protože jsem zrovna zrušil podporu zkratek \( a \) pro \left( a \right).
Uvidíme, co na navrhované řešení řekne Lukee a ostatní, je dost možné, že v tom bude nějaký háček.
Offline
↑ Pavel Brožek:
Já souhlasím.
V pátek se na mě už vykašlali, tak se snad s tou češtinou pohneme zítra. Ukončíme testování, až se zprovozní ta čeština? Nebo je třeba vyřešit ještě něco? Výchozí velikost bych snížil na 140, akorát to odpovídá váženému průměru ankety. Vzít vítěze už asi nebude možné.
Offline
↑ Lukee:
Myslím, že by bylo dobré aktualizovat stručný přehled syntaxe TeXu zároveň s ukončením testování, abychom nemuseli pořád vysvětlovat drobné změny (asi hlavně na to zarovnávání při více řádcích se budou lidi ptát) a stačilo odkázat na ten přehled. Jinak mě nenapadá nic, co by bylo potřeba vyřešit.
Offline
↑ Pavel Brožek:
Jo jo, s tím jsem počítal. OK, takže po vyřešení češtiny se pustíme do ostrého provozu. Snad to už zítra klapne.
Offline
Vrátil jsem tedy podporu zkratek pro závorky, když už jsme dohodnuti, že to tak bude fungovat.
Edit: Jen drobnost: všimnul jsem si, že to nefunguje úplně správně. Když napíšu \\(, správně by nemělo být nahrazováno (toto se může vyskytnout při odřádkování). Jenže mě nenapadá, jak to jednoduše vyřešit, aby to fungovalo správně i při vyšším počtu zpětných lomítek.
Offline
↑ Pavel Brožek: nešlo by nahradit \\ čímsi, pak \( převést na \left( a pak cosi nahradit \\?
Offline
↑ Stýv:
To by asi šlo, díky.
Edit: Vyřešeno.
cosi = \novyradek
Doufám, že tohle dočasné nahrazení nemůže dělat problémy.
Offline
↑ Lukee:
To nechápu, proč se pak zobrazuje
nebo
špatně?
Edit: Aha, asi to je někde nacacheovaný, takže špatně se budou generovat pouze obrázky, co už někdo zkoušel.
Offline