Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 26. 02. 2011 20:51

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑↑ Spybot: Ahoj, toto som mal presne na mysli ( rasca-mentol) , ale som sa dal zlákať tymiánom

Vďaka... :-)

Offline

 

#27 26. 02. 2011 20:52

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑↑ Stýv: Vďaka za kontrolu :-)

Offline

 

#28 26. 02. 2011 21:00

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Chemický rozbor jídla

Na jednej strane priznavas, ze by si nic podobne nedokazal a nemas o tom velmi predstavu, na druhej strane je to same "ja si myslim ze sa to da". Ja a mikl si to nemyslime, tym padom sme Ta prehlasovali. Ak nemas nic ine, tak ani ja k tomu velmi nemam co povedat.

"Urcite by sa niekto nasiel. Asi to uz niekto dokazal" Toto vsetko su bohuzial len Tvoje pocity a ked argumentujes len presvedcenim o ich spravnosti, tak neviem, co by som dodal, lebo toto uz velmi nie je diskusia.

1. To jestli to já dokážu nebo ne není důležité. Nedokážu spoustu věcí, které prokazatelně jdou.
2. Kdybych o tom něco věděl, nebudu tady diskutovat, protože bych znal správnou odpověd a neměl bych žádný důvod ti jí dokazovat.
3. Tady nejde o to, kolik lidí si co myslí, ale o jejich argumenty. A těch tu bylo zatim na obou stranách poskrovnu.

K věci

Podle mě ty recepty ostatní firmy mají k dispozici, protože vyrábějí téměř stejné produkty.  Rozdíl mezi RC kolou, normální kolou a pepsi kolou je v podstatě nula.  Na wiki jsem se dočetl, že normální kola se začala prodávat roku 1886, rc cola 1905 a pepsi cola  1903. Předpokládam, že těch asi dvacet let byl recept opravdu tajemstvím. Ted, také podle wiki, existuje volný recept na "kolové nápoje". Také se recept postupě měnil, takže neexistuje jen jeden oficiální recept na jednu jedinou pravou cocacolu.
Recept nemá žádnou cenu protože
a) přesně to samé vyrábět nemůžeš a i kdybys mohl, pravděpodobně bys s tím neprorazil (cocacola má značku a miliardy v reklamě...)
b) něco podobného už vyrábí spousty firem

Pokud máš ingredience, výsledný produkt a víš jak se vyrábí velmi podobné věci, tak správný recept v 99% případů odhalíš. Chemie je dnes velmi vyspělá a možností, jak smysluplně smíchat ty ingredience není mnoho.

Ohladne tych hamburgerov - ak by zacali v Mcdonalde pisat "jedenie u nas skodi zdraviu", myslis, ze by sa nieco zmenilo (analogia s cigaretami)? Vezmi si, ze v kole je kofein (to je myslim dokonale zname) a predsa ju piju deti kazdeho veku. Je rozdiel medzi skodlivym a skodlivym, resp. neprospesnym a skodlivym, bohuzial.

Tohohle jsem si předtim nevšiml, take odpovim až ted.

Většina lidí by tam jedla dál. Ale jsou i tací, kteří se snaží jíst aspon trochu zdravě a kdyby o tom, že v hamburgerech je nějaká škodlivá látka, bylo něco třeba ve zprávách, prodalo by se jich o trochu méně. Jestli o 0.1% nebo 5% to nevim. Vedení firmy by se tomu ale snažilo 100% bránit.

Offline

 

#29 26. 02. 2011 21:58 — Editoval Spybot (26. 02. 2011 22:03)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Chemický rozbor jídla

1. Isteze to nie je dolezite. A ani ja si nemyslim, ze nieco take dokazem. Ty ale neoblomne tvrdis, ze to mozne je a ja sa Ta pytam, odkial to teda vies. To bude tiez pekny sedliacky argument, ale mozem este dodat, ze velmi rad pozeravam kulinarske zabavne a dokumentarne relacie a este som ani raz nevidel kuchara, co by dokazal z obrazku a zoznamu ingrediencii zostavit jedlo. Ale jediny link ma presvedci.

2. Tento bod som celkom nepochopil, pretoze z neho vyplyva, ze (pretoze o veci nic nevies) mas dovod ma presviedcat o svojom nazore.

3. Samozrejme. To som len poukazoval na iracionalitu Tvojej argumentacie. Ty si totiz povedal "myslim, ze to ide a hotovo" a ja som upozornil na to, ze ja a mikl mozme tvrdit "myslim, ze to nejde a hotovo" a demokraticky sme Ta "prebili". Vsetky tri "myslim" su ale pochopitelne bezcenne.

Dalej - tu uz narazam na utes, pretoze za svoj doterajsi zivot som vypil menej koly, spritu, pepsi a vsetkych moznych sajrajtov, nez je objem jednej flase, v ktorej sa bezne daju v obchode kupit. Teda neviem povedat, ako velmi sa lisia. Mozem Ta vsak upozornit, ze "v podstate nula" v ziadnom pripade nie je "nula" a blizkost rokov, v ktorych sa zacala vyroba ani omylom nedokazuje, ze tajomstvo bolo odhalene v tom obdobi (ja tipujem, ze v tom obdobi pravdepodobne nastal boom nealko napojov). Vsetko su to len konspiratorske dohady. Neskresluj umyselne tvrdenia a nevyvodzuj z nich fantomove zavery, prosim Ta.

Poprosim dalej zdroj tohto tvrdenia:

Také se recept postupě měnil

Co viem ja, tak recept na Coca-Colu sa nemenil (neratam vyhodenie kokainu z originalnej receptury po tom, co akosi presiel do ilegality). Boli sice take pokusy niekedy okolo roku 1975, ale ten "vysledok" sa ani velmi neujal, teda zvacsa zostali pri originalnej recepture, ktorej dali privlastok "Classic".

Recept ma hodnotu jednak historicku, potom zberatelsku a nakoniec obchodnu (zaraba miliardy). Inak, este si nevysvetlil, preco su tie recepty take strazene a uschovavaju sa v trezoroch. Pre niekoho evidentne cenu maju.

a) Som zvedavy, ako by mi dokazali, ze priamo plagiarizujem ich vyrobok. Jednoducho by som povedal, ze som tam pridal este zo tri hrste flogistonu a to uplne meni chutove zlozenie zmesi. Spominana potravinova inspekcia je povinna kontrolovat, ci tym napojom niekoho nezabijem - do samotneho receptu nema narok ani len nahliadnut.

Suhlasim s tym, ze kolu predava najma znacka, no znova - "najma" nie je "uplne".

b) A kazda firma ma svoj vlastny postup a svoje vlastne specificke ingrediencie, ktore bude branit do roztrhania tela. Opat - nieco podobne nie je to iste. V dnesnom svete komercie a konzumu to treba rozlisovat velmi striktne. Na kolko roznych pochutin by sme mohli povedat, ze je to vlastne to iste (a kludne sa mozu vyrabat diametralne odlisnym sposobom)?

možností, jak smysluplně smíchat ty ingredience není mnoho.

Opat tu predkladas velmi sebavedome tvrdenie a pritom sme sa zhodli, ze o kucharstve vela nevies. Rucim Ti, ze moznosti, ako zmiesat a pripravit jedlo z 11 koreni je sakramentsky vela. Nejde predsa len o doslovne miesanie. A chemia moze byt vyspela, no postupnost krokov, ktore robil kuchar s istotou odhalit nema ako.

Posledna cast - ale v hamburgeroch su skodlive svinstva a pise/hovori sa o tom vsade uz teraz! Kardiovaskularne choroby, extremna obezita, karcinogennost... (Uz len o drogach som pocul viac kecov.) Ti co sa vo fastfoodoch stravuju, tak je to vacsinou preto, lebo im tam chuti a hotovo. Ked sa im povie, ze je to nezdrave, tak len pokyvaju hlavou. Ludia, co by sa zdravo stravovali, sa uz zdravo stravuju. Aspon tak to vidim ja, no toto je skutocne vyrazne o pocitoch a tymto smerom diskusiu viest nemusime.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#30 26. 02. 2011 23:15

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ Spybot:

2. Pro mě je to poučná debata. A jestli mě přesvědčíš, tak budu jenom rád, že nebudu dál žít s chybnym názorem. :D

Dalej - tu uz narazam na utes, pretoze za svoj doterajsi zivot som vypil menej koly, spritu, pepsi a vsetkych moznych sajrajtov, nez je objem jednej flase, v ktorej sa bezne daju v obchode kupit. Teda neviem povedat, ako velmi sa lisia. Mozem Ta vsak upozornit, ze "v podstate nula" v ziadnom pripade nie je "nula" a blizkost rokov, v ktorych sa zacala vyroba ani omylom nedokazuje, ze tajomstvo bolo odhalene v tom obdobi (ja tipujem, ze v tom obdobi pravdepodobne nastal boom nealko napojov). Vsetko su to len konspiratorske dohady. Neskresluj umyselne tvrdenia a nevyvodzuj z nich fantomove zavery, prosim Ta.

Já to trochu piju. Myslim, že boom byl později, Fanta je z roku 1940, Sprite 1961. A do té doby byly podle mě jenom různé koly. Ale můžu se plést.
Rozdíl mezi Pepsi colou a normální je v tom, že v Pepsi je trochu víc bublinek. RC kolu neznam.  Jinak ty poslední 2 věty jsem si myslim nezasloužil.

Změna receptu
Myslel jsem, že se měnil víc, ale minimálně ten kokain, více kofeinu (wiki) a předpokládam že přibyla i barviva, konzervaty a jiná chemie.


Že má recept hodnotu sběratelskou a historickou je pravda. Ale myslel jsem že se bavíme o něčem trochu jinym. To jak jsou hlídané, se mi zdá trochu jako reklama.

a) Já bych na to byl taky zvědavý. Ale nepochybuju, že by to nějak dokázali. Protože jinak by zákon o obchodním tajemství neměl v potravinářství smysl.

b) No pokud by to bylo chutově stejné a lišilo by se to jenom postupem, tak pak není žádný důvod získat jejich recept. Naopak by bylo lepší to vyrábět podle vlastního postupu, protože bys měl argumenty pro případný soud...

pat tu predkladas velmi sebavedome tvrdenie a pritom sme sa zhodli, ze o kucharstve vela nevies. Rucim Ti, ze moznosti, ako zmiesat a pripravit jedlo z 11 koreni je sakramentsky vela. Nejde predsa len o doslovne miesanie. A chemia moze byt vyspela, no postupnost krokov, ktore robil kuchar s istotou odhalit nema ako.

Chlapek zkusil vyrobit kolu doma. Jinak na té stránce je pár odkazů na další články o kole, ted jsem to četl a je to docela zajímavé, tak doporučuju. Tohle zvlášť.

A ještě jedna věc. Jak si představuješ výrobu čehokoliv bez znalosti receptu? Ten recept musí znát aspon část zaměstnanců, která ve firmě pracuje.

Offline

 

#31 27. 02. 2011 15:44 — Editoval Spybot (27. 02. 2011 16:06)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Chemický rozbor jídla

Jinak ty poslední 2 věty jsem si myslim nezasloužil.

Prepac, ale takato (ano, konspiratorska) logika ma vie rozhodit. Tvrdeni, ktorymi by sa dala vysvetlit ta blizkost rokov mozme vymysliet vela. A ani jedno z nich nemusi byt "tajomstvo bolo odhalene". To je domnienka, fajn, no to je asi vsetko. Dalej - ako vravim - tieto veci nepijem, ale odmietam Ti uverit, ze vsetko v com sa lisi Pepsi a Coca-Cola je obsah oxidu uhliciteho. Aj z mojho googlenia vyplyva, ze kazdy tam citi nieco ine a tych odlisnosti bude viac. Nie som ale velmi ochotny urobit si sukromnu degustacnu akciu, tak nemam co dodat.

Ohladne zmeny receptu - tak ano, menil sa ten kofein a kokain (neskor), plus sa tam samozrejme pridali nejake konzervanty, emulgatory, sytenie a co ja viem co (toto som automaticky zanedbal). Mozeme vsak povedat, ze receptura je stale "povodna". Vynalezca bol predsa lekar, teda kola bola povodne povzbudzujuci "liek" (musela sa trocha pozmenit, ked sa mala masovo vyrabat).

To strazenie receptu iste dodava znacke na akejsi prestizi, ale stale - to, co strazia je podstata vyroby koly. Vezmi si take Formuly F1 - jednotlive monoposty (aspon od stajni rovnakej urovne) sa od seba lisia velmi malo a predsa su ine. Mohli by sme povedat, ze postupy konstrukcie a nastavovania suciastok su verejne zname. Ale su? Kazda jedna stajna ma predsa svoje vlastne finty, o ktore sa nevaha pobit, s radostou ich utajuje a (napriek tomu, ze vsetky monoposty su 'v podstate' rovnake) ak sa im do ruk dostanu nejake technicke plany od konkurenta, tak si z nich nieco zoberu a technologicky vylepsia svoje stroje.

Pre bezneho cloveka mozno nema odhalenie nejakeho tajneho receptu cenu, ale firma, co podnika v tej oblasti by velmi rada videla know-how konkurencie. A je jedno, ze oni 'v podstate' vyrabaju 'to iste'.

a) Zakon o obchodnom tajomstve sa z velkej casti zaobera narabanim s obchodnym tajomstvom a vecami suvisiacimi s jeho "spravnym utajovanim", pokial sa nemylim. Ak mam napoj, ktory je v podstate kola, ale mnozstva vhodnych surovin zmenim, co so mnou mozu urobit?

b) Chcel som len povedat, ze chutovo totoznym vyrobkom od inych firiem sa preziva tazko.

Prvy link - ale ved on len postupuje podla udajneho tajneho receptu, neprisiel na to sam. Takych ludi (co vyrabali kolu doma) je viac, rovnako ako je viac 'pravych' receptov. Spolocnost nikdy nevyda vyhlasenie, ktorym potvrdi pravost jedneho z nich, teda sa mozme len domnievat. A mimochodom - vyrobit kolu doma aj so znalostou receptu bude pekelne tazke prave pre tie listy koky. Stale sa totiz do koly pridavaju, akurat su zbavene kokainu. V Amerike je jedina firma, ktora ma licenciu na legalne narabanie s kokou.

Ten druhy link - poznam, akurat trocha inak. A to tak, ze Pepsi v tom je namocena viac. Ked im vsak ta sekretarka nosila len omackove dokumenty a bezcenne vzorky, rozhodli sa to radsej nechat tak.

Tu je nieco o vyrobe, aj ked tam toho zas tak vela nevidno.

Ak by sa tie ingrediencie rucne miesali, utajovat nieco by bolo z dlhodobeho hladiska nemozne, ano. Ale v dnesnych casoch, ked je vsetko automatizovane, nemyslim, ze je az taky problem drzat podriadenych na minime informacii, neviem teda. Priamy pristup k samotnemu receptu ma len par najvyssich manazerov. Skocim ale eraz na KFC, pretoze som si spomenul, ze som niekde cital nasledovne - tie rozne korenia vyrabaju v roznych castiach Ameriky rozne firmy a dalsie ine firmy pokracuju v spracovani.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#32 27. 02. 2011 19:19 — Editoval kyborg (27. 02. 2011 20:05)

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Chemický rozbor jídla

Vysvětlení je samozřejmě spousta, ale mě se tohle zdálo o dost pravděpodobnější než ostatní. Tobě ne. K tomu neni co dodat.

To jak se liší jsem psal z vlastní zkušenosti. Je možný, že tam jsou i další chutový rozdíly, ale normální člověk je podle mě nepozná.
"V době tohoto převratu zahájila Pepsi celostátní televizní reklamní kampaň nazvanou Pepsi výzva, v níž šla do čelního střetu s Colou. Zapřisáhlí pijáci Coly v ní dostali napít ze dvou pohárků označených písmeny Q a M. Která jim víc chutnala? Opakovaně dávali přednost M – načež se ukázalo, že M je Pepsi. Coca-Cola zprvu reagovala tak, že výsledky zpochybnila. Když soukromě provedli vlastní srovnávací testy, zjistili totéž: když si měli vybrat mezi Pepsi a Colou, dala většina ochutnávačů – padesát sedm procent – přednost Pepsi." Odkaz (jinak je tam i o tom, že zklamala nová kola, která byla prý chutově lepší, což je dost zajímavé)

Výroba koly a formulí se podle mě dost zásadně liší.

K čemu by jim ten recept byl? Stejně budou pořád dělat to samé...

Pravděpodobně nic. Pokud ale tohle dokážeš, nepotřebuješ k ničemu ten recept.

S tim souhlasim. Já jsem ale na začátku tvrdil že:

Recept nemá žádnou cenu protože
a) přesně to samé vyrábět nemůžeš a i kdybys mohl, pravděpodobně bys s tím neprorazil (cocacola má značku a miliardy v reklamě...)
b) něco podobného už vyrábí spousty firem

Tvoje reakce

b) A kazda firma ma svoj vlastny postup a svoje vlastne specificke ingrediencie, ktore bude branit do roztrhania tela. Opat - nieco podobne nie je to iste. V dnesnom svete komercie a konzumu to treba rozlisovat velmi striktne. Na kolko roznych pochutin by sme mohli povedat, ze je to vlastne to iste (a kludne sa mozu vyrabat diametralne odlisnym sposobom)?

Moje odpověd

b) No pokud by to bylo chutově stejné a lišilo by se to jenom postupem, tak pak není žádný důvod získat jejich recept. Naopak by bylo lepší to vyrábět podle vlastního postupu, protože bys měl argumenty pro případný soud...

Ty jsi odpověděl

b) Chcel som len povedat, ze chutovo totoznym vyrobkom od inych firiem sa preziva tazko.

Přiznam se, že tvoji první odpověd jsem moc nepochopil. Ted už jí nechápu vůbec. Já tvrdim, že recept nemá žádnou cenu, protože něco podobného už vyrábí spousty firem. Ty jsi na to odpověděl, že mají své vlastí postupy a ingredience. Samozřejmě. To nejsme ve sporu. Pak jsi napsal, že je budou bránit do roztrhání těla. Na důvody, proč by to měli dělat máme každý jiný názor. Ale v tom, že je brání (podle mě celkem málo, podle tebe hodně) se také shodneme. Dál jsi psal že neco podobného neznamená, že je to to samé. Tim jsi chtel asi říct, že mezi kolami jsou větší rozdíly než to vypadá. Tedy tvrdíš, že mezi mými body a) a b) je ještě nějaká nezaplněná mezera, kterou je možné zaplnit jen se znalostí receptu. Pokud by ale skutečně existovala, samotná cocacola, která zná recept by ji zaplnila.

Myslel jsem že ten chlápek to dělal podle soupisu ingrediencí. Ten je i na té fotce.

A jestli jde jenom o to ověřit, který recept je pravý, tak to pro laboratoř určitě není problém.
A ještě jednou ta samá otázka. Máš laboratoř. Máš soupis ingrediencí. Máš spoustu peněz (podle tebe jde přece o miliony). Máš výsledný produkt. Pár lidí bez peněz a laboratoře dokázali udělat jen tak pro srandu něco kole dost podobého. Dokážeš vyrobit normální cocacolu?

Ten druhy link - poznam, akurat trocha inak. A to tak, ze Pepsi v tom je namocena viac. Ked im vsak ta sekretarka nosila len omackove dokumenty a bezcenne vzorky, rozhodli sa to radsej nechat tak.

Můžeš dát odkaz?

V každý továrně musí být aspon jeden člověk, který ten recept zná. Továren mají podle mě spousty. Každý pracovník tam musí znát aspon část receptu. Takže si myslim, že nemůžou dokázat 120 let utajovat ten recept, pokud je o něj opravdový zájem.

Jinak klíčová otázka podle mě je, jestli by se s tím receptem daly vydělat peníze. EDIT: Použitím toho receptu ve výrobě. Sběratelskou hodnotu bezpochyby má.

Offline

 

#33 27. 02. 2011 19:34

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Chemický rozbor jídla

jestli jen mohu nezávazně reagovat, tak vyberu od obou něco:

dala většina ochutnávačů – padesát sedm procent

těch 7% neříká nic, stále mi to zapadá do půl a půl, neřekl bych, kdyby to bylo 65+

Jinak klíčová otázka podle mě je, jestli by se s tím receptem daly vydělat peníze.

stoprocentně daly, kdyby to nikdo nechtěl kvůli tomu, aby si vařil nápoj nebo udělal firmu na vaření, tak jen v aukci by vynesl hodně milionu dolarů
což je tvrzení samozřejmě nepodložené, ale jen kvůli "blbému" nedopalku jsou lidé schopni platit velice, natož kvůli originálnímu starému receptu "nápoje lidstva"


druhá strana:

Chcel som len povedat, ze chutovo totoznym vyrobkom od inych firiem sa preziva tazko.

také samozřejmě neuvedu jasné příklady výrobků, ale už fakt, že to je od jiné firmy (pokud si hned od začátku nebude stěžovat, že to je to samé) způsobí, že lidé to budou vnímat jinak

nechtěl jsem se nijak vmísit do vaší debaty, jelikož je očividně jen vaše, chtěl jsem abyste měli další úhel

Offline

 

#34 27. 02. 2011 20:01

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ mikl3:

těch 7% neříká nic, stále mi to zapadá do půl a půl, neřekl bych, kdyby to bylo 65+

Yes! Z toho plyne, že ty koly jsou chutově v podstatě stejné. A pokud jiná firma dokáže udělat stejnou věc bez znalosti receptu, tak ten recept nemá cenu. (i když mě osobně se těch 7 procent nezdá úplně zanedbatelných, ale pro mojí teorii je to výhodé, tak se spolehnu na mikl3 :D)

Na tohle

stoprocentně daly, kdyby to nikdo nechtěl kvůli tomu, aby si vařil nápoj nebo udělal firmu na vaření, tak jen v aukci by vynesl hodně milionu dolarů což je tvrzení samozřejmě nepodložené, ale jen kvůli "blbému" nedopalku jsou lidé schopni platit velice, natož kvůli originálnímu starému receptu "nápoje lidstva"

jsem už odpovídal:

Že má recept hodnotu sběratelskou a historickou je pravda. Ale myslel jsem že se bavíme o něčem trochu jinym.

Jen se vměšuj dál, čím víc názorů, tím líp.

Offline

 

#35 27. 02. 2011 20:10 — Editoval mikl3 (27. 02. 2011 20:17)

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ kyborg: díky za názor, trochu jsem nepochopil tohle

jsem už odpovídal:
Že má recept hodnotu sběratelskou a historickou je pravda. Ale myslel jsem že se bavíme o něčem trochu jinym.

ale chápu

A pokud jiná firma dokáže udělat stejnou věc bez znalosti receptu, tak ten recept nemá cenu

Ano, v tomhle případě nemá. Ale v tom případě rozumíme receptem spíš jak to chodí v továrně, než onen recept v trezoru.
Udělá stejnou věc, ale tím, že bude zkoušet tisíc vzorků a ten, který bude nejblíže, je právě on.

ještě bych debatoval o colách

Z toho plyne, že ty koly jsou chutově v podstatě stejné

to je otázka, co je to cola, jestli hodnotíme colu a pepsi (sám se v těch názvech nevyznám) nebo hodnotíme light, zero, black a bůhvíjakou další
já osobně poznám rozdíl mezi colou a pepsi a light verzemi (ale nepřiřadím je k názvům - až na tu light)
tak mezi čím se bavíme? a jinak tedy byl test jak jsi psal (nebo někdo psal:) že jim dali M a Q (nebo tak nějak) a měli vybrat lepší.
V těch chutích nemůže být obrovský rozdíl, jinak by ta horší zanikla. Ale absolutní rozdíl je určitě velký. Jen lidé si hrají na to, že podporují colu nebo pepsi (i když v tom testu nevěděli co je co) a že pijí tuhle značku a tuhle ne.

Offline

 

#36 27. 02. 2011 22:03

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Chemický rozbor jídla

já hodnotim hlavne normální colu s pepsi a RC colou. Tyhle 2 mají podle mě k cocacole nejblíž a jsou také nejznámější. To,  že třeba light se bude víc lišit, se mi zdá docela jasné. (ale nikdy jsem jí nepil)

Já jsem to psal a bylo to mezi pepsi a cocacolou.

Co je to absolutní rozdíl chutí?

Offline

 

#37 28. 02. 2011 06:30

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ kyborg:Ani ne tak chuti jsem myslel v podani subjetkivnich lidskych nazoru, ale slozeni a zpusobu vyroby.

Offline

 

#38 28. 02. 2011 09:05

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Chemický rozbor jídla

Príprava Coly, či iné kuchárstva sú v podstate chémia. Na výsledný produkt reakcie má vplyv tvar vonkajších orbitálov molekúl vrátane hmotnosti  a pravdepodobnosť ich priestorových kontaktov  postupne v časovej osi.
===================
(vonk. podmienky, ktoré ovplyvňujú pravdepodobnosť kontaktov = koncentrácia, hustota fotónov, tlak...)
===================
Môže byť prosím?
===================
A možno OT: aj vznik anjelov je spôsobený asi týmto.

Offline

 

#39 03. 03. 2011 19:36 — Editoval Spybot (03. 03. 2011 19:46)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Chemický rozbor jídla

Tak som sa sem opat po nejakej dobe dostal.

Je možný, že tam jsou i další chutový rozdíly, ale normální člověk je podle mě nepozná.

A sme doma. Tak nie su tam chutove rozdiely alebo su, no rozpozna ich len citlivejsi clovek? Plus, svoje tvrdenie si rovno aj vyvracias. V teste zobrali normalnych ludi, no do popredia vystupil jeden napoj (potvrdene opakovanym testom Coca-Coly) . Nejaky rozdiel tam asi bude. Kolko bolo tych ludi, co testovali?
(Inak, dovod, preco uprednostnili pepsi nie je ziadna raketova veda - pepsi je totiz o nieco sladsia a ludsky organizmus je jednoducho nastaveny tak, aby mu viac chutili sladsie jedla. Teda, vseobecne vzate.)

Já tvrdim, že recept nemá žádnou cenu, protože něco podobného už vyrábí spousty firem. Ty jsi na to odpověděl, že mají své vlastí postupy a ingredience. Samozřejmě. To nejsme ve sporu.

Tak, ako si to napisal skutocne v spore nie sme. Boli by sme, keby si tvrdil, ze tie recepty su totozne. Pises, ze su podobne... Teda, tymto momentom uz tretikrat, hovorim, ze podobne ≠ zhodne, cim som chcel povedat, ze ked odmietas uznat, ze odlisne firemne postupy (pre kazdu firmu v zasade specificke) a vlastne ingrediencie robia tie recepty unikatne, tak sa nemam o com bavit. A stvrtykrat to pisat uz velmi nebudem.
\Vsetky origami diela su si podobne - su z papiera a vyrabaju sa rovnako - skladanim papiera. Je to teda v podstate vsetko to iste./

Myslel jsem, že ten chlápek to dělal podle soupisu ingrediencí. Ten je i na té fotce.

Teda takto - ten link tam bol len pre zaujimavost alebo si nim chcel nieco povedat? Pretoze vsetky zainteresovane osoby v tom clanku sa zhodli, ze kolu to nepripomina ani vzhladom, ani chutou.

Toto:

Pár lidí bez peněz a laboratoře dokázali udělat jen tak pro srandu něco kole dost podobého.

suvisi s tym linkom? Ak ano, tak Ta opat musim brzdit - kole to je dost nepodobne, a to napriek tomu, ze nadsenie a zapal pre vec im zjavne nechybal ("velmi dobra limonada" - hovori autor).

Můžeš dát odkaz?

Ked si spomeniem, odkial to mam. Neviem, ci to nahodou nie je z tej knihy, co som sa na nu odvolaval na prvej strane.

Jinak klíčová otázka podle mě je, jestli by se s tím receptem daly vydělat peníze.

Ako som tusim uz vravel, suhlasim, ze Coca-Cola, to je znacka. Vzhladom na cas, ktory tu je, by bolo absolutne nemozne (s tym povodnym receptom) vybudovat popri nej dalsiu firmu takych rozmerov. Plus, stacilo by trocha kampane a stado kola-pijanov by nemalo problem uverit, ze ta "nova" kola je vlastne "uplne ina" (a nejake cenove vyhody, ktore by aj tak museli byt minimalne, by nepomohli). No takato nevyuzitelnost z absolutneho hladiska, to nerobi obchodnu hodnotu receptu nulovou. Navyse - ako som napisal - pre uz etablovane, no menej vyznamne firmy by odhalenie tajnych trikov konkurencie hodnotu malo.

Hadam som nieco nezanedbal, uz je to par dni, co som tu nebol.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson