Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 03. 2011 20:59

nordec
Příspěvky: 122
Reputace:   
 

Důkaz existence řešení soustavy rovnic

Zdravím, jak by šlo dokázat toto:
soustava rovnic Ax = b má řešení právě, když soustava y^T A = 0, y^T b = −1 nemá řešení?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 24. 03. 2011 22:10 — Editoval claudia (25. 03. 2011 00:27)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Důkaz existence řešení soustavy rovnic

Skryto, nesmysl, viz níže.


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#3 24. 03. 2011 23:03

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Důkaz existence řešení soustavy rovnic

↑ claudia:

Mám podezření, že nadvakrát dokazuješ to samé :-).

Máme výroky:

X: $Ax=b$ má řešení.
Y: Soustava $y^TA=0$ a $y^Tb=-1$ má řešení.

Máme dokázat $X\Leftrightarrow\neg Y$. Ty ale v první části podle mě dokazuješ $Y\Rightarrow \neg X$, ale měla bys dokazovat $\neg Y\Rightarrow X$ (resp. $\neg X\Rightarrow Y$). Nebo se pletu?

Sám zatím nevím, jak implikaci $\neg Y\Rightarrow X$ dokázat.

Offline

 

#4 24. 03. 2011 23:06 — Editoval claudia (24. 03. 2011 23:07)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Důkaz existence řešení soustavy rovnic

Souhlasím, právě jsem to sem chtěla napsat, jak se mi to rozleželo v hlavě :-) Děkuji za kontrolu.


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#5 25. 03. 2011 00:26 — Editoval claudia (25. 03. 2011 00:30)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Důkaz existence řešení soustavy rovnic

Zkusím to tedy znovu a lépe:

----- ----- -----

1) Nejprve dokážeme, že nemohou mít současně obě strany řešení.

Pro spor předpokládejme, že je splněna levá i pravá rovnost. Víme, že $A x = b$, $y^T A = 0$, pak nutně $y^T b = -1 \Rightarrow y^T \(A x\) = -1 \Rightarrow \(y^T A\) x = -1 \Rightarrow 0 x = -1 \Rightarrow 0 = -1$, což je spor.

----- ----- -----

2) Zbývá dokázat, že se nemůže stát, že by obě řešení neměly. Konkrétně dokážeme, že pokud levá strana řešení nemá, pak pravá strana řešení má.

Označme si $V := \{\mathbf{v}\ |\ \mathbf{v}^T\mathbf{A} = 0\}, U := \{\mathbf{u}\ |\ \mathbf{u}^T\mathbf{(A|b)} = 0\}$. Protože levá strana nemá řešení (dle předpokladu), z Frobeniovy věty plyne $\mathrm{rank}\ \mathbf{A} < \mathrm{rank}\ \mathbf{(A|b)}$, pak nutně $\mathrm{dim}\ V > \mathrm{dim} U$. Existuje tedy vektor $\mathbf{y}$ takový, že $\mathbf{y}\in V\ \&\ \mathbf{y} \notin U$. Zřejmě $\mathbf{y}^T\mathbf{A} = 0$, tedy $\mathbf{y}^T\mathbf{b}=c \neq 0$ (jinak by $\mathbf{y}^T\mathbf{(A|b)}=0$, což je spor s volbou $\mathbf{y}$). Nakonec zvolme $\mathbf{y'}=\(-c^{-1}\)\mathbf{y}$. Pak platí $\mathbf{y'}^T\mathbf{A}=\(-c^{-1}\)\mathbf{y}^T\mathbf{A}=\(-c^{-1}\)0=0$ a také $\mathbf{y'}^T\mathbf{b}=\(-c^{-1}\)\mathbf{y}^T\mathbf{b}=\(-c^{-1}\)c=-1$ a $\mathbf{y'}$ je hledaným řešením pravé strany.

----- ----- -----

3) Protože nemůže nastat, že by obě strany řešení měly, ani to, že by obě řešení neměly, má vždy řešení právě jedna strana, což je dokazovaná ekvivalence.


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#6 25. 03. 2011 20:12

nordec
Příspěvky: 122
Reputace:   
 

Re: Důkaz existence řešení soustavy rovnic

Mnohokrát děkuji za tak vyčerpávající odpověď :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson