Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 04. 2011 19:08

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Vliv větru na letíčí kůlku

Zdravím, zajímalo by mě jak moc se vychýlí z dráhy letící kulka když bude na ni z boku foukat vítr. Zde upřesňuji podmínky:
kulka 9mm, hmotnost 8g a rychlost 350m/s celková délka náboje: 29,69 mm , rychlost větru z boční strany naproti kůlce je 8.3 m/s
Zajímá mně tedy o kolik se kulka vychýlí díky větru z její původní dráhy, byl bych moc vděčný klidně i za nějaký vzorec podle kterého by to šlo spočítat díky.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) agnusxx)

#2 24. 04. 2011 19:25

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: Vliv větru na letíčí kůlku

My jsme se ve škole učili vzorec pro výpočet odporu prostředí

$F=\frac{1}{2}CS\rho v^2$, kde C je koeficient čelního odporu, S je obsah plochy průmětu předmětu do roviny kolmé s rychlostí (nevim jak to říct, určitě je na to nějakej matematickej termín), ρ je hustota prostředí a v je rychlost předmětu.

Jistě by se to dalo přetransformovat na vzorec pro výpočet síly, kterou působí pohybující se prostředí na předmět, stačí akorát za v dosadit rychlost pohybu toho prostředí (větru). Ovšem asi bude problém zjistit to C, ale vzhledem k tomu, že to závisí jenom na tvaru, tak by se to dalo třeba nějak spočítat, ale nevím jak.

Offline

 

#3 25. 04. 2011 17:15

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Re: Vliv větru na letíčí kůlku

ano, tento vzorec znám avšak ja potřebuje spočítat vychýlení té kulky treba v mm a síla by mi byla k ničemu nebo respektive nevim jak to potom vyjadrit,  Našel jsem super stránku http://www.balistika.cz/vnejsi_teorie.html kde se něco kolem toho větru sice píše ale není nic konkretně uvedeno proto bych potřeboval někoho chytrého aby mi v tom pomohl, přece to nemuze byt tak složité :D

Offline

 

#4 26. 04. 2011 19:24

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: Vliv větru na letíčí kůlku

No sílu už lze přepočítat lehce. Stačí vědět, že $a=\frac{F}{m}$, takže vychýlení bude $x=\frac{1}{2}at^2=\frac{Fs^2}{2mv^2}$, kde s je dráha, kterou kulka uletí, m je hmotnost kulky v je rychlost kulky a F je působící síla. Větší problém bych viděl v určování toho C. Jo a jenom pozor, že tady mám v rychlost kulky a v předchozím vztahu to určuje rychlost větru.

Offline

 

#5 27. 04. 2011 22:01

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Re: Vliv větru na letíčí kůlku

Takze jsem něco zkusil vypočítat, mělo by to byt ok, ale pro jistotu uvadim postup.

Z té stránky co sem uvaděl výše je krasný graf z ktereho se volí to "c" je to sice přibližné ale stačí to navolil sem to z toho na rychlost kulky což je 350m/s na 0,475. A obsah té plochy kulky kolme ve směru letu jsem počítal jako obsah kruhu takze S=pí.d^2/4
=pi.9/4=63.61mm^2 = 6,4.10^-5 m^2. A použil jsem k vypočtu odporu prostredi upraveny vzorec zase z té stránky výše je tam navic jen koeficient T který ma brat v potaz dnešní tvar kulky pišou tam ze se voli asi 0.5 a hustotu vzuchu jsem bral při teplotě 15°C což činí 1.225 kg/m^3
\\Takže jsem dosadil do toho upraveneho vzorce F=1/2*C(v)*T*S*Ro*v^2 = 1/2*0.475*0.5*6.4.10^-5*1.225*350^2 = 1.13N
Takže to mam tu sílu v tom v jsem bral rychlost kulky protoze nechapu jak bych tam dal ten boční vítr to by byla blbost. A ted jsem se pokusil dosadit do toho tveho vzorce to jak si psal že a=F/m tak když jsem dosadil tak by mi vyšlo 141.25m/s^-2 , dále pak ten hlavní vzorec  X= F.s^2/2mv^2  dosadil jsem 1.13(ta odporova sila prostredi, jinou nevim co bych tam dosadil,kdyžtak napiš)*80^2(tady ta draha jsem typl nevim jestli to ma byt celkova nebo v urcitem miste tak sem dal 80m) / 2*0.008(hmotnost kulky v kg)*350^2(zase rychlost kulky,jak pišeš nebo by tu měla byt ta rychlost toho větru ?)  a vyšlo mi to 3.68 ale nevim čeho teoreticky by to mělo byt metru dosazoval jsem v zakl. jednotkach ale to se mi zdá trochu moc, Potřeboval bych to upřesnit a případně zkontrolovat kdyby si byl tak hodný abych v tom měl jasno, Díky.

____________________________________________________________________
Ted mě jen tak napadlo: Kdyby ta kulka letěla rychlosti v=350m/s a proti ní by foukal vítr v=8m/s tak by vysledna rychlost te kulky byla 342m/s že ? jen pro upresnení jestli to staci tak udělat nebo tam hraje roli jeste neco jineho.

Offline

 

#6 27. 04. 2011 22:42

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: Vliv větru na letíčí kůlku

To, co jsi vypočítal, by byla odporová síla, kterou působí vítr proti kulce, tj. spomaluje ji. Chceš-li spočítat vychýlení do strany při bočním větru, pak musíš do vztahu F=1/2*S*ρ*v^2 dosazovat za v rychlost bočního větru, za S obsah "ze strany" a za C hodnotu, která opět odpovídá pohybu ze strany (což jak už jsem řekl bude problém sehnat). Síla ti pak vyjde v newtonech.

Do toho druhého vzorce potom dosadíš vypočtenou sílu, dráhu kulky, hmotnost kulky a rychlost kulky a dostaneš vychýlení v metrech.

Offline

 

#7 28. 04. 2011 14:54

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Re: Vliv větru na letíčí kůlku

Aha, tak už to konečně chápu, děkuji moc za pomoc :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson