Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 05. 2011 10:58

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Univerzální goniometrická substituce

Ahoj, mám jeden problém související se známou substitucí za tangens polovičního úhlu v integrálním počtu. Uvažujme čtvrtinu elipsy
$x&=a \cos t \\
y&=b \sin t \ , \ t \in \left[0,\frac{\pi}{2}\right]$
Když použijeme substituci $u=\tan\left(\frac{t}{2}\right)$, tak „racionalizujeme“ tuto parametrizaci na
$x&=a \frac{1-u^2}{1+u^2} \\
y&=b \frac{2u}{1+u^2} \ , \ u \in \left[0,1\right]$

Tento postup funguje vždy, když jsou souřadnicové funkce nějaké funce sinů a cosinů, alespoň tedy na nějakém intervalu. Zkoušel jsem ale podobně „racionalizovat“ obyčejnou sinusoidu
$x&= t \\
y&=\sin t \ , \ t \in \left[0,2\pi\right]$
a myslím, že to nejde. Jak by se dalo o nějaké křivce dokázat, že neexistuje její racionální parametrizace? A kdybychom všechny křivky (v rovině nebo v prostoru) rozdělili na ty, které „racionalizovat“ jdou a na ty, které nikoli, jak by vypadaly tyto množiny? Tento problém má velmi reálnou aplikaci v počítačové grafice...

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) FliegenderZirkus)

#2 24. 05. 2011 13:34 — Editoval musixx (24. 05. 2011 13:54)

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Univerzální goniometrická substituce

Byl jsem tady přes 'Soukromé zprávy' (o nichž jsem do dneška netušil, že existují) požádán, abych se k tomuto vyjádřil. Třeba mě doplní některý u místních analytiků (já raději algebru).

Celá otázka tak ani není o substituci v integrování, jako spíš o "racionalizaci", kde ovšem nelinearita, nepolynomiálnost, atd. je schována v substituci (něco jako třeba logaritmické měřítko na ose x při vykreslování grafů).

Obecně se líbí, když se objevují tzv. racionální lomené funkce, tedy v podstatě podíl dvou polynomů nějaké proměnné.

V dalším se nebudu trápit definičními obory atd. Ono by to plynulo z podrobnějšího rozboru. Pišme tedy dále více populárně...

Vezmeme-li jakékoli parametrické vyjádření křivky v rovině, tedy
$x=\varphi(t)\\y=\psi(t)$,
uvážíme-li substituci
$u=\sigma(t)$
a chceme-li po této substituci mít
$x=a(u)\\y=b(u)$
(ať už klademe jakékoli požadavky na funkce a a b -- třeba že jsou racionální lomené), pak přeci nutně musí být
$x=\varphi(t)=a(\sigma(t))\\y=\psi(t)=b(\sigma(t))$,
kde z první rovnosti máme
$\sigma(t)=a^{-1}(\varphi(t))$
a z druhé
$\sigma(t)=b^{-1}(\psi(t))$,
proto také například
$\psi(t)=b(a^{-1}(\varphi(t)))$.

Proto příklad s elipsou "vyšel" -- po a a b totiž chceme, aby byly racionální lomené, tedy v jejich inverzích se objeví tak maximálně odmocniny a vztah mezi sinem a kosinem lze takto udělat (jedna mínus sinus na druhou je kosinus na druhou). A proto také druhý uvedený příklad nemá naději na úspěch, protože z lineární funkce se na sinusoidu jen pomocí mocnin a odmocnin a ostatních "obvyklostí" v konečném procesu přejít nedá (kdyby to šlo, pak $\pi$ je algebraické, ale to není).

Do obecné klasifikace se ale raději pouštět nebudu. Tam by bylo třeba o hodně víc přidat na opatrnosti v soudech, protože i jen spojité křivky v rovině umí být hezky záludné.

Offline

 

#3 28. 05. 2011 20:42

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Univerzální goniometrická substituce

↑ musixx:

Díky za reakci. S tou intervencí nemám nic společného, o soukromých zprávách také slyším poprvé.

Cesta k nějakým obecnějším a formálnějším závěrům by tedy pravděpodobně vedla přes vlastnosti inverzních funkcí k funkcím racionálním lomeným...do čehož se pouštět určitě nebudu. Tohle objasnění mi stačí. Kdybych chtěl vymodelovat kus sinusoidy jako NURBS, tak bych pravděpodobně napočítal několik bodů a ty interpoloval. Nebo by asi šlo nahradit ji Taylorovým polynomem, který už můžu vymodelovat jednoduše. Takže označuju jako vyřešené, díky!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson