Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 07. 2011 19:01

check_drummer
Příspěvky: 4629
Reputace:   99 
 

Pravděpodobnost, že v okolí prvočísla existuje prvočíslo

Ahoj,
z prvočíselné věty plyne (zhruba řečeno), že pravděpodobnost, že nějaké "velké" číslo n je prvočíslo, je 1/ln(n).

Lze nějakým způsobem odvodit nebo je známo, jaká je pravděpodobnost (opět "limitně" pro nějaké "velké" n), že mezi čísly n-k až n+k (kde k je pevné) jsou alespoň dvě prvočísla? Dle mého nelze "násobení" pravděpodobností použít, protože výskyt dvou prvočísel (a zvlášť blízko sebe) není (IMHOtep) nezávisílý.

Otázka je, jak toto vůbec zformalizovat. Můj návrh je pro dané n určit, jaká četnost "dobrých" n (tj. s aspoň dvěma prvočísly ve svém okolí) je mezi n a m (m>n) a toto číslo označit p(n,m,k), následně najít nějakou "limitní" (asymptotickou) funkci f(n,m,k), která je nějak "pěkně" analyticky popsaná (podobně jako n/log(n) u prvočíselné věty), tj. takovou, že
$\lim_{n \to \infty}\lim_{m \to \infty}\frac{p(n,m,k)}{f(n,m,k)} = 1$.
Pak je hledaný odhad pravděpodobnosti pro dané n dle mého roven f(n,1,k).

Zajímal by mě názor někoho dalšího na tuto věc. Díky za něj.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Online

 

#2 19. 09. 2011 23:38 — Editoval FailED (19. 09. 2011 23:41)

FailED
Příspěvky: 1255
Reputace:   42 
 

Re: Pravděpodobnost, že v okolí prvočísla existuje prvočíslo

Ahoj,

myslím, že to známo není, alespoň pro k=1 by to řešilo otevřený problém prvočíselných dvojčat, o kterých se ani neví, jestli je jich nekonečno.


Nedávno jsem narazil na (populárně naučnou) přednášku. Ke konci tam Terrence mluví o některých novějších výsledcích a otevřených problémech týkajících se prvočísel, možná tam najdeš i odpověď na svoji otázku.

Offline

 

#3 20. 09. 2011 16:50

check_drummer
Příspěvky: 4629
Reputace:   99 
 

Re: Pravděpodobnost, že v okolí prvočísla existuje prvočíslo

↑ FailED:
Řešilo by to problém pouze v tom, případě, že by uvedená pravděpodobnost vyšla nenulová. Pokud by byla nulová, tak dle mého by těchto dvojčat mohlo být nekonečně mnoho, pokud by byla rozmístěna dostatečně "řídce". Což je celkem zajímavé téma, možná zformuluju nějakou zajímavou úlohu. :-)
Díky za odkaz, pokud najdu čas, podívám se.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Online

 

#4 20. 09. 2011 17:22 — Editoval FailED (20. 09. 2011 17:59)

FailED
Příspěvky: 1255
Reputace:   42 
 

Re: Pravděpodobnost, že v okolí prvočísla existuje prvočíslo

↑ check_drummer:

Jestli to dobře chápu, kdyby funkce f(n,m,k) splňovala tu limitu, musela by být p(n,m,k) nenulová pro každé velké n a k němu dost velké m. (protože i f(n,m,k) se pro velké n a m nesmí rovnat nule)

Asi jsem to napsal špatně, existence f(n,m,1) podle mě implikuje nekonečno prvočíselných dvojčat.

Offline

 

#5 20. 09. 2011 21:24

check_drummer
Příspěvky: 4629
Reputace:   99 
 

Re: Pravděpodobnost, že v okolí prvočísla existuje prvočíslo

↑ FailED:
Takhle na první pohled myslím, že kdyby bylo třeba $f(n,m,k) = \sqrt{m-n}$, že by uvedená pravděpodobnost byla 0. Ale úplně hluboko jsem nad tím nepřemýšlel, nechám si to na zítra.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Online

 

#6 03. 10. 2011 16:57

vanok
Příspěvky: 14451
Reputace:   741 
 

Re: Pravděpodobnost, že v okolí prvočísla existuje prvočíslo

ahoj  Check_,

Mas zaujimave myslienky  ak  dokazes tvoju teoremu daj nam vediet


Inac na pre cvicenie mozes porozmyslal sice o jednoduchsom probleme: Bertrand's postulate

Pozri aj na

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bertrand%C … tul%C3%A1t



Skus najst sam riesenie    alebo ak nemas na to cas  pozri na priklad  na


http://en.wikipedia.org/wiki/Bertrand%27s_postulate

Srdecne

  Vanok


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson