Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 07. 2008 01:31

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Prázdninový integrál

$\int\frac{x^4+1}{x^6+1}\,\text{d}x$


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#2 30. 07. 2008 13:29 — Editoval Jorica (30. 07. 2008 13:30)

Jorica
Místo: Vyškov
Příspěvky: 304
Reputace:   
 

Re: Prázdninový integrál

Pokud bych na to sla "silou", rozlozila bych jmenovatele
$x^6+1=(x^2)^3+1=(x^2+1)(x^4-x^2+1)=(x^2+1)(x^4+2x^2+1-3x^2)=(x^2+1)((x^2+1)^2-(sqrt 3x)^2)=$
$(x^2+1)(x^2+1-sqrt 3x)(x^2+1+sqrt 3x)$

a pote postupovala pres rozklad na parcialni zlomky. Ale popravde se mi resit tu neprijemnou soustavu sesti rovnic o sesti neznamych "rucne" moc nechce. Takze doufam, ze nekdo na to pujde spis hlavou, nez silou :-)

Offline

 

#3 30. 07. 2008 13:38

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Prázdninový integrál

$\int\frac{x^4+1}{x^6+1}\,\text{d}x=\frac23\arctan x+\frac13\arctan(2x+\sqrt{3})+\frac13\arctan(2x-\sqrt{3})+C$

Vzhledem k tomu, že ten integrál nevychází moc hezky, tak to asi jinak než přes parciální zlomky nepůjde.

Offline

 

#4 30. 07. 2008 14:04

Jorica
Místo: Vyškov
Příspěvky: 304
Reputace:   
 

Re: Prázdninový integrál

↑ BrozekP:
Jo, protoze v tom rozkladu na parczlomky vyjdou jen koeficienty "bez x", povedou vsechny integraly (jeden primo a zbyvajici po doplneni na ctverec) na arctan, jak je uvedeno. Ale priznavam se dobrovolne, ze ten rozklad mi vypocitala technika, v tou vedru jsem nejaka lina ;-)

Offline

 

#5 30. 07. 2008 15:25 — Editoval BrozekP (30. 07. 2008 20:05)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ Pavel:

Měl jsem na mysli něco těžšího, racionální lomené funkce se integrují podle jasného postupu, který není příliš zajímavý. Co třeba

$\int_0^\infty\frac{x^3}{e^x-1}\mathrm{d}x$ (nápověda: $\sum_{n=1}^\infty\frac{1}{n^4}=\frac{\pi^4}{90}$)

Offline

 

#6 30. 07. 2008 16:09

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Prázdninový integrál

Ten původní integrál lze vypočítat bez rozkladu na parciální zlomky a řešení soustavy rovnic. Výpočet integrálu se vleze na jeden max. dva řádky :-)


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#7 30. 07. 2008 18:20

Jorica
Místo: Vyškov
Příspěvky: 304
Reputace:   
 

Re: Prázdninový integrál

↑ Pavel:
No jak jsem psala, to se ale musi zapojit hlava :-)))

Offline

 

#8 30. 07. 2008 19:50 — Editoval Pavel (30. 07. 2008 19:52)

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ BrozekP:

ten výraz $e^x-1$ ve jmenovateli mě přivádí na myšlenku pomoct si nějakou nekonečnou geometrickou řadou. Že by to bylo takhle?

$\int_0^\infty\frac{x^3}{e^x-1}\,\text{d}x=\int_0^\infty x^3(\frac 1{e^x}+\frac 1{e^{2x}}+\frac 1{e^{3x}}+\,\dots)\,\mathrm{d}x=\int_0^\infty x^3\sum_{j=1}^\infty e^{-jx}\,\mathrm{d}x=\int_0^\infty\sum_{j=1}^\infty x^3e^{-jx}\,\mathrm{d}x=\sum_{j=1}^\infty\int_0^\infty x^3e^{-jx}\,\mathrm{d}x=\sum_{j=1}^\infty\biggl([-\frac 1j\,x^3e^{-jx}]_0^{\infty}+\frac 3j\int_0^\infty x^2e^{-jx}\,\mathrm{d}x\biggr)=\nl= \sum_{j=1}^\infty\frac 3j\int_0^\infty x^2e^{-jx}\,\mathrm{d}x=\sum_{j=1}^\infty\biggl(\frac 3j\,[-\frac 1j\,x^2e^{-jx}]_0^{\infty}+\frac 6{j^2}\int_0^\infty xe^{-jx}\,\mathrm{d}x\biggr)=\sum_{j=1}^\infty\frac 6{j^2}\int_0^\infty xe^{-jx}\,\mathrm{d}x=\sum_{j=1}^\infty\biggl(\frac 6{j^2}\,[-\frac 1j\,xe^{-jx}]_0^{\infty}+\frac 6{j^3}\int_0^\infty e^{-jx}\,\mathrm{d}x\biggr)=\sum_{j=1}^\infty\frac 6{j^3}\int_0^\infty e^{-jx}\,\mathrm{d}x=\nl=\sum_{j=1}^\infty\frac 6{j^3}\,[-\frac 1j\,e^{-jx}]_0^{\infty}\,\mathrm{d}x=\sum_{j=1}^\infty\frac 6{j^4}=6\cdot\frac{\pi^4}{90}=\frac{\pi^4}{15}\,.$

Pozor na tu řadu, kterou uvádíš v nápovědě. Měla by tam být 4. mocnina.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#9 30. 07. 2008 20:12

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ Pavel:

Hezky jsi to vyřešil :-) Omlouvám se za chybu v nápovědě, kterou jsem převzal ze zdroje, z kterého jsem čerpal (http://www.karlin.mff.cuni.cz/~pokorny/fyz2.html), opravil jsem to, aby to nemátlo.

Opravdu mě ale nenapadá, jak ten tvůj integrál řešit jinak. Nechceš dát třeba malou nápovědu? :-)

Offline

 

#10 30. 07. 2008 20:16

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Prázdninový integrál

Stačí v čitateli něco přičíst a odečíst a jmenovatel vhodně upravit. Inspiraci najdeš v příspěvku od ↑ Jorica: :-)


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#11 30. 07. 2008 20:33

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Prázdninový integrál

Taky nad tim dumam. Cely den. Po vzoru Poincareho jsem tomu rano venoval deset minut a pres den nechavam praci podvedomi :)
A protože se podvedomi dnes pekne flaka, tak jsem si rikal ze poprosim o radu:

Jde o to že se nějakou fintou udela rozklad na parcialni zlomky bez soustav rovnic pro neurcite koeficienty v citatelich, nebo je mozny prevod jeste do nejakeho uplne jineho tvaru, ktery je sikovny pro integrovani?

Parcialni zlomky jsou jista volba, to napadlo asi vetsinu ctenaru. Ale da to moc prace. Rikal jsem si jestli se neda najit neco co je v tomto pripade sikovnejsi, ale nic me nenapadlo. A to jsem trosku podvadel a nechal si spocitat tu primitivni funkci pocitacem :)

Offline

 

#12 30. 07. 2008 20:41 — Editoval jelena (31. 07. 2008 12:10)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Prázdninový integrál

Zdravím vás :-)

Předně mám radost, že po "technické odmlce" píše Jorica, srdečný pozdrav:-)

Pavlovi udělim malou výchovnou poznámku - hodit jen tak zadání bez sdělení, co se očekává od ostatních.... to už, prosím, ne :-) - také jsi mohl dočkat pouze doporučení, a? použiješ wims nebo stránky pana Maříka.

Editace: víte, kdo to řekl?

Lze stanovit tyto zásady:
Když nikdo nežádá o radu, porada se nezačíná.
Když nikdo radu nevysloví, porada nepostupuje.
Když nikdo radu nevymezí, porada nedochází cíle.


- jinak integrál mám vyřešen polopatickou metodou (ale jen proto, že když jsem udělala rozklad - ručně :-) tak jsem byla příliš líná... a výsledek z wims říkal, že to půjde, tak jsem to dal neřešila přes zlomky, ale lopatou :-)

↑ BrozekP: - tady byl zajimavý postup od Mariana (k tvému zadání), na závěr v mém příspěvku je odkaz na "klasiku", kterou tady uvedl i kolega

Editace :-)

to bych si neodpustila, abych nepřidala pozdrav pro kaju.marika :-) V těch dnech zrovna připravuji jednoho budoucího studenta pro Vašeho strýčka (nebo pro některého z jeho kolegů) a pořad opakuji, aby dbal na úpravu výrazů :-) a dělení člen po členu.

Editace ještě jednou - pokus o opravu češtiny :-)

Offline

 

#13 31. 07. 2008 11:12

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ Pavel:

Já na to prostě nemůžu přijít. Jediné, co jsem schopen udělat je, že si v čitateli vytvořím výrazy tak, abych mohl zlomek roztrhnout a krátit, čímž se zase dostanu na parciální zlomky bez řešení soustavy rovnic. Jenže přitom využívám toho, že ten rozklad na parciální zlomky už znám a vím tedy jak čitatele upravovat :-)

Offline

 

#14 31. 07. 2008 11:43

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ BrozekP a ostatni interesovani:

Pokud mate zrovna maximalizovane okno s timto prispevkem, pak v pravem hornim rohu vaseho okna najdete tlacitko s jeho uzavrenim. Ne, nezavirejte. K tomuto znaku pridejte do exponentu vhodnou mocninu a zkuste radu od Pavla (pricist, odecist). Napovim jeste, ze vysledek se da zapsat podstatne jednoduseji, nez je jiz uvedeno.


Na tento integral se vaze jedna velice zajimava prihoda s couvanim nakladniho auta plne nalozeneho nejmenovanym pivem v jednom strmem svahu pod Lysou horou. Po vyreseni toho integralu velice jednoduchou metodou (viz ma napoveda) jsme s Pavlem nalezli analogii reseni uvedeneho integralu s dopravou piva pod Lysou horou. Ale o tom treba nekdy priste.

Offline

 

#15 31. 07. 2008 11:56 — Editoval jelena (31. 07. 2008 12:08)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ Marian:

Zdravim, Mariane :-)

ten vysledek je skutecne kratsi - vcera overeno :-) pred kontrolou situace s pivem v Opavě (tady je vcelku  rovina :-)

Offline

 

#16 31. 07. 2008 12:27

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Prázdninový integrál

Tak už jsem se konečně dobral k výsledku bez parciálních zlomků :-) Vychází mi $\arctan x+\frac13\arctan x^3+C$, jednodušší tvar už snad není možný :-)

Offline

 

#17 31. 07. 2008 12:33 — Editoval Marian (31. 07. 2008 12:35)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ BrozekP:

Ano, je to tak! Ten integral se da nalezt v Demidovicovi (v mem cislovani se jedna o ulohu c. 1920). To uz ted mohu klidne sdelit, protoze byste tam nelezli tentyz vysledek jako od BrozekP, takze skryvat neni ji co. Snad jen postup by nekdo jeste mohl zkusit. Ale to prenecham nekomu z resicich.

Offline

 

#18 31. 07. 2008 18:51

Jorica
Místo: Vyškov
Příspěvky: 304
Reputace:   
 

Re: Prázdninový integrál

↑ jelena:
Rovnez zdravim a jsem rada, ze i po te dobe jste si vzpomnela ;-)

Koukam, ze i z integrace "obyc" racionalne lomene fce se vyklubalo zajimave pocitani. Uznavam, ze stalo za to se podivat po te "lopate" :-)

Offline

 

#19 31. 07. 2008 21:36

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ jelena:
Take zdravim a dekuji :)
Je to az neuvereni, zejmena po tom co jsme si letos v evaluacich nasich studentu precetli, ze na vysoke skole (zamereni na ekonomii) by se v matematice spis mely procvicovat procenta :)

Offline

 

#20 31. 07. 2008 22:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ kaja.marik:

A budete tedy cvičit procenta?

To abych vědela, kterým směrem se mám ubírat (on, student, bude na provozně ekonomické fakultě :-)  Já bych standardně "výrazy, elementární funkce, rovnice, nerovnice" a třeba je všechno jinak :-)

Offline

 

#21 31. 07. 2008 23:38 — Editoval kaja.marik (31. 07. 2008 23:41)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ jelena:
Tak tato fakulta se od pristiho semestru vymkla kontrole ustavu matematiky na lesnicke a drevarske fakulte a bude si matematiku ucit sama, lepe a ekonomicky. Jestli to znaci prechod od integralum k procentum zatim nevime :)
Ale pridal bych jeden link, ktery bude Vasemu studentovi uzitecny: www.pefka.net :) - ukradene zapoctove a zkouskove pisemky (i z matematiky), diskuse ke komu nechodit do cviceni protoze (probuh) chce aby u tabule pocitali i studenti a podobne pocteni ;)

Ale abych se vratil k integralu: ja a ani me podvedomi  jsme ho nevyresili (teda, mysleno jinak nez pres parcialni zlomky), a je zajimave jak se mi to ted (kdyz znam vysledek) zda trivialni. To je to co me na matematice fascinuje :) viz (nejen) muj oblibeny vedec.
--------------------------------------------------------------------------------
Míjely tak dny, že Kája řekl: „Jako když strejček Fichtlovic bičem práská.“ Ty srpnové, ty už teprve ubíhaly, jak by je někdo popoháněl.

Offline

 

#22 01. 08. 2008 08:55

Jorica
Místo: Vyškov
Příspěvky: 304
Reputace:   
 

Re: Prázdninový integrál

↑ kaja.marik:
Kvuli me absenci jsem se Kajo ani nerozloucila s Tvym stryckem :-( Tak ho aspon pozdravuj. Jinak me zaujala pravdepodobna napln vyuky matematiky na PEFce..no procenta se kazdopadne muzou hodit, to je fakt ;-) A pokud se aspon pul semestru bude venovat jejich krasopisnemu psani, tim lip ? :-)))) No a k tomu, co vyzaduji nekteri ucitele (pocitani u tabule, atd.) tak to je vazne vrchol a k tomu neni co dodat :-)))

Offline

 

#23 01. 08. 2008 19:46

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Prázdninový integrál

Pouze doplním postup:

$\int\frac{x^4+1}{x^6+1}\,\text{d}x=\int\frac{x^4-x^2+1+x^2}{(x^2+1)(x^4-x^2+1)}\,\text{d}x=\int\frac{1}{x^2+1}\,\text{d}x+\frac13\int\frac{3x^2}{x^6+1}\,\text{d}x=$

Substituce v druhém integrálu $t=x^3$, $\frac{\text{d}t}{\text{d}x}=3x^2$

$=\arctan x+\frac13\int\frac{1}{t^2+1}\,\text{d}t=\arctan x+\frac13\arctan t + C=\arctan x+\frac13\arctan x^3 + C$

Offline

 

#24 01. 08. 2008 20:11

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Prázdninový integrál

To je ono, výborně. Postup je opravdu elegantní :-) Jinak doplním, že na rozklad dvojčlenu $x^6+1$ lze přijít jednoduchou úvahou. Protože $(-i)^6=i^6=(-1)^6=-1$, je zřejmě, že $i$ a $-i$ jsou komplexní kořeny uvedeného dvojčlenu. Tudíž je $x^6+1$ beze zbytku dělitelné dvojčlenem $(x-i)(x+i)=x^2+1$.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#25 01. 08. 2008 20:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Prázdninový integrál

↑ Pavel:

Zdravim :-)

mysliš to vážně? Nás v Zahrádkách učili, že stačí $(x^2)^3+1^3$ :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson