Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 11. 2011 14:25

komar
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Limita v krajních bodech def.oboru

Dobrý den potřeboval bych pomoc určit Limita v krajních bodech def.oboru u f-ce y= x* $\mathrm{e}^{1/x}$ . Df=(-$\infty $,0)$\cup $(0,+$\infty $) Studuji dálkově takže ocením každou pomoc předem děkuji.

Offline

 

#2 13. 11. 2011 14:43

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Limita v krajních bodech def.oboru

↑ komar:
Ahoj. Jsem tu nová, ale doufám, že můj příspěvek pomůže.
Krajní body definičního oboru jsou +-0 a +- nekonečno.
počítejme limitu v bodě 0 zprava/zleva. Nejdříve doporučuji provést substituci y = 1/x, která převede případ na limitu pro y k +- nekonečno z fce $\mathrm{e}^{y}/y$. Ta už se počítá dobře. Pro y v okolí minus nekonečna, je čitatel omezený a jmenovatel jde k do minus nekonečna, je tedy limita rovná 0. Pro y jdoucí k plus nekonečnu stačí použít L Hospitala, neboť čitatel i jmenovatel jdou k nekonečnu a dostaneme pak limitu pro y + nekonecno z fce $\mathrm{e}^{y}$ a to je nekonečno.
Podobně po stejné substituci v případě x = +- nekonečno, počítáme limitu pro y jdoucí k +- 0 z fce $\mathrm{e}^{y}/y$. Čitatel je v okolí spojitý a omezený a jmenovatel jde k +- 0, takže výsledek je +- nekonečno


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#3 13. 11. 2011 15:21

komar
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Limita v krajních bodech def.oboru

↑ Andrejka3:
moc pomohla děkuji :-) a pomohla by jsi mi ještě prosím Tě. Potřeboval bych určit průsečíky s osami :-) nebo aspon radu :-)

Offline

 

#4 13. 11. 2011 15:30 — Editoval Andrejka3 (13. 11. 2011 15:31)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Limita v krajních bodech def.oboru

↑ komar:
To jsem ráda. :)
Průsečíky:
S osou x: Zaprvé leží na ose x :) takže mají druhou souřadnici nulovou, tj. jsou tvaru [x,0]
Zadruhé jsou body té funkce, takže musí být f(x) = 0. Takže řešíš tuhle rovnici. Levá strana je součin dvou věcí - takže stačí, aby aspon jedna z nich byla nula. První člen, $\mathrm{e}^{x}$, je ale vždy kladný, takže aby součin vyšel nula, musí být druhý činitel nulový, tj. x. Takže bychom psali, že [0,0] je hledaným průsečíkem, ale x = 0 je zakázané, není v definičním oboru. Průsečík s osou x neexistuje.
S osou y: Zaprvé leží na ose y :) takže mají první souřadnici nulovou, tj. jsou tvaru [0,y]
Zadruhé jsou bodem té fce, tj. f(0) = y. Ale 0 není v definičním oboru f, takže f nemá ani průsečík s y.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#5 13. 11. 2011 18:43

komar
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Limita v krajních bodech def.oboru

↑ Andrejka3:
ještě bojuji s Asymptotami poradíš ještě prosím :D :-)

Offline

 

#6 13. 11. 2011 19:31 — Editoval Andrejka3 (13. 11. 2011 19:35)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Limita v krajních bodech def.oboru

↑ komar:
Asymptoty...
Podle definice, horizontální asymptota f pro x jdoucí do nekonečna je přímka: p(x) = ax +b taková, že
zaprvé lim (f - p)= 0 (pro x do nekonecna) a zároveň lim f/p = 1 pro x do nekonečna.
Analogicky pro x do minus nekonečna.
Lovím to z paměti.
Zkusme spočítat asymptotu pro x do nekonečna.
je lim f = nekonečno. Proto je jasné, že aby lim (f-p) = 0, musi byt lineární člen přímky kladný.
Počítáme lim (f/(ax+b)) =lim ($\mathrm{e}^{1/x}$/(a+b/x)) = 1/a. To ma byt rovno 1, tedy a = 1.
Dále taky má být lim (f-(x+b))=lim (x.($\mathrm{e}^{1/x}$-1)-b) = lim x.($\mathrm{e}^{1/x}$-1) - b = 1 - b = ...0 takze b = 1.
Je tudiz p(x) = x + 1
Analogicky pro asymptotu v minus nekonecnu.
Kdybys nevěděl, jak na tu limitu, tak opět použij tu substituci, a pak to je přímo definice derivace exponenciály v bodě 0 (zprava ale to je fuk), což je jedna :)


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#7 13. 11. 2011 21:16

komar
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Limita v krajních bodech def.oboru

↑ Andrejka3:
asi by jsi mi to nemohla napsat na papir a poslat na email ze :( tedka jsem se uplne ztratil :(

Offline

 

#8 13. 11. 2011 21:23

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Limita v krajních bodech def.oboru

↑ komar:
Zkusím. Bude to trvat.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#9 13. 11. 2011 21:57

komar
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Limita v krajních bodech def.oboru

↑ Andrejka3:
strašně moc ti děkuji zítra to mám jet odevzdat a už nevím kdo by mi poradil. Kdyžtak toto je můj email pajikonupka@seznam.cz

Offline

 

#10 13. 11. 2011 22:02 — Editoval halogan (13. 11. 2011 22:59)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Limita v krajních bodech def.oboru

↑ komar:
Mame funkci $\text{f}(x) = x\exp{(1/x)}$.
Hledáme asymptoty. To jsou přímky, které dobře aproximují fci v okolí nekonečna.
Pokud existuje asymptota $p_+$ fce $f(x)$ pro $x \to \infty$, pak je jediná.
Musí splňovat následující (podle toho se taky počítá):
$\lim_{x\to\infty}(f(x)-p(x)) = 0$  (1),
tedy funkční rozdíl v nekonečnu mizí a též
$lim_{x\to\infty}\frac{f(x)}{p(x)} = 1$  (2)
tedy funkční hodnoty se přibližují dost rychle.
Rovnice přímky je $p(x) = ax + b$. Musíme ale najít neznámé $a,b$.
Dosadíme rovnici přímky a funkční předpis do rovnice (2). Levá strana vychází $\lim_{x\to\infty}(x\exp{(1/x)}/(ax+b)) = \lim_{x\to\infty}\frac{x\exp{(1/x)}}{x(a+b/x)} = \lim_{x\to\infty}\frac{\exp{(1/x)}}{(a+b/x)} = 1/a$. Pravá strana rovnice je 1. Odkud máme $a=1$.
Potřebujeme dopočítat $b$. K tomu použijeme rovnici (1). Pišme levou stranu:
$\lim_{x\to\infty}(x\exp{(1/x)}-(x+b)) = \lim_{x\to\infty}(x(\exp{(1/x)}-1)-b) = \lim_{x\to\infty}(x(\exp{(1/x)}-1) - b$. Pravá strana rovnice je 0. Takže $ b =\lim_{x\to\infty}(x(\exp{(1/x)}-1) = \lim_{y\to 0^+}\frac{\exp(y)-1}{y}=1$. Je to základní limita, nebo stačí použít l'Hospitala, nebo víme, že derivace exponencialy v nule je jedna a napíšeme definici. Každopádně, $b=1$, tedy $p_+=x+1$.\\
Chceme-li spočítat asymptotu $p_-$ stejné fce pro okolí minus nekonečna, postupujeme analogicky, jen musíme změnit v (1) a (2) kam limitíme - do minus nekonecna.
Měj se.

edit: jen oprava závorky


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson