Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 01. 2012 13:44

katkarínka
Příspěvky: 41
Reputace:   
 

vyjadrenie vzorca_inverzna funkcia

Mám zadaný vzorec E=-f(x)/ (x* f '(x)).
A potrebujem vyjadriť E, ak budem mať inverznú funkciu, čiže x=f(y).
Teoreticky viem, ako by sa malo postupovať, no nejak sa k výsledku stále nemôžem dopracovať. Ak by mi to niekto napísal aj s postupom, budem moc vďačná.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) katkarínka)

#2 21. 01. 2012 21:53

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: vyjadrenie vzorca_inverzna funkcia

Zdravím,

ještě jsem přesně nepochopila, co potřebuješ, jelikož E máš v úvodním příspěvku vyjádřeno jako E=... A Ty bys teď potřebovala, aby místo f(x), x a f '(x) se objevilo nějaké odvození z inverzní funkce x=f(y)? Vyjádřit obecně, nebo budeš mít konkrétní zadání?

Ale je možné, že kolegům je to jasné. Děkuji.

Offline

 

#3 21. 01. 2012 22:30

katkarínka
Příspěvky: 41
Reputace:   
 

Re: vyjadrenie vzorca_inverzna funkcia

Ano, potrebujem opäť vyjadriť E, ale s pomocou inverznej funkcie. Výsledok by mal byť E=- (y * f '(y)) / f(y). Len neviem sa k tomu výsledku dopracovať.

Offline

 

#4 22. 01. 2012 08:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: vyjadrenie vzorca_inverzna funkcia

děkuji,

potom zapíšeme, že f(x)=y, x=f(y), f´(x)=1/(f´(y)) (viz definice inverzní funkce) a dosadíme do vzorce. Je to v pořádku? Děkuji.

Offline

 

#5 22. 01. 2012 11:09

katkarínka
Příspěvky: 41
Reputace:   
 

Re: vyjadrenie vzorca_inverzna funkcia

Ďakujem. Ale aj tak mi to nie je celkom jasné, nemohla by si mi to rozpísať aj s tými inverziami? Ja si myslím, že f(x)=y a x=f(y) vyjadruje dve odlišné funkcie, tak asi tak jednoducho to nemôžem zapísať, nie? A podľa tej vety o inverznej funkcii tiež som sa nedopracovala k tomu tvojmu vzťahu. Verím, že to máš správne, len mi prosím napíš aj medzikroky. Ďakujem.

Offline

 

#6 22. 01. 2012 11:53

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: vyjadrenie vzorca_inverzna funkcia

↑ katkarínka:

ano, vyjadřuje různé funkce, ale použila jsem Tvé značení. Tedy zkusíme se zorientovat:

máme y=f(x), derivace je f´(x). K y je inverzni funkce x=g(y), derivace je g´(x).

Podle pravidla o derivování inverzní máme f´(x)=1/(g´(y)) - možna je to více podrobně zapsáno.

Dosazuji do vzorce: E=-f(x)/ (x* f '(x))=-y/ (g(y)*(1/g '(y))=-(y*g´(y))/ (g(y))

Je to vidět? Děkuji.

Offline

 

#7 22. 01. 2012 14:15

katkarínka
Příspěvky: 41
Reputace:   
 

Re: vyjadrenie vzorca_inverzna funkcia

Áno, skvelé, mne vôbec nenapadlo si tú funkciu inak pomenovať, tak som v tom potom bola hrozne zamotaná, ktoré f je ktoré. Ďakujem veľmi pekne, moc si mi pomohla :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson