Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 05. 2012 20:19

LoveMaths
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Konstrukce trojúlelníku

Zdravím všechny a zároveň prosím o pomoc. Potřebuju sestrojit trojúhelník ABC, když znám stranu "a", výšku na strabu "b" a těžnici na stranu "c". Takhle nějak to vypadá (červeně zvýrazněné prvky znám):

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2012-05/42582_3angle.png

Vypadá to jednoduše, ale netuším, kde začít.

Předem díky za radu.

Offline

 

#2 27. 05. 2012 20:45

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

↑ LoveMaths:
Ahoj, řešení bude stejné jako tady.
Možná se dá řešit i jinak, protože k narýsování trojúhelníku by měly stačit 3 údaje. Jiné postupy najdeš v místní geometrické sbírce.

Offline

 

#3 27. 05. 2012 20:48

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

K narýsování použij Thaletovu větu. Narýsuj nejprve stranu a, najdi její střed a narýsuj kružnici o poloměru a/2 a středu ve středu strany a.

Podle thaletovy věty platí, že všechny trojůhelníky XBC, knde X je libovolný bod na té narýsované kružnici, jsou pravoůhlé. A když se koukněš na tvůj náčrtek, tak trojůhelník BCV (jako V jsem označil průsečík výšky a strany b) je pravoůhlý. Bod V nalezneš jako průsečík narýsované thaletovy kružnice a kružnice o poloměru vb.

Snad jsem to napsal pochopitelně :) a snad ti tento začátek pomůže dorýsovat celý trojúhelník.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#4 27. 05. 2012 20:54

LoveMaths
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

thriller napsal(a):

K narýsování použij Thaletovu větu. Narýsuj nejprve stranu a, najdi její střed a narýsuj kružnici o poloměru a/2 a středu ve středu strany a.

Podle thaletovy věty platí, že všechny trojůhelníky XBC, knde X je libovolný bod na té narýsované kružnici, jsou pravoůhlé. A když se koukněš na tvůj náčrtek, tak trojůhelník BCV (jako V jsem označil průsečík výšky a strany b) je pravoůhlý. Bod V nalezneš jako průsečík narýsované thaletovy kružnice a kružnice o poloměru vb.

Snad jsem to napsal pochopitelně :) a snad ti tento začátek pomůže dorýsovat celý trojúhelník.

Jo ta thaletova kružnice mě už napadla, udělám si stranu a, thaletovu kružnici a potom délku Vb, jejíž průsečík bude pak ten bod V. Pak udělám polopřímku CV, jejíž část bude už strana b. Ale teď je problém: Kde to "useknout" a zasadit bod A? Hádám, že se na to půjde nějak skrz tu těžnici Tc, jinak by tam asi nebyla jen tak vniveč. Ale zatím mě nenapadá, co přesně udělat. Poradí někdo?

Offline

 

#5 27. 05. 2012 21:16 — Editoval thriller (27. 05. 2012 21:18)

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

Já myslel, že jsem ti poradil tu těžší část a ono je to naopak:)
Jedno řešení, co mě napadá, je pokusit se narýsovat kosodélník, jehož půlka bude tvůj hledaný trojúhelník. Tento kosodélník má vrcholy ADBC, tvůj hledaný trojúhelník je pak ABC.

Už máš narýsovanou stranu a a polopřímku v níž leží b. Teď narýsuj rovnoběžku k b procházející bodem B.
Následně narýsuj kružnici se středem v C a o poloměru 2.tc To ti umožní najít bod D. Pak už by nemělo být těžké najít celý ADBC a posléze trojúhelník ABC.

Edit: vycházím z toho, že jedna úhlopříčka toho kosodélníku bude mít délku 2tc.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#6 27. 05. 2012 21:24

LoveMaths
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

thriller napsal(a):

Já myslel, že jsem ti poradil tu těžší část a ono je to naopak:)
Jedno řešení, co mě napadá, je pokusit se narýsovat kosodélník, jehož půlka bude tvůj hledaný trojúhelník. Tento kosodélník má vrcholy ADBC, tvůj hledaný trojúhelník je pak ABC.

Už máš narýsovanou stranu a a polopřímku v níž leží b. Teď narýsuj rovnoběžku k b procházející bodem B.
Následně narýsuj kružnici se středem v C a o poloměru 2.tc To ti umožní najít bod D. Pak už by nemělo být těžké najít celý ADBC a posléze trojúhelník ABC.

Edit: vycházím z toho, že jedna úhlopříčka toho kosodélníku bude mít délku 2tc.

Aha díky, to mě upřímě nenapadlo. Smysl to ale dává, takže děkuju.

Akorát se pro ujištění zeptám, jelikož kosodélníky jsme ještě nedělali: Je tady ta domněnka, že uhlopříčka v kosodélníku je vlastně 2x ta těžnice správná? Nemám důvod Ti nevěřit ale jak říkám, ještě jsme tyto útvary nebrali, tak si nejsem 100% jist, jestli to bude zrovna přesně 2x ta vzdálenost.

Velmi děkuji.

Offline

 

#7 27. 05. 2012 21:30

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

↑ LoveMaths:
Kosodélník je rovnoběžník, takže ano :)

Offline

 

#8 27. 05. 2012 21:32

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

Ano, je. Jelikož ten obě poloviny toho kosodélníku jsou stejné trojúhelníky (zrcadlově symetrické) a oba ty trojúhelníky mají těžnici stejnou, tc, pak úhlopříčka je 2.tc.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#9 27. 05. 2012 21:35

LoveMaths
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

thriller napsal(a):

Ano, je. Jelikož ten obě poloviny toho kosodélníku jsou stejné trojúhelníky (zrcadlově symetrické) a oba ty trojúhelníky mají těžnici stejnou, tc, pak úhlopříčka je 2.tc.

OK díky všem :-)

Je tohle jediné řešení, nebo může být i jiné? Mám totiž odevzdávat narysované na papír, a nevím, jak toto bude ohodnoceno :-( Když v podstatě vizuálně to vypadá spíš jako kosodélník. Proto jestli někoho napadá něco jiného, tak bych to uvítal... Prodloužení nějakých čar ani zas tak nevadí, ale aby to na první pohled vypadalo jako kosodélník, tak to už může znamenat zhoršenou známku, přestože je to 100% správně :-(

Offline

 

#10 27. 05. 2012 21:43

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

Jsou dvě řešení, obě budou v tom kosodélníku, jednou je to trojúhelník ABC a jednou ten zrcadlový ABD.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#11 27. 05. 2012 21:47 — Editoval LoveMaths (27. 05. 2012 21:47)

LoveMaths
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

OK, takže mám napsat, že tento příklad má 2 řešení?

Nebo si mám vybrat jeden 3uhelník a napsat 1 řešení?

Zas takový matematik nejsem, abych věděl jak se toto dělá :-) Zas když vezmu ten druhý 3uhelník v kosodélníku, tak sice je úplně stejný, ale zase už nemá ty stejné popisy, ne?

Offline

 

#12 27. 05. 2012 22:05

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

Nene, určitě musíš narýsovat obě řešení. Ten druhý 3úhelník jen vypadá stejně, ale je osově symetrický, čili je to druhé řešení. Myslím, že dva trojúhelníky se považují za jedno a totéž řešení, když jsou vůči sobě jen posunuté a otočené. Proto tam musíš vyznačit obě řešení. Nemá stejné popisy? To nevadí, jeden se může jmenovat ABC, a druhý třeba UŮü, hlavně když délky stran, výšek a těžnic jsou stejné jako v zadání..


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#13 27. 05. 2012 23:06

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Konstrukce trojúlelníku

nejsou trojúhelníky shodné nebo podobné, pokud jsou všechny strany zvětšené stejně? A nebo pokud víme dvě strany a úhel, který svírají?  ..... Je to už dýl co jsme to brali - tak si nejsem jist :)


Jinak pomocné ,,čáry,, rýsuj slabě a konečný útvar by měl mít myslím nejtmavší ,,čáry,, . Ovšem pokud budeš tlačit na tužku, tak si dej pozor na zkreslení (  na púl mm čáře se blbě hledá střed, či bod ) - doporučuji nakonec obtáhnout tužkuo.....  nebo my to tak dělali :D


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson