Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Výpočet energie vyletujících elektronů z katody cesia (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 06. 06. 2012 16:01 — Editoval hanasto (06. 06. 2012 16:02)

hanasto
Zelenáč
Příspěvky: 24
Reputace:   
 

Výpočet energie vyletujících elektronů z katody cesia

Vážené matematické fórum, které jsi mi oporou tehdy, kdy nevím jak dál s výpočty fyzikálních příkladů pro přípravu na LF, potřebovala bych poradit s příkladem, nad kterým se - nechci říct - vztekám :D...

Na cesiovou katodu dopadá záření o vlnové délce 500 nm. Mezní vlnová délka záření u fotoelektrického jevu pro cesium je 642 nm. Planckova konstanta je přibližně 6,6.10$^{-34}$ J.s.

První otázka byla, jaká je výstupní práce pro cesium. Z vlnové délky 642 nm jsem počítala se vzorečkem W=h.f =h.v/$^{lambda }$ , to ještě nebyl problém.

Pak se ale ptají ještě na energii vyletujících elektronů z povrchu cesiové katody a jejich rychlost, to však už není v mým silách a prosím Vás o pomoc. Děkuji

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) hanasto)

#2 06. 06. 2012 16:08

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Výpočet energie vyletujících elektronů z katody cesia

Jestliže vylétajé fotony o vlnové délce 500nm, tak ty mají nějakou energii. Tato energie se využije z části jako výstupní práce a zbytek je předán elektronu v podobe pohybové energie. Tedy otázkou, na kterou se ptají, je jaký je rozdíl mezi energií dopadajícího fotonu a výstupní prací z katody.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#3 06. 06. 2012 18:07

hanasto
Zelenáč
Příspěvky: 24
Reputace:   
 

Re: Výpočet energie vyletujících elektronů z katody cesia

super, tak to mi vyšlo, děkuju mockrát :) najednou se to zdá daleko jednodušší, než bylo :)

Potřebovala bych ještě vědět, jak vypočítám rychlost těch elektronů. Mám zadanou hmotnost, tedy m$_{e}$=9,1.10$_{-31}$ .
Zkoušela jsem počítat přes hybnost kdy p=m.c=h/$\lambda $ a dalšími zbůsoby, pořád marně.
Výsledek je v=4,4.10$^{5}$m/s ..

Offline

 

#4 06. 06. 2012 18:18

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Výpočet energie vyletujících elektronů z katody cesia

Pokud je kinetická energie elektronů tak malá, že jejich rychlost se ani zdaleka nepřiblíží rychlosti světla, pak stačí použít standartní vzoreček pro Ek: $E_{k} = \frac{1}{2} mv^{2}$. Pokud by rychlost tímto způsobem vyšla příliš vysoká, pak je potřeba započítat relativistický nárůst hmotnosti.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#5 06. 06. 2012 18:20

hanasto
Zelenáč
Příspěvky: 24
Reputace:   
 

Re: Výpočet energie vyletujících elektronů z katody cesia

jo, teď to vychází :) děkuju moc!!!

Offline

 

#6 06. 06. 2012 18:23

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Výpočet energie vyletujících elektronů z katody cesia

za málo:)


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Výpočet energie vyletujících elektronů z katody cesia (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson