Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 06. 2012 13:16

zdenekm31
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Těžiště půlkruhu

Dobrý den,
mam problém s triviálnim příkladem na výpočet těžiště, mam pomocí integrálu vypočíat těžiště jednotkového půlkruhu...

Základní vzorce mam z více zdrojů, ale na žádném se mi neshodují, tak abych je mohl použít a byl si jist že je to správně,

$x^{2}+y^{2}=r^{2}$ tudíž by to mělo být: $y= \sqrt{x^{2}-r^{2}}$

Vzorce co nám nadiktovali učitelé jsou:
$S(x) = 1/2\int_{a}^{b}\sigma (x)*y^{2}dx $
$ S(y) = \int_{a}^{b}\sigma (x)*y*x dx$ 
$ m = \int_{a}^{b}\sigma (x)*y dx $

Meze pro půlkruh jsou dle mého od 0 do r
za y se dosadí $y= \sqrt{x^{2}-r^{2}}$
ale co za $sigma (x)$ se má dosadit a za X mi nějak nevyplývá

Nebo se to má počítat podle jiných vzorců??

Předem moc děkuji

Offline

 

#2 15. 06. 2012 14:29

TomF
Místo: Ledeč nad Sázavou
Příspěvky: 229
Škola: Gymnázium
Pozice: student
Reputace:   11 
 

Re: Těžiště půlkruhu

Zdravím,
pomocí integrálu nevím (jsem v prváku na střední), ale napadá mě řešení (podle mě jednodušší) a jde to používat i pro více ploch, než jen půlkruh. - Pappovy věty, určitě platí, když plochu "posunujeme" po kolmici. Bude ale oběm vytvořeného tělesa rotací plochy kolem osy roven součinu obsahu plochy a vzdálenosti, kterou urazí hmotný střed plochy? Asi ano, vzdálenější strana se posune vic a bližší méně...
Nechám teda půlkruh rotovat kolem "průměru kružnice" a vznikne koule, vzdálenost těžiště půlkruhu od "středu kružnice" označím x.

$(2\pi x)(\frac{1}{2}\pi r^{2})=\frac{4}{3}\pi r^{3}$

$x=\frac{4r}{3\pi }$


Neberme rozum do hrsti, mohli bychom zjistit, že je prázdná.

Offline

 

#3 15. 06. 2012 14:49 — Editoval Rumburak (15. 06. 2012 15:31)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Těžiště půlkruhu

↑ zdenekm31:

Ahoj.  Místo takovýchto speciálních vzorců je podle mne lepší pamatovat si obecnou rovnici

(1)                   $\int_{\Omega}\varrho(X)(X-T) \,\mathrm{d}X = 0$ 

charakterisující těžiště $T$ fyzikálního tělesa $\Omega$, tj. bodové množiny, v níž je rozprostřena hmota o hustotě $\varrho(X)$ v bodě $X \in \Omega$.
Úpravou rovnice (1) pak obdržíme

(2)      $0 =\int_{\Omega}\varrho(X)(X-T) \,\mathrm{d}X = \int_{\Omega}\varrho(X)X \,\mathrm{d}X  - \int_{\Omega}\varrho(X) T \,\mathrm{d}X = \int_{\Omega}\varrho(X)X \,\mathrm{d}X  - m T$ ,

kde $m = \int_{\Omega}\varrho(X)\,\mathrm{d}X $  je hmotnost tělesa $\Omega$ .  Z (2) pak smadno plyne

(3)                       $T = \frac{1}{m} \int_{\Omega}\varrho(X)X \,\mathrm{d}X$ .

Když $\Omega$ je oblastí v $\mathbb{R}^3$, což je asi nejobvyklejší případ, pak $\varrho(X)$ je objemovou hustotou  a v (1) - a tedy i v (2), (3) -  je

                        $X = [x, y, z],   T = [u, v, w] ,   \mathrm{d}X = \mathrm{d}x\,\mathrm{d}y\,\mathrm{d}z$ ,

při čemž jde o trojrozměrné integrály, v nichž integrandem je trojrozměrná funkce,  takže např. (1) se rozepíše po souřadnicích vektoru $X-T$
do třech rovnic

$\int\!\!\!\int\!\!\!\int_{\Omega}\varrho(x, y, z)(x-u) \, \mathrm{d}x\,\mathrm{d}y\,\mathrm{d}z = 0$ ,   $\int\!\!\!\int\!\!\!\int_{\Omega}\varrho(x, y, z)(y-v) \, \mathrm{d}x\,\mathrm{d}y\,\mathrm{d}z = 0$ ,   $\int\!\!\!\int\!\!\!\int_{\Omega}\varrho(x, y, z)(z-w) \, \mathrm{d}x\,\mathrm{d}y\,\mathrm{d}z = 0$ ,

čemuž bude odpovídat i tvar výpočtu (2) a jeho výsledku (3).

Analogicky by se postupovalo

- u rovinných obrazců ($\varrho(X)$ by byla plošnou hustotou , integrály dvourozměrné z dvourozměrných funkcí) ,
- u obrazců na plochách v prostoru ($\varrho(X)$ by byla plošnou hustotou , integrály plošné 1. druhu z trojrozměrných funkcí) ,
- u rovinných či prostorových křivek (když by se hledalo např. těžiště spirály) -  jak v této situaci interpretovat $\varrho(X)$ a (1), (2) , (3) ,
  si jistě už budeš umět sám doplnit.

Offline

 

#4 15. 06. 2012 15:27

zdenekm31
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Re: Těžiště půlkruhu

Děkuji za návod na trojné integrály, ale potřebuju v jednoduchých to spočítat...

Měl jsem to napsat rovnou, omlouvám se

Offline

 

#5 15. 06. 2012 16:34 — Editoval Rumburak (16. 06. 2012 11:35)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Těžiště půlkruhu

↑ zdenekm31:

Nešlo mi o to dávat návod na trojné integrály, ale snažil jsem se reagovat na podněty

zdenekm31 napsal(a):

...

Základní vzorce mam z více zdrojů, ale na žádném se mi neshodují, tak abych je mohl použít a byl si jist že je to správně,

...

ale co za $sigma (x)$ se má dosadit a za X mi nějak nevyplývá

Nebo se to má počítat podle jiných vzorců??
...

Takže se podívejme na půlkruh  $\Omega = \{[x, y] \in \mathbb{R}^2  ;  y > 0  \wedge x^2 + y^2 < r^2  \}$  o poloměru  $r>0$.
Plošnou hustotu bývá zvykem značit $\sigma$, takže podle toho, co jsem napsal předešle, bude

            $m = \int_{\Omega}\sigma(X)\,\,\mathrm{d}X = \int \!\!\int_{\Omega} \sigma(x,y)\,\,\mathrm{d}x\, \mathrm{d}y = \int_{-r}^r\int_0^{\sqrt{r^2-x^2}} \sigma(x, y)\,\,\mathrm{d}y\, \mathrm{d}x $

a podobně pro souřadnice těžiště


             $u = \frac{1}{m} \int \!\!\int_{\Omega} \sigma(x,y)\,x\,\,\mathrm{d}x\, \mathrm{d}y  = \frac{1}{m} \int_{-r}^r\int_0^{\sqrt{r^2-x^2}} \sigma(x, y)\,x\,\,\mathrm{d}y\, \mathrm{d}x$ ,

             $v = \frac{1}{m} \int \!\!\int_{\Omega} \sigma(x,y)\,y\,\,\mathrm{d}x\, \mathrm{d}y  = \frac{1}{m} \int_{-r}^r\int_0^{\sqrt{r^2-x^2}} \sigma(x, y)\,y\,\,\mathrm{d}y\, \mathrm{d}x$ .


Dál se ale nedostaneme, dokud nebudeme mít podrobnou znalost funkce  $\sigma(x,y)$ . Váš učitel patrně vyšel z nějakých dílčích znalostí o této funkci
a dostal se ve výpočtu o něco dál - k jednorozměrným integrálům, které vám nadiktoval - s tím, že je dopočítáte. Proto jsi patrně nanašel shodu
"s jinými zdroji".

Abych mohl posoudit, zda vzorce, které uvádíš, jsou správně, musel bych o funkci $\sigma(x,y)$ vědět to, co váš učitel.  Prozatím se mi to nezdá už kvůli těm
mezím a, b  v integrálech. Jak souvisejí s půlkruhem ?  Každopádně i $\sigma(x)$  je stále ještě příliš obecné, než aby bylo možno "Tvé" integrály spočítat.

Doporučuji zkontrolovat správnost zadání, například i to, zda má jít skutečně o půlkruh a ne třeba o oblouk kružnice a pod.

Offline

 

#6 15. 06. 2012 16:57

zdenekm31
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Re: Těžiště půlkruhu

No tyto vzorce na těžiště nám byli nadiktovány a následně sme pomocí nich počítali těžiště u jiné oblasti. Jiné nám neuváděli na výpočet těžiště, tudíž sem předpokldal, jak vidím mylně, že těmi vzorce jdou spočítat všechna těžiště.

Jedná se stoprocentně o výpočet těžiště půlkruhu.

Offline

 

#7 16. 06. 2012 11:19 — Editoval Rumburak (16. 06. 2012 13:12)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Těžiště půlkruhu

Můžeme ještě probrat speciální případ, kdy celý půlkruh je zhotoven z homogenního materiálu, takže ve všech jeho bodech je
$\sigma(x,y) = \sigma = \text{const}$.  Potom tuto konstantu můžeme vytknout z integrálů a dostaneme

$m = \sigma \int_{-r}^r\int_0^{\sqrt{r^2-x^2}} \mathrm{d}y\, \mathrm{d}x = \sigma \int_{-r}^r \sqrt{r^2-x^2}\,\, \mathrm{d}x $ ,  kde poslední  integrál je roven obsahu půlkruhu,

$u = \frac{\sigma}{m} \int_{-r}^r\int_0^{\sqrt{r^2-x^2}}x\,\,\mathrm{d}y\, \mathrm{d}x = \frac{\sigma}{m} \int_{-r}^r x\, \sqrt{r^2-x^2}\,\, \mathrm{d}x = 0$  (integrujeme lichou funkci),

$v = \frac{\sigma}{m} \int_{-r}^r\int_0^{\sqrt{r^2-x^2}} y\,\,\mathrm{d}y\, \mathrm{d}x = \frac{\sigma}{m} \int_{-r}^r\frac{1}{2}\left(\sqrt{r^2-x^2}\right)^2\mathrm{d}x = ...$ , což dopočítat není těžké.

Ze vzorců, které uvádíš, i ten  $m = \int_{a}^{b}\sigma (x)\,y \,dx $  budí nedůvěru, protože výraz vpravo závisí na y-ové souřadnici,
tudíž to nemůže být hmotnost půlkruhu, kterou pro výpočet těžiště potřebujeme.  Ony vzorce tedy mají jiný význam, než jaký
očekáváme, v tom bude ten zakopaný pes. Zkus toto přesně zjisti, tedy jaký význam mají meze integrálů, výrazy v integrandech
a integrační proměnné  a  co mají znamenat čísla  S(x), S(y) a m.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson