Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Zdravím,
včera jsme ve škole začali brát derivace a chtěl jsem se zeptat, jak nahlížíte na takovéto... pokročilejší techniky.
O co mi jde. Kdykoliv počítám kvadratické/logaritmické/exponenciální (ne)rovnice, limita, lomené fce, parametrické a já nevím co, tak pokaždé se opírám o grafické znázornění. Pokaždé si mohu výsledek kontrolovat jednoduše graficky a jsem spokojen.
To však nejde tak dobře (zatím tak usuzuji) u derivací. Sice dostanu přímku, která mi určuje směrnice, ale na její kontrolu bych musel zjistit asi konkrétní tečnu v daném bodě, spočítat q a dopočítat, zda má s křivkou opravdu jeden průsečík nebo tak něco.
Omluvte, pokud tu plácám nesmysly, jen že děláme zajímavé věci, je krása, že derivace sinu je cosinus, že derivace podílu je (f'g - fg')/g^2 nebo tak něco, ale nějak to "nevidím".
Těším se na rozbory polynomů přes Hornera a zkoumání lokálních extrémů, ale tohle počítání derivací mě zatím moc nebere.
---
Je to trochu divný názor asi, ale jsem prostě člověk, co rád své výsledky vidí a má je před sebou.
Díky za názory.
Offline
↑ halogan:
Možná u standardních úloh se lze opřít o grafický názor, ale obecně to neplatí. Navíc bychom si ukrojili značnou část matematiky (a podotýkám hodně zajímavou), pokud bychom si chtěli vystačit pouze s grafickou kontrolou. Grafická kontrola je neefektivní a často vede na scestí, obzvláště u zajímavějších úloh (je-li vůbec grafická interpretace možná).
Chceš-li se s matematikou seznámit blíže a studovat ji, doporučil bych kromě grafické interpretace a potažmo kontroly začít pozorně číst matematickou literaturu (jak jinak než s porozuměním) a pokusit se chápat principy dokazování matematických tvrzení. Začátky nebudou snadné asi, ale později ucítíš sílu matematiky a její jedinečnost vzhledem k ostatním vědám jiného rázu. Je třeba se naučit číst texty s maximální přesností a třeba i analyzovat každé slovo.
Offline
Ako fyzik pozerám na deriváciu hlavne ako na smernicu dotyčnice, ale zároveň si uvedomujem, že v niektorých prípadoch sa to nedá.
Ak budeš študovať matematiku alebo fyziku ďalej, rýchlo zistíš, že niektoré veci si nedokážeš úplne geometricky predstaviť. Náš prednášajúci na lineárnej algebre nám napríklad nadšený rozprával o kocke v šesťdimenzionálnom priestore a keď videl tie prekvapené pohľady, povedal, že to je jednoduché. Stačí si predstaviť dva na seba kolmé trojrozmerné priestory. Neviem, on možno "videl celý obraz", ale ja som len "nahliadol za oponu". A to bola prosím kocka v Euklidovskom priestore, potom prišiel časopriestor s Minkowského metrikou a Lobačevského geometria...
Geometrický pohľad by som nezatracoval, môže ti dať podnet k ďalšiemu štúdiu, ale zároveň sa naň nesmieš príliš spoliehať.
P.S. Ako to tak po sebe čítam, je to hodne zmätené.
Offline
↑ Marian:
to s tema dukazama je pravda, opisu pro zajimavost kousek knizky kterou mam v ruce a velice se mi to libi (je to napsano za dukazem Pythagorovy vety)
... A my to vime nikoli proto, ze nas o tom ujistil jakysi profesor X, zrejme svetovy odbornik, ale proto, ze jsme se o tom sami presvedcili.
:)
Offline
↑ Marian:
Je mi jasne, ze si ukrajuju dost znacnou cast matematiky, ale slo mi hlavne o jednu vec: o moznost chyby.
Chyba se da u graficky resitelnych uloh objevit vetsinou velice snadno. Zatimco kdyz clovek spatne derivuje, nemusi na chybu prijit hned.
---
Nikdy jsem nemel rad planimetrii, nesnasim geometrii, stereometrii a podobne. Ale i tak mi prijde graficky navrh jako nezbytny u vetsiny uloh.
Pro hnidopichy - samozrejme ze se temer vsechno da nakreslit... jde o to, ze ne vsechno jde udelat v hlave/jednoduse na papir.
Offline
Podle mě derivace graficky interpretovat a kontrolovat lze. Načrtneš si graf funkce, do něj si načrtneš pár tečen a zkoumáš, jak jsou strmé…
Offline
Stránky: 1