Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 11. 2008 20:21

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Pouze počítání, bez grafického znázornění

Zdravím,

včera jsme ve škole začali brát derivace a chtěl jsem se zeptat, jak nahlížíte na takovéto... pokročilejší techniky.

O co mi jde. Kdykoliv počítám kvadratické/logaritmické/exponenciální (ne)rovnice, limita, lomené fce, parametrické a já nevím co, tak pokaždé se opírám o grafické znázornění. Pokaždé si mohu výsledek kontrolovat jednoduše graficky a jsem spokojen.

To však nejde tak dobře (zatím tak usuzuji) u derivací. Sice dostanu přímku, která mi určuje směrnice, ale na její kontrolu bych musel zjistit asi konkrétní tečnu v daném bodě, spočítat q a dopočítat, zda má s křivkou opravdu jeden průsečík nebo tak něco.

Omluvte, pokud tu plácám nesmysly, jen že děláme zajímavé věci, je krása, že derivace sinu je cosinus, že derivace podílu je (f'g - fg')/g^2 nebo tak něco, ale nějak to "nevidím".

Těším se na rozbory polynomů přes Hornera a zkoumání lokálních extrémů, ale tohle počítání derivací mě zatím moc nebere.

---

Je to trochu divný názor asi, ale jsem prostě člověk, co rád své výsledky vidí a má je před sebou.

Díky za názory.

Offline

 

#2 13. 11. 2008 20:39

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Pouze počítání, bez grafického znázornění

↑ halogan:

Možná u standardních úloh se lze opřít o grafický názor, ale obecně to neplatí. Navíc bychom si ukrojili značnou část matematiky (a podotýkám hodně zajímavou), pokud bychom si chtěli vystačit pouze s grafickou kontrolou. Grafická kontrola je neefektivní a často vede na scestí, obzvláště u zajímavějších úloh (je-li vůbec grafická interpretace možná).

Chceš-li se s matematikou seznámit blíže a studovat ji, doporučil bych kromě grafické interpretace a potažmo kontroly začít pozorně číst matematickou literaturu (jak jinak než s porozuměním) a pokusit se chápat principy dokazování matematických tvrzení. Začátky nebudou snadné asi, ale později ucítíš sílu matematiky a její jedinečnost vzhledem k ostatním vědám jiného rázu. Je třeba se naučit číst texty s maximální přesností a třeba i analyzovat každé slovo.

Offline

 

#3 13. 11. 2008 20:49

perdy
Místo: Praha
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: Pouze počítání, bez grafického znázornění

Ako fyzik pozerám na deriváciu hlavne ako na smernicu dotyčnice, ale zároveň si uvedomujem, že v niektorých prípadoch sa to nedá.

Ak budeš študovať matematiku alebo fyziku ďalej, rýchlo zistíš, že niektoré veci si nedokážeš úplne geometricky predstaviť. Náš prednášajúci na lineárnej algebre nám napríklad nadšený rozprával o kocke v šesťdimenzionálnom priestore a keď videl tie prekvapené pohľady, povedal, že to je jednoduché. Stačí si predstaviť dva na seba kolmé trojrozmerné priestory. Neviem, on možno "videl celý obraz", ale ja som len "nahliadol za oponu". A to bola prosím kocka v Euklidovskom priestore, potom prišiel časopriestor s Minkowského metrikou a Lobačevského geometria...

Geometrický pohľad by som nezatracoval, môže ti dať podnet k ďalšiemu štúdiu, ale zároveň sa naň nesmieš príliš spoliehať.

P.S. Ako to tak po sebe čítam, je to hodne zmätené.

Offline

 

#4 13. 11. 2008 21:39

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Pouze počítání, bez grafického znázornění

↑ Marian:
to s tema dukazama je pravda, opisu pro zajimavost kousek knizky kterou mam v ruce a velice se mi to libi (je to napsano za dukazem Pythagorovy vety) 

... A my to vime nikoli proto, ze nas o tom ujistil jakysi profesor X, zrejme svetovy odbornik, ale proto, ze jsme se o tom sami presvedcili.

:)

Offline

 

#5 13. 11. 2008 21:40

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Pouze počítání, bez grafického znázornění

↑ Marian:

Je mi jasne, ze si ukrajuju dost znacnou cast matematiky, ale slo mi hlavne o jednu vec: o moznost chyby.

Chyba se da u graficky resitelnych uloh objevit vetsinou velice snadno. Zatimco kdyz clovek spatne derivuje, nemusi na chybu prijit hned.

---

Nikdy jsem nemel rad planimetrii, nesnasim geometrii, stereometrii a podobne. Ale i tak mi prijde graficky navrh jako nezbytny u vetsiny uloh.

Pro hnidopichy - samozrejme ze se temer vsechno da nakreslit... jde o to, ze ne vsechno jde udelat v hlave/jednoduse na papir.

Offline

 

#6 13. 11. 2008 22:38

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Pouze počítání, bez grafického znázornění

Podle mě derivace graficky interpretovat a kontrolovat lze. Načrtneš si graf funkce, do něj si načrtneš pár tečen a zkoumáš, jak jsou strmé…


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson