Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 10. 2012 22:36

Sulfan
Příspěvky: 373
Reputace:   23 
 

Součet mocninné řady

Dobrý den,
trápím se se součtem této mocninné řady:

$\sum_{n=0}^{\infty}\frac{(-1)^{n}\cdot n}{2^{n}\cdot (4n)!!}\cdot x^{2n}$

kde !! je funkce dvojného faktoriálu (násobí se ob dva).

Určil jsem obor konvergence jako množinu všech reálných čísel a zkoušel jsem řadu nějakým způsobem sečíst, avšak bezúspěšně. Přepsal jsem si $2^{n}=\frac{(2n)!!}{n!}$, ale to nepomohlo. Dále jsem zkoušel hledat nějaký rozvoj funkce, který by se této řadě podobal, ale žádný jsem nenašel.

Můžete mi poradit nějaký trik, jak řadu spočíst? Děkuji.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Sulfan)

#2 28. 10. 2012 01:37

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Součet mocninné řady

↑ Sulfan:
Zdravím, spíš než $2^n$ uprav $(4n)!!$. Pomocí lehké substituce dostaneš to samé, co používáš při úpravě $2^n$. Tak jsem dostal řadu do tvaru $\sum_{n=0}^\infty \frac{(-1)^n \cdot n}{(2n)!\cdot 2^{3n}}x^{2n}$. To na první pohled nevypadá o moc lépe, ale pokud tuhle řadu zintegruješ, tak začne připomínat rozvoj sinu. Jen je potřeba se vhodnými úpravami zbavit $\frac{n}{2^{3n}}$. Zkus si to sám, ale pro kontrolu dám i rozkouskovaný postup.

Použité úpravy, slovně:



Postup jedním směrem:


Druhý směr doplním ráno, pokud bude potřeba, teď už tu spím.

Offline

 

#3 28. 10. 2012 09:20

Sulfan
Příspěvky: 373
Reputace:   23 
 

Re: Součet mocninné řady

Hej tak ty seš dobrej borec, tyhle úpravy by mě asi nenapadly - udílím palec nahoru (reputaci), chytrý kolego jaderňáku :)

Offline

 

#4 28. 10. 2012 11:11

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Součet mocninné řady

↑ Sulfan:
Ještě doplním, že pro korektnost by se mělo ověřovat, jestli vůbec můžeme zaměnit pořadí sumy a integrálu. Ale pokud vím, tak je tenhle typ příkladů zadáván tak, aby ty záměny šly provést a ověření předpokladů není vyžadováno. Na  to bývají vypečenější příklady...

Offline

 

#5 28. 10. 2012 11:30

Sulfan
Příspěvky: 373
Reputace:   23 
 

Re: Součet mocninné řady

Tady si myslím, že je to zrovna jednoduché  - to jsem ověřil na začátku, že jsem zjistil obor konvergnce, a jelikož je to mocninná řada, tak lze integrovat/derivovat člen po člen na svém oboru konvergence.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson