Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 12. 2012 11:11

PanTau
Příspěvky: 819
Škola: Plzeň :-)
Pozice: Student zoufalej z matiky
Reputace:   
 

LZ, LN - příklad

Ahoj, počítám příklad ,,Rozhodněte, zdali jsou vektory Lineárně závislé, nezávlislé,,

Rozhodl jsem se počítat přes matici (Podle mě nejednoduší způsob-ostatní výpočty mi moc nejdou).

$v= [2,1,3,1]^{T}$
$b = [1,2,0,1]^{T}$
$c = [-1,1,-3,0]^{T}$

Zapíšu do matice

2 1 -1
1 2 1
3 0 -3
1 1 0

A teď budu počítat hodnost matice, a pokud mi vyjde že hodnost matice = počet řádků – LINEÁRNĚ NEZÁVISLÉ a naopak.

Ale nechápu, v jak tomhle případě má vypadat stupňovitý (schodový tvar) - mohl by mi někdo prosím poradit? Děkuji.


Má kouzelná buřinka asi nefunguje.... Jinak bych tu nebyl...
Reputace slušností...

Předem všem děkuji za Vaše rady..

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) PanTau)

#2 02. 12. 2012 11:38

Honza90
Příspěvky: 370
Reputace:   
 

Re: LZ, LN - příklad

↑ PanTau:
Ahoj. Nejsem žádnej expert, ale ty vektory v,b,c bych si napsal do řádků matice a pak převedl na schodovitý tvar.


Wir müssen wissen. Wir werden wissen. David Hilbert

Offline

 

#3 02. 12. 2012 11:41

PanTau
Příspěvky: 819
Škola: Plzeň :-)
Pozice: Student zoufalej z matiky
Reputace:   
 

Re: LZ, LN - příklad

↑ Honza90:

Tak já to tedy nechápu, může mi někdo objasnit, proč NĚKDY se vektory/matice píší do řádků a někdy do sloupců.


Má kouzelná buřinka asi nefunguje.... Jinak bych tu nebyl...
Reputace slušností...

Předem všem děkuji za Vaše rady..

Offline

 

#4 02. 12. 2012 11:55

Honza90
Příspěvky: 370
Reputace:   
 

Re: LZ, LN - příklad

↑ PanTau:
V tomhle konkrétním případě je to proto, že ty vlastně hledáš jestli lze jeden vektor vyjádřit jako násobek druhýho, případně jako součet násobku těch dvou zbývajících vektorů. To je přesně to co děláš při Gaussově eliminaci, násobíš řádek(vektor) číslem a přičítáš ho k jinýmu řádku(vektoru), no a to že ti na posledním řádku výjdou samé nuly znamená že ten předchozí řádek byl stejný jako ten poslední, proto po sečtení(odečtení) dají nulu. A o to tady jde, ukázat že jeden vektor se dá napsat jako lineární kombinace dvou jiných. Doufám že to trochu dává smysl.


Wir müssen wissen. Wir werden wissen. David Hilbert

Offline

 

#5 02. 12. 2012 12:52

user
Příspěvky: 440
Reputace:   24 
 

Re: LZ, LN - příklad

Ahoj,
můžeš napsat i do sloupců. Získáš tak jednoduše i informaci o tom, který vektor lze nakombinovat pomocí ostatních, což při zapsání do řádku zjistíš jen velmi obtížně. Je třeba si uvědomit, že potom platí "počet hlavních sloupců"="počet vektorů" <=> LN.

Offline

 

#6 02. 12. 2012 13:08

PanTau
Příspěvky: 819
Škola: Plzeň :-)
Pozice: Student zoufalej z matiky
Reputace:   
 

Re: LZ, LN - příklad

Takže to T na konci závorky neznamená transponovaný?


Má kouzelná buřinka asi nefunguje.... Jinak bych tu nebyl...
Reputace slušností...

Předem všem děkuji za Vaše rady..

Offline

 

#7 02. 12. 2012 13:31 — Editoval user (02. 12. 2012 17:22)

user
Příspěvky: 440
Reputace:   24 
 

Re: LZ, LN - příklad

Znamená, ale je to jen značení toho, jak se vektor zapisuje.  Je jedno jestli n-tici čísel zapíšeš:
$\begin{pmatrix} x_1\\x_2\\ \vdots \\x_n \end{pmatrix}$ nebo $(x_1,x_2,\ldots,x_n)$.

Offline

 

#8 02. 12. 2012 14:40

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: LZ, LN - příklad

Plati taka pekna vec, ze hodnost matice je taka ista ako hodnost jej transponovanej matice. Nema to moc trivialny dokaz, ale pouzivat to mozes aj tak :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson