Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 12. 2012 22:44 — Editoval Mary (18. 12. 2012 22:49)

Mary
Zelenáč
Příspěvky: 22
Reputace:   
 

Percentá - les+ otazka č.9

Zdravím, neviem ci toto nahodou nepatri medzi ucivo ZS ale tento príklad (vdaka výsledku) mi príde, zeby sa zmestil aj do uciva strednej skoly
Prosím Vás pomôzete mi ?

Príklad:
Akú cast zmiesaného lesa chcú lesníci vyrúbat, ak ich vedúci nevinne vyhlásil:
Budeme rúbat iba sosny, ktorých je v nasom zmiesanom lese iba 99% . Po výrube budú sosny tvorit 98 % vsetkych ponechaných stromov.

Na výber sú 4 moznosti: a) 1 %
                                    b) 10 %
                                    c) 50 %
                                    d) nedá sa urcit

Nuz, ja by som povedala, ze a) je správne, neviem ani povedat ako som sa k tomu dopracovala, ale správna odpoved podla výsledkov by mala byt c)

Tuna prikládam zdroj: otázka c. 20

Odkaz

Percentá mi moc nejdú (hlavne úlohy typu ako je otázka 9 ci 18.... myslím, ze mi chýba logické myslenie, ale na 9 som nakoniec prisla), snazim sa ich cvicit aj pomocou príkladov, ktore som nasla tuna na fóre niektoré sa podobajú tým v odkaze, ale aj tak mám z percent úplny gulás, tak ak budete mat viac casu tak mozem poprosit aj nejaké odvôvodnenie keby sa dalo? Dakujem, velmi :)

A nerobila som vsetky priklady v odkaze, niektore boli nad moje sily, ale myslim si, ze vo vysledkoch maju minimalne 2 chyby.....

Offline

 

#2 18. 12. 2012 23:40 — Editoval ((:-)) (18. 12. 2012 23:44)

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Percentá - les+ otazka č.9

↑ Mary:

Robila som to takto:

V lese sú sosny (s) a nesosny (x).

Pôvodne je sosien 99% zo všetkých stromov, teda $s = 0,99(s+x)$, odtiaľ  $s = 99x$.

Rúbali len sosny, nech ich vyrúbali y. Zvyšné sosny tvorili z celého zvyšného lesa 98%.

Teda $s-y = 0,98(s-y +x)$, lebo nesosnové stromy zostali všetky (x) a sosnových stromov zostalo s-y.

Z uvedenej rovnice vyplýva, že $s=y+49x$.

Pretože z predchádzajúcej rovnice s = 99x, tak po dosadení do druhej rovnice $99x = y + 49x$ takže $\color{red}y=50x$. Toto sú vyrúbané stromy.



Pôvodný les môžeme teraz zostaviť zo všetkých sosien, ktorých je 99x a nesosnovej časti označenej x.

Pôvodný les sa tým pádom skladá zo $100x$. Z neho vyrúbali y sosien, teda vyrúbali $50x$, ktoré tvoria zo 100x  $\color{red}50\% $.

Offline

 

#3 19. 12. 2012 20:57

Mary
Zelenáč
Příspěvky: 22
Reputace:   
 

Re: Percentá - les+ otazka č.9

wau! Ďakujem :) ešte to veľmi do mojej hlavy nejde, ale verím, že sa to v strebe, ale v živote mi ma toto nenapadlo !!

Ale ešte predsa len jedna vec :

Pôvodný les môžeme teraz zostaviť zo všetkých sosien, ktorých je 99x a nesosnovej časti označenej x.

Pôvodný les sa tým pádom skladá zo $100x$. Z neho vyrúbali y sosien, teda vyrúbali $50x$, ktoré tvoria zo 100x  $\color{red}50\% $.

zdá sa, že je to to najlahšie, hlavne keď už mám výsledok ale predsa neviem to pochopiť. Kontkrétne : ako keby sa mi v hlave nevedelo dať dokopy, že ako je možné, že sa dá to povodne $s=99x$ dosadit aj do vypoctu percent a nasledne potom tych $100x$.

Offline

 

#4 19. 12. 2012 20:58

Mary
Zelenáč
Příspěvky: 22
Reputace:   
 

Re: Percentá - les+ otazka č.9

Jedine ako to viem pochopit je ked si dosadim za x cislo napr.
$x=60$ takze by bolo ze 100x= 6000 a 50x=3000. A z toho, ze vyrubali 50% lesa.
Len ma stve, ze si za x musim dosadit cislo aby mi to svitlo....

Budem musieť potrénovať...
Ďakujem ešte raz !! :)

Offline

 

#5 19. 12. 2012 21:27 — Editoval ((:-)) (19. 12. 2012 21:35)

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Percentá - les+ otazka č.9

↑ Mary:

:-)

V celom príklade hovoríme o tých istých veciach, iba sa na ne raz pozerá z jednej strany a potom z druhej ...

Všetkých pôvodných sosien je s. Medzi nimi, nesosnami a vyrúbanými sosnami existujú vzťahy, popísané v úlohe.

Keď sa to dá dokopy, vyjde takýto zaujímavý výsledok - myslím, že nie veľmi očakávaný...

Ak treba, pokojne sa ešte pýtaj ...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson