Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 05. 2008 10:53 — Editoval robert.marik (17. 05. 2008 10:54)

robert.marik
Einstein
Příspěvky: 999
Reputace:   
 

Integrace racionálních funkcí

Dobrý den, proč se při integrování racionálních funkcí používá rozklad na parciální zlomky i v případě násobných kořenů a nepoužívá se metoda popsaná v materiálu http://mpec.sc.mahidol.ac.th/RADOK/phys … /sec41.htm
v odstavci "4.5.2 Ostrogradsky's method If Q (x) has multiple roots, then ....."? Podle mě to je mnohem jednodušší, zejména v případě komplexních násobných kořenů, které rády vznikají třeba po univerzální substituci a dávají vznik parciálním zlomkům, které se špatně integrují.

Ví to někdo? Je to setrvačnost, nebo má klasický přístup přes parciální zlomky nějakou výhodu? Mě přijde nejjednodušší nejdřív zlikvidovat násobné kořeny. Násobné kořeny se likvidují třeba i při numerickém řešení algebraických rovnic, takproč ne i u integrace racionálních funkcí?

Offline

 

#2 17. 05. 2008 12:18

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Integrace racionálních funkcí

↑ robert.marik:

Zdravim Vas :-)

mate na mysli, ze se neuci Ostrogradskeho metoda? U nas se ucila  - nebo ta Vase otazka se vztahuje k necemu jinemu?

Offline

 

#3 17. 05. 2008 13:24

robert.marik
Einstein
Příspěvky: 999
Reputace:   
 

Re: Integrace racionálních funkcí

jojo, ja jsem to jeste v zadne ucebnici nevidel. vsude jenom klasicky.

u vas, tj. v cesku nebo v rusku?

Offline

 

#4 17. 05. 2008 13:45 — Editoval jelena (26. 01. 2010 00:28)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Integrace racionálních funkcí

↑ robert.marik:

V Rusku, na technice a docela davno, zda berou i dnes, to bych musela pozjistovat. Myslim, ze ve sbirce Bermana by melo byt take. Teorie - zkuste tady:

http://eqworld.ipmnet.ru/ru/library/boo … 964ru.djvu  od stranky 43 originalu, clanek 276 

Pokud budete potrebovat nejaky zbezny preklad, dejte vedet :-)

Ted bohuzel musim odjet - :-) ale neodpustim si takovou genderovskou poznamku: kdyz Vy nekam jdete - tak hlasite "prace", "z prace" nebo "schuze". Ja pojedu na chalupu nakrmit asi 10 kuzelkaru - mame totiz akci, tak jim vezu cast zivin, co jsem dopoledne pripravila, dokonce to vezu vlakem, ale jen 10 minut  :-)

Hezkou sobotu :-)

EDIT: opravila jsem nefunkční odkaz.

Offline

 

#5 05. 12. 2008 12:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Integrace racionálních funkcí

↑ robert.marik:

Zdravím Vás a synovce :-)

Myslim, že kolega gisat má dobrý příklad na Ostrogradského metodu (to, co vznikne po substituci), kolegu v tématu plést nebudu (může zůstat u parciálních zlomků, ale možná v Čechách na technice už se to také bere :-), třeba tady to někoho zaujme :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson