Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 01. 2013 11:57

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

uspořádání, vnoření, příklad

Dobrý den.
Přemýšlím nad příkladem z knihy Kapitoly z diskrétní matematiky od vážených autorů Matoušek, Nešetřil.

Dokaž, že existuje konečná částečně uspořádaná množina, jíž nelze vnořit do $(\mathbb{R}^3,\preceq)$, kde
$(a_1,a_2,a_3) \preceq (b_1,b_2,b_3) \iff a_i \leq b_i,\; i=1,2,3 \;.$

Nemohu přijít na řešení. Ani v analogickém dvoudimenzionálním případě $(\mathbb{R}^2,\preceq)$.
Nakonec mi zůstal jediný nápad. Protože každou uspořádanou množinu $(X,\leq)$ lze vnořit do $(P(X),\subset)$, a protože složení vnoření je vnoření, musí existovat $n \in \mathbb{N}$ a $\mathcal{B}_n = (P(\boldsymbol{n}),\subset)$, že $\mathcal{B}_n$ nelze vnořit do usp. mn. ze zadání. To se mi zdá ale složité.

($\boldsymbol{n}=\{1, \dots ,n\}$)
Díky za rady.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Andrejka3)

#2 06. 01. 2013 14:24 — Editoval anes (06. 01. 2013 14:26)

anes
Příspěvky: 146
Reputace:   14 
 

Re: uspořádání, vnoření, příklad

Ahoj, myslím, že pro R2 bych něco viděl. Rozmysli si, jak vypadá nějakých n prvků, které jsou při tom uspořádání $\preceq$ vzájemně nesrovnatelné. To bude množina $\{(u_i, v_i) \ : \ i = 1\ldots n\}$ taková, že $\forall i \neq j$ buď $u_i<u_j, \, v_i>v_j$, nebo $u_i>u_j, \, v_i<v_j$. To je ale dost velké omezení, které ovlivní, jak si tato n-tice prvků může stát ve srovnání s ostatními.

Dokončení (spoiler)



Pro R3 jsem si protipříklad konstruovat nezkoušel, tam to bude trochu pracnější, ale jsem si celkem jistý, že analogická úvaha půjde použít i tam. Ale to mé řešení je jen takové vyrobené na koleně, tak tě třeba hned napadne nějaká obecnější formulace toho, co jsem tu popsal.

Offline

 

#3 06. 01. 2013 14:38

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: uspořádání, vnoření, příklad

↑ anes:
Děkuji za odpověď. Můj první nápad byl, že asi neexistuje nekonečný antiřetězec, ale pak jsem jej sestrojila :D
Promyslím si Tvou radu.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#4 06. 01. 2013 15:06 — Editoval Andrejka3 (06. 01. 2013 15:10)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: uspořádání, vnoření, příklad

↑ anes:

Takže je to kousek $\mathcal{B}_3$ - bez minima a maxima. Dík, ještě si to projdu.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#5 06. 01. 2013 15:14 — Editoval pf (06. 01. 2013 15:17)

pf
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: uspořádání, vnoření, příklad

K původní otázce: $(P(\{1,2,3,4\}),\subseteq)$ (tj. $\mathcal{B}_4$).

Offline

 

#6 06. 01. 2013 15:15 — Editoval Andrejka3 (06. 01. 2013 15:17)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: uspořádání, vnoření, příklad

↑ pf:
Díky, asi to je analogické tomu předchozímu, že?
A pak to taky svádí k tomu, že do
$(\mathbb{R}^n,\preceq_n)$ nelze vnorit $(P(\boldsymbol{n}),\subseteq)$...


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#7 06. 01. 2013 15:24 — Editoval pf (06. 01. 2013 15:27)

pf
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: uspořádání, vnoření, příklad

Andrejka3 napsal(a):

A pak to taky svádí k tomu, že do
$(\mathbb{R}^n,\preceq_n)$ nelze vnorit $(P(\boldsymbol{n}),\subseteq)$.

Malá oprava: do $(\mathbb{R}^n,\preceq_n)$ nelze vnořit $(P(\boldsymbol{n+1}),\subseteq)$.

Offline

 

#8 06. 01. 2013 15:28

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: uspořádání, vnoření, příklad

↑ pf:
Super, tak to je hezké.
Kdybyste chtěli pokračovat zajímavostmi, pište dál :)
Já děkuji a teď si to pomalu zpracuji.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#9 06. 01. 2013 16:49

anes
Příspěvky: 146
Reputace:   14 
 

Re: uspořádání, vnoření, příklad

↑ Andrejka3:
Jo. Tak, jak jsem to já napsal, by bylo ještě prohozené $e$, $f$, což je úplně fuk. A za promyšlení to ještě možná stojí. Kromě toho, že se tu udělá dost snadno chyba (což snad v tom mém předchozím příspěvku není, ale...), já jsem vycházel z toho, že množina nesrovnatelných prvků má nějaký speciální tvar (který by se mohl pro vyšší dimenze komplikovat).
Přitom by asi bylo výhodnější řešit to (aspoň teď, když už tušíme, jak na to) "odshora". Mohli jsme začít naložením podmínek

$a,b \preceq d$, $b,c \preceq e$, $a,c \preceq f$, $c,d$, $a,e$, $b,f$ nesrovnatelné,

(ze kterých pochopitelně ta nesrovnatelnost a,b,c vyplývá), a pouhým rozepisováním vztahů v jednotlivých složkách dojít ke sporu. To bude asi mnohem lepší postup pro zobecňování...

Jednoduchý návod pro výrobu protipříkladů k vnořitelnosti do $(\mathbb{R}^n,\preceq)$.



A teď proč to sem píšu, když už to řešení asi nějak z předchozí debaty v podstatě vyplynulo:
1) Vidí někdo na první pohled, jestli šel ten tvar problematických množin nějak "uspokojivě" odvodit? Tím zkoumáním v duchu mého prvního příspěvku bych se asi řešení našlo, ale dost pracně. Přitom v této úloze je určitě hromada symetrií, tak by možná nějaký dobrý  nápad pomohl.

2) Ta otázka vnořování potenční množiny, k tomu existuje nějaká teorie, která nám s naší úlohou může pomoct, nebo se to tu objevilo jen jako zajímavý důsledek? Tak trochu jsem totiž čekal, že po vykreslení grafu $\mathcal{B}_{n+1}$ bude ta problematická množina odpovídat nějakým dvěma sousedním patrům z prostředka. Přitom je mnohem menší, odpovídá patrům  1 a n-1. Znamená to něco, neumí se to nějak přeformulovat, že by se třeba ukázalo, že je ta úloha ekvivalentní něčemu jinému? Nešel by z toho třeba vytřískat nějaký vyčerpávající popis problematických množin?

Offline

 

#10 06. 01. 2013 17:16 — Editoval Andrejka3 (06. 01. 2013 18:00)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: uspořádání, vnoření, příklad

↑ anes:
1) V tomto příkladu mé první pohledy selhaly. Očekávám, že nějakou intuici si vytvořím, jakmile to řešení uspokojivě zapíšu do svých osobních `skript'. Zatím jsem u Tvé myšlenky R2, pak chci nějak posoupit k tem $\mathcal{B}_n$.
Hromad symetrií se děsím, protože se bojím, že to neuvidím.
2) $\mathcal{B}_3$ nešlo vnořit do $(\mathbb{R}^2,\preceq)$,
kolega pf tvrdil, že
$\mathcal{B}_4$ nelze vnořit do $(\mathbb{R}^3,\preceq)$, odkud mě napadlo to tvrzení pro libovolné $n$.
Zatím nevím, jak obecně dokázat, ani jak dokázat v případě R3. Protože jste mi ale poskytli návody, řekla jsem si, že to zkusím dokončit :)
Taky jsem si myslela, že problémové usp.mn. jsou prostřední patra $\mathcal{B}_{n+1}$ (ta nejširší).

Nevím, co jde vytřískat, zatím jsi rychlejší než já :) Samozřejmě mě to ale zajímá.
Edit: Snad jsem odpověděla na otázku..


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#11 06. 01. 2013 19:42 — Editoval Andrejka3 (06. 01. 2013 19:43)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: uspořádání, vnoření, příklad

↑ anes:
Jednoduchý návod pro výrobu pro výrobu problematických množin je hezký. Jak píšeš, odpovídá patrům $\mathcal{B}_{n+1}$ druhému odshora a odpoda. Až teď mi to vše zapadlo do sebe.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson