Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 01. 2013 19:49

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Separabilní metrický prostor

Ahoj všem,
učím se na analýzu a zasekl jsem se v půlce jednoho důkazu. Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Věta: Každá část separabilního metrického prostoru je separabilní.

Můj důkaz: Označím $(X,\rho)$ separabilní metrický prostor a jeho podprostor $M\neq\emptyset$. Protože $X$ je sep., existuje spočetná množina $Q=\{x_1,x_2,\ldots\}\subset X$ taková, že $\overline{Q}=X$ (je hustá v X).
Nyní uvažuji systém okolí bodů z $Q$: $U\(x_n,\frac1k\)$, kde $m,k\in\mathbb{N}$. Označím $\mu_{n,k}$ jeden libovolný bod z $M\cap U\(x_n,\frac1k\)$, pokud takový existuje. Označím ještě $Q_M=\{\mu_{n,k}:n,k\in\mathbb{N}\}$. Zřejmě $Q_M\subset M$ a je spočetná. Budu chtít nyní dokázat, že $Q_M$ je hustá v $M$.
1) Předpokládám, že $x\in M$. Protože $Q$ je hustá v $X$, existuje bod $x_m\in Q$ takový, že $x\in U\(x_m,\frac1k\)$. Takže $x\in M\cap U\(x_m,\frac1k\)\neq\emptyset\Rightarrow \exists \mu_{n,k}\in U\(x_m,\frac1k\)$.
$x\in\overline{Q_M}\Leftrightarrow 0=\rho\(x,Q_M\)\leq\rho(x,\mu_{n,k})\leq\rho(x,x_m)+\rho(x_m,\mu_{n,k})\leq\frac2k\to0$
2) Potřebuju dokázat, že $x\in\overline{Q_M}\Rightarrow x\in M$, na což právě nemohu přijít. Myslím si, že něco triviálního přehlížím, nebo mám někde chybu spíš, než že by to bylo těžké.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Bati)

#2 19. 01. 2013 20:18

lecopivo
Příspěvky: 81
Reputace:   10 
 

Re: Separabilní metrický prostor

Nemel byt se ten uzaver $\overline{Q_M}$ delat pouze v prostoru $(M,\varrho)$? Potom je inkluze $\overline{Q_M} \subseteq M$ jasna. Jelikoz chces dokazat, ze prostor $(M,\varrho)$ je separabilni.

Samozrejme pokud udelas uzaver $\overline{Q_M}$ v $(X,\varrho)$ tak to inkluzi nedostanes napr. vem si jako $M$ libovolnou hustou podmnozinu $\mathbb{R}$, treba iracionalni cisla, ta ma hustou spocetnou podmnozinu $Q_M$ ale jeji uzaver musi byt cele $\mathbb{R}$

Offline

 

#3 19. 01. 2013 20:22

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Separabilní metrický prostor

↑ lecopivo:
Jo, ten uzávěr je samozřejmě myšlen v $M$, ne v celém $X$. Ale stejně nevidím, proč je inkluze $\overline{Q_M} \subseteq M$ jasná. Vím přece jen, že $Q_M \subseteq M$.

Offline

 

#4 19. 01. 2013 20:24

lecopivo
Příspěvky: 81
Reputace:   10 
 

Re: Separabilní metrický prostor

Ok takze mas problem s tvrzenim?:

Necht $(X,\varrho)$ je metricky prostor. $A \subseteq X$ je lib podmnozina $X$. Pak plati $ \overline{A} \subseteq X $

Offline

 

#5 19. 01. 2013 20:30

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Separabilní metrický prostor

No spíš s tímto : $(X,\rho)$ metrický prostor, $A\subseteq B\subseteq X$. Potom $\overline{A}\subseteq B$.
To je podle mě blbost, když např. zvolím $A=B$ nějakou otevřenou množinu.

Offline

 

#6 19. 01. 2013 20:49

lecopivo
Příspěvky: 81
Reputace:   10 
 

Re: Separabilní metrický prostor

No to neplati, ale to nepotrebujes.

Ty chces dokazat, ze$\forall (M \subseteq X) \exists(Q_M \subseteq M) : (|Q_M| = \omega_0 )\wedge (M = \{x\in M: \varrho(x,Q_M)=0\}) $

pro porovnani definice separabilniho prostoru:

X je separabilni  $ \Leftrightarrow \exists(Q \subseteq X) : (|Q| = \omega_0 )\wedge (X = \{x\in X: \varrho(x,Q)=0\}) $

Co nechces dokazat:

$\forall (M \subseteq X) \exists(Q_M \subseteq M) : (|Q_M| = \omega_0 )\wedge (M = \{x\in X: \varrho(x,Q_M)=0\}) $

Rozdil mezi uzavery:

$\overline{Q_M} = \{x\in M: \varrho(x,Q_M)=0\}  $ je uzaver $Q_M$ v $(M,\varrho)$

a $\overline{Q_M} = \{x\in X: \varrho(x,Q_M)=0\}  $ je uzaver $Q_M$ v $(X,\varrho)$

Offline

 

#7 19. 01. 2013 21:04

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Separabilní metrický prostor

Jasně, ten uzávěr nemůže být větší než M, neboť je to uzávěr v M. Je to tak jednoduché a přitom se mi to zdálo tak nemožné - právě kvůli tomu protipříkladu s tou otevřenou množinou, který se mi v hlavě nějak utvořil...takového promrhaného času... 

Děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson