Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 01. 2013 15:42

H2O
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

Matematická olympiáda

Dobrý den.
Tohle jsou výsledky MO, na kterých jsem byl:
(jsem Ondřej Hajnyš)

2010 (6. třída)
http://www.zsschsady.cz/obsah/souteze/1 … 678-ok.pdf

2011 (7. třída)
http://www.zsschsady.cz/obsah/souteze/1 … k-z678.pdf

2012 (8. třída)
http://www.zsschsady.cz/obsah/souteze/1 … ok-678.pdf

2013 (9. třída)
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-01/69972_vysledky.png

Zhoršuju se :-(. Matematiku mám moc rád a chtěl bych se zlepšit na úspěšnost jako v 6. třídě. Poradili byste mi prosím vaše tipy, postřehy apod. jak se zlepšit v MO i v celé matematice?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) H2O)

#2 29. 01. 2013 16:09

BakyX
Cat Lover & S.O.A.D. Lover
Příspěvky: 3416
Škola: UPJŠ
Pozice: Študent
Reputace:   158 
 

Re: Matematická olympiáda

↑ H2O:

Ahoj.

Myslíš, že postúpiš na kraj Z9 ? Od toho by sa mohlo odvíjať ďalšie tvoje pôsobenie v MO.


1^6 - 2^6 + 3^6 = 666

Offline

 

#3 29. 01. 2013 16:33

H2O
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

Re: Matematická olympiáda

V propozicích do krajského kola píšou:
"Do krajského kola postupují úspěšní žáci okresních kol".
Úspěšný řešitel je (myslím) minimálně 60 %, já mám 42 %.
Takže si myslím, že nepostoupím.

Offline

 

#4 30. 01. 2013 01:11 — Editoval BakyX (30. 01. 2013 18:42)

BakyX
Cat Lover & S.O.A.D. Lover
Příspěvky: 3416
Škola: UPJŠ
Pozice: Študent
Reputace:   158 
 

Re: Matematická olympiáda

↑ H2O:

Takže. Teraz teda budeš v 1. ročníku SŠ. Matematická olympiáda na SŠ začína kategóriou C. Podľa mňa je skok medzi kategóriou C a kategóriou Z9 priveľký. Preto na ňu treba byť pripravený. Moje odporúčanie:

Ako prvé sa presvedč, že vieš celú základoškolskú matematiku, teóriu aj príklady. Keď si budeš istý, že ti ZŠ matematika nerobí príklad, tak až potom by bolo dobré ísť ďalej.

Aj keď už budeš prvák, tak by som odporúčal riešiť Z9 a Z8. Vziať si posledných povedzme 10 ročníkov (ideálne všetky dostupné) a riešiť úlohy. Ktoré nebudeš vedieť, tak pozri vzorové riešenia. A aj k tým, ktoré budeš vedieť, pozri vzorové riešenie. Často sú písané náučne. Toto ti pomôže pri prechode zo Z9 na C.

Popri tom by bolo dobré ešte pred začiatkom SŠ sa aspoň trocha zoznámiť so SŠ matikou. Zožeň si nejakú učebnicu SŠ pre 1. ročník a podrobne sa z nej uč. Osobne odporúčam túto knihu. Môžeš sa ale spoľahnúť, že sa to naučíš v škole (to už záleží od školy, ktorú si zvolíš). U vás v Česku sa ešte našťastie učí v škole matematika...Okrem toho odporúčam čítať fórum (sekcia Stredná škola). Lepšie sa naučíš metódy riešenia jednoduchších úloh.

Keď už budeš pripravený na C kategóriu (v tej dobe by malo byť zverejnené domáce kolo), tak si skús úlohy z neho. Nejakú úlohy najskôr nepôjdu, ale našťastie sa k úlohám domáceho kola dávajú návodné úlohy. Popri tom je dobré prechádzať si staršie úlohy z kategórie C, čím viac, tým lepšie. Zistíš, že v C kategórií sa (na rozdiel od Z9) objavujú metódy, ktoré sa v škole neučia. Preto je vlastná práca so vzorovými riešeniami nenahraditeľná. Je dobré si pamätať princíp riešenia a byť schopný po zatvorení riešenia zreprodukovať myšlienky v riešení použité.

Ak budeš niečo potrebovať poradiť alebo nebudeš niečomu rozumieť, tak to napíš na fórum. Ak budeš chcieť poradiť s aktuálnou úlohou z MO, tak mi napíš PM (tu na fóre sa nemôžu verejne riešiť).

P.S. Z horších výsledkov si nič nerob. Ja som mal v 7. ročníku (Z7) v okresnom kole 1 bod a nejako som sa cez to dostal :)

Veľa šťastia.


1^6 - 2^6 + 3^6 = 666

Offline

 

#5 30. 01. 2013 01:24

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Matematická olympiáda

↑ BakyX: omg, to je příprava jak na opravdickou olympiádu:-D

Offline

 

#6 30. 01. 2013 01:35

Wellcosh
Příspěvky: 251
Škola: MFF
Pozice: student
Reputace:   28 
 

Re: Matematická olympiáda

Žádné "triky" na olympiádu nejsou. Prostě musíš makat. Vyhrát kategorii A bez intenzivní přípravy je prostě nemožné. Spočítej tak tisíc příkladů a uvidíš, že příští rok dopadneš líp :)


Bůh řekl:
∇×H = j + ∂D/∂t        ∇⋅D = ρ
∇×E = -∂B/∂t            ∇⋅B = 0
A bylo světlo.

Offline

 

#7 30. 01. 2013 12:30

vanok
Příspěvky: 14452
Reputace:   741 
 

Re: Matematická olympiáda

Poznamka:
Na webe existuje viacej for ktore mozu byt uzitocne na pripravu MO ...
A to ti da moznost sa aj zdokonalit v inych jazykoch.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#8 30. 01. 2013 23:20

H2O
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

Re: Matematická olympiáda

↑ BakyX:
Mockrát děkuji. :)
Takže budu počítat, počítat, počítat…
Ještě bych se chtěl naučit dobře vyjadřovat, aby mě ostatní pochopili a abych mohl pomáhat – to se mám dívat na dotazy (zatím v sekci Základní škola a asi spíš už vyřešené), sám to vyřešit a pak se podívat na odpověď a postupem času, když si budu jistý, odpovídat?

Offline

 

#9 30. 01. 2013 23:52

BakyX
Cat Lover & S.O.A.D. Lover
Příspěvky: 3416
Škola: UPJŠ
Pozice: Študent
Reputace:   158 
 

Re: Matematická olympiáda

↑ H2O:

Ak si budeš istý, tak odpovedz a ak nie, tak si počkaj na odpoveď niekoho skúsenejšieho a porovnaj to so svojou. Nemusíš to nejako extra študovať, ZŠ matiku predpokladám už vieš. Pomocou toho sa len uistíš, že ti úlohy z nej celkom idú. Môžeš brať sledovanie fóra ako napríklad matematický relax.

Aby som doplnil ešte predošlú správu. Existujú takzvané korešpondenčné matematické semináre. V nich riešiš rôzne úlohy v niekoľkých sériach a svoje riešenia posielaš na zvolenú adresu. Môžeš sa vďaka nim dostať na "matematické" sústredenie, kde budú najúspešnejší riešitelia. Tie sústredenia sú však väčšinou o "oddychu", matematika je tam "len aby sa nepovedalo". Môžeš skúsiť a uvidíš, či sa ti to bude páčiť.

Aktuálne by si ešte mohol skúsiť základoškolské semináre. Osobne poznám tieto:

http://www.p-mat.sk/aktivity/pikomat-pikofyz/
http://matik.strom.sk/
http://pikomat.mff.cuni.cz/

Určite ich existuje viacej. Na tých stránkach si o nich môžeš prečítať a rozmyslieť si, či ich skúsiť.

Ďalej je tu dobrý seminár pre SŠ, v ktorom je 11 úloh, pričom prvé úlohy sú veľmi ľahké, konkrétne:

http://www.kms.sk/index

Na začiatok postačí skúsiť zopár prvých alebo druhých úloh v sériach.

Je už na tebe, ako skombinuješ semináre s hore uvedeným návrhom na prípravu. Môžme sa o tom ešte porozprávať napríklad cez SKYPE (patrik.bak) alebo ICQ (361950862) alebo GMAIL (patrik.bak.x@gmail.com). FAKEBOOK nemám.


1^6 - 2^6 + 3^6 = 666

Offline

 

#10 31. 01. 2013 08:33

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Matematická olympiáda

↑ H2O:ak riešiš olympiády a baví ťa matematika tak pri dnešnej tendencii dotazov môžeš zavítať aj do sekcie vysokej školy si myslím niektoré sú tam fakt skoro pre základnú školu


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#11 01. 02. 2013 21:28

H2O
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

Re: Matematická olympiáda

Děkuji všem. :)

Offline

 

#12 13. 03. 2024 18:03

RichAss
Zelenáč
Příspěvky: 5
Škola: Gymnázium Šahy
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Matematická olympiáda

Ahojte, vždy, keď sa mi naskytne nejaký voľný čas, mojím koníčkom sa stáva preriešenie príkladov z takých tém, ktoré sme ešte na strednej nemali. Momentálne riešim príklady na integrály a je tu jeden príklad, na ktorom som sa zasekol.

Zadanie príkladu vyzerá nasledovne: Vypočítajte obsah rovinného útvaru ohraničeného grafom f:y=x na štvrtú, priamkami x=1, a y=0.

Ak by sa tu našiel niekto, kto by mi vedel ukázať postup, ako vypočítať tento príklad, bol by som velice vďačný :)

Offline

 

#13 13. 03. 2024 18:21

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Matematická olympiáda

↑ RichAss: 1. Máš obrázok?

2. Úloha patrí do sekcie Vysoká škola - úvod do štúdia, s MO nemá nič spoločné.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson