Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 02. 2013 19:40

xstudentíkx
Příspěvky: 962
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   26 
 

úloha o společné práci

Ahojte, už minimálně hodinu se snažím přijít na řešení celkem lehké slovní úlohy o společné práci, řešil jsem minimálně 4 na téměř stejný zadání a vždycky mi vyšli, nevím kde mám chybu, prosím někoho o drobnou pomoc.....předem díky.

Pán Sládek si vypočítal, že výkop pro vodovodní přípojku, vykope za 8 dní. Jeho kamarádovi by to trvalo 10 dní. Dva dny pracoval Sládek sám. Potom mu přijel kámoš pomoci a kopal z druhého konce. Kolikátý den od začátku výkopových prací se setkali?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 06. 02. 2013 20:55

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: úloha o společné práci

Zdravím,

společnou práci jsme podrobně probírali v tématu.

1/8 práce udělá sám pan Sládek za 1 den,
1/10 práce udělá sám pan kamarád za 1 den.

Pracovali tak: 2*(1/8)+(1/8+1/10)*x =1. Zde je x - počet dnů, co pracovali společně. Souhlasí to s postupem, co máš? Děkuji.

Offline

 

#3 06. 02. 2013 22:26

xstudentíkx
Příspěvky: 962
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   26 
 

Re: úloha o společné práci

↑ jelena:

Já jsem místo 1/8 + 1/10 dával x/8 + x/10, ale to mi vychází i tak stejně jako když to vynásobím x a výsledek se furt neshoduje,vychází mi pořád $x=\frac{10}{3}$ , zkoušel jsem to dát i na wolframalpha a vyšlo úplně to samý, výsledek podle zadání by měl být $x=5\frac{1}{3}$ dnů.

Jinak moc dík :)

Offline

 

#4 06. 02. 2013 22:45

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: úloha o společné práci

↑ xstudentíkx:    Otázka je Od začiatku... Treba pridať ešte dve hodiny toho ujka...

Offline

 

#5 06. 02. 2013 22:48 Příspěvek uživatele jelena byl skryt uživatelem jelena. Důvod: duplicita

#6 07. 02. 2013 15:46

xstudentíkx
Příspěvky: 962
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   26 
 

Re: úloha o společné práci

Ahojte, oběma moc děkuji, neuvědomila jsem si, že ta rovnice vlastně znamená společnou práci těch dvou, ještě ke všemu to jsem jelena tak pěkně napsala.

jelena napsal(a):

Zde je x - počet dnů, co pracovali společně.

Připadám si jako blb, protože se mi často stává, že někoho na něco upozorním, nebo to k danému úkolu poznamenám a on to stejně přehlídne a udělá po svém a pak si vždycky říkám jak je možný, že je tak natvrdlý. A teď udělám úplně tu samou chybu.

Jinak, ještě jednou děkuji a příště si lépe upřesním co to vlastně počítám :)

Offline

 

#7 07. 02. 2013 17:08

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: úloha o společné práci

↑ xstudentíkx:

Děkuji za zprávu a za "děkuji" :-). Pro to, co uvádíš, je dobré sem začít psát svůj postup - je možné, že bys problém vyřešila již při zápisu - viz velmi výstižný příspěvek kolegy etchie, kolegovi děkuji.

Označím za vyřešené.

Offline

 

#8 16. 02. 2013 10:39

petrik_ch
Příspěvky: 240
Škola: ZS Tribecska Topolcany
Pozice: priatel skoly, absolvent, rodic
Reputace:   
Web
 

Re: úloha o společné práci

priklad som pridal:

http://www.hackmath.net/cz/priklad/622

ma nieco do seba ;)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson