Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 02. 2013 13:09

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Matematicka analyza od zakladov

Ahojte.
Chcel by som sa naučiť Matematickú analýzu od základov. Na gymnáziu sme boli my posledný ročník, keď sa matematická analýza učila ešte ako súčasť "bežnej" matemtiky, a to konkrétne limity, derivácia, integrály, priebehy funkcie, ako aj aplikácia derivácii do príkladov typu: "Urcte stranu utvaru tak, aby objem bol co najmensi." atď.  Teraz sa to presunulo ako učivo vrámci predmetu Seminár z Matematiky.

Teraz by som mal záujem naštudovať si analýzu viac do hĺbky. Na internete som našiel sériu kníh: "Matematická analýza nejen pro fyziky I- V "
Nemá s touto sériou niekto skúsenosti??? Prípadne nejaké iné knihy, kde by som sa dozvedel danú problematiku viac do hĺbky.

Dik.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) mukel)

#2 24. 02. 2013 16:11 — Editoval auditor (25. 02. 2013 20:30)

auditor
Příspěvky: 150
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

Nalezená série knih je jednou z možností. Podobná je například učebnice: Hájková a kol.: Matematika - která je dostupná online: http://www.mff.cuni.cz/fakulta/mfp/down … matika.pdf
Mám zkušenosti s oběma materiály.

Offline

 

#3 24. 02. 2013 23:16

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

auditor napsal(a):

Nalezená série knih je jednou z možností. Podobná je například učebnice: Hájková a kol.: Matematika - která je dostupná online: http://www.mff.cuni.cz/fakulta/mfp/down … matika.pdf
Mám zkušenosti s oběma materiály. Odkaz je opraven.

Ake je spracovanie Matematicke analyzy nejen pro fyziky?? Daju sa tam pochopit veci od zakladov do hlbky??

To skriptum je myslene asi ako taky vseobecny zaklad amalyza+algebra, ale ja by som chcel nieco ciste o alalyze,,,


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#4 25. 02. 2013 07:15

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

↑ mukel:
Matematická analýza nejen pro fyziky od Kopáčka+kolektiv?
Nelíbila se mi část věnovaná metrickým prostorům. Někdy mi přijde použité značení odpodivé.
Existují i sbírky a v kombinaci s nimi se z nich dá dost naučit. Doporučila bych ale k těm knihám mít ještě nějaká skripta nebo knihu.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#5 25. 02. 2013 09:23

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

Andrejka3 napsal(a):

↑ mukel:
Matematická analýza nejen pro fyziky od Kopáčka+kolektiv?
Nelíbila se mi část věnovaná metrickým prostorům. Někdy mi přijde použité značení odpodivé.
Existují i sbírky a v kombinaci s nimi se z nich dá dost naučit. Doporučila bych ale k těm knihám mít ještě nějaká skripta nebo knihu.

Tak mi odporuč nejakú BIBLIU Matematickej analyzy, nieco co by stalo za to mat doma v policke, slo by to do hlbky. :)


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#6 25. 02. 2013 12:48 — Editoval vanok (25. 02. 2013 13:20)

vanok
Příspěvky: 14454
Reputace:   741 
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

Ahoj ↑ mukel:,
Co pre teba znamena do hlbky?
Na aku uroven by si sa chcel dostat?
Kolko casu mas na to kazdy den?
Aka je tvoja aktualna uroven?
O co ti ide: riesit cvicenia, problemy?
Alebo o teoriu?
Analyza je velmi siroky pojem: mozno ta zaujima skor topologia? Alebo rozne teorie interacie? Alebo este nestandarna anakysa? Ak nie construktivna?atd

Ak toto vsetko upresnis, bude ti lahsie poradit?


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#7 25. 02. 2013 12:58 — Editoval mukel (25. 02. 2013 13:12)

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

1. Do hlbky znamena od uplnych zakladov az po najdalej ako to ide. Chcem studovat matiku, tak to dufam na vysvetlenie pojmu "do hlbky staci.
2. Dost casu. Min. 2 hodiny denne urcite.
3. Maturita z matiky a informatiky. Cize z analyzy- limity, derivacia, integral az po aplikaciu v matematickych prikladoch typu: zistite dlzku hrany tak aby objem bol najvacsi, aby za material sme zaplatili najmenej atd. Citam vo volnom case o matematike... takze ma to v podstate bavi.
4. Ide mi o to, aby som sa dostal na klb problemu. Aj po aplikacnej stranke aj po stranke teoretickej. Zaujima ma ako to funguje a preco to funguje tak a nie inak. Dufam, ze to na vysvetlenie staci.


Kedze som pisal ze sa chcem matike venovat aj pocas dalsieho studia.. bud cista matika, informatika (skor computer science ako computer engineering), tak chcem preniknut do problemu co najhlbsie. Pekne pomaly.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#8 25. 02. 2013 13:14 — Editoval vanok (25. 02. 2013 13:19)

vanok
Příspěvky: 14454
Reputace:   741 
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

Jedna dokonale pedagogicka kniha je: Bartle? Introduction to real analysis. Mozes si ju kupil napr na Amazon ( no vsak pre osobnu potrebu  sa da konsultovat aj na webe)
Inac je ju mozno vhodne doplnit zo zakladmy topologie, aby si uz oz zaciatku mohol mat trochu vseobecnejsi pohlad na dolezite pojmy analyzy).
Pozor, studovat sam matematiku je ozaj komplikovane, ak mozes najdi si niekoho, co ma podobne ambicie ako ty. Tiez aj zapisat sa na nejaky korespodencny seminar moze byt uzitocne.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#9 25. 02. 2013 15:25 — Editoval mukel (25. 02. 2013 16:04)

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

Ja momentalne citam 50 myslienok co by ste mali vediet o Matematike od Tommy Crilly, takisto sa chystám na Jazyk Matematiky od Keith Devlin, podobne mam Algebra bez (m)učení a takisto Geometria bez (m)učení.
Je to genialne spracovanie tem od temy 0 az po Riemannovu hypúotezu.  Je to veľmi dobre napísané.

Myslel som ci neexistuje nieco podobne na tom istom principe o MAt. analyze. Ale nic podobne som nenasiel. Jedine co som nasiel je uz vyssie spominane Matematicka analyza nejen pro fyziky. Vela ludi ospovuje Jarnikovo 4 zvazkove dielo...


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#10 25. 02. 2013 20:47

auditor
Příspěvky: 150
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

Matematická analýza nejen pro fyziky I je dostupná online: http://www.mff.cuni.cz/fakulta/mfp/down … ziky_1.pdf
Jde o VŠ učebnici psanou stylem definice - věta - důkaz. Zatímco Algebra bez (m)učení a Geometrie bez (m)učení jsou podle mého názoru populárně naučné knihy.
Mně se jako úvod do studia VŠ matematiky (nejen matematické analýzy) líbila publikace od Kevina Houstona: How to Think Like a Mathematician.

Offline

 

#11 26. 02. 2013 09:33 — Editoval mukel (26. 02. 2013 09:34)

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

auditor napsal(a):

Matematická analýza nejen pro fyziky I je dostupná online: http://www.mff.cuni.cz/fakulta/mfp/down … ziky_1.pdf
Jde o VŠ učebnici psanou stylem definice - věta - důkaz. Zatímco Algebra bez (m)učení a Geometrie bez (m)učení jsou podle mého názoru populárně naučné knihy.
Mně se jako úvod do studia VŠ matematiky (nejen matematické analýzy) líbila publikace od Kevina Houstona: How to Think Like a Mathematician.

Ano 1-tku a 5-ku sa mi poradilo stiahnut :) Je ta kniha od Houstona v slovencine/cestine?? Aj ked AJ viem, necitim sa citat to v anglictine...


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#12 26. 02. 2013 13:20

auditor
Příspěvky: 150
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

Vím pouze o anglickém vydání knihy. Angličtina v ní je podle mé zkušenosti poměrně srozumitelná. Jedná se o úvod do matematických důkazů, jejichž zvládnutí je předpokladem vážnějšího studia VŠ matematiky.
Na druhou stranu je možné se seznámit s VŠ matematikou téměř bez důkazů prostřednictvím některé z učebnic pro VŠ nematematického směru (technické, ekonomické, a pod.).

Offline

 

#13 26. 02. 2013 13:34

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

Tu co vyssie spominal vanok- Bartle- Introduction to real analysis som nasiel aj online v pdf- zdalo sa mi to jednoduche citanie. Mozno skusim aj tu co si mi poradil ty a uvidime.
Nepozna niekto The Math Book od Clifford A. Pickover??? Vysla aj v čestine tuším ako Matematicka kniha. Ma to 544 strán. Mohlo by to byt takisto pekne.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#14 26. 02. 2013 14:18 — Editoval vanok (26. 02. 2013 17:45)

vanok
Příspěvky: 14454
Reputace:   741 
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

↑ mukel:,
Ano, je to velmi pekne napisane, ale nepovedal by som, ze ide o citanie, lebo matematicka kniha sa necita, ale sa pracuje z ceruzkou v ruke. Tiez je dolezite  poctivo urobit vsetki cvicenia.
Tak vela sily a pokrokov v matematike.

Este jedna pekna historicka anektoda:
Hovori sa, ze Ptoléméus sa raz pytal Euclidesa ci neexistuje kratcia cesta k nauceniu sa geometrii ako jeho "Zaklady geometrie". Ten mu odpovedal, ku geometrii neexistuje kralovska cesta.
Tak nezabudni, ze ked  sa zacnes vzdelavat v matematike, ze ide o cestu plnu prekazok, ale ak   zdolas jednu po druhej, budes mat radost, ze si zvladol nieco mimoriadne.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#15 26. 02. 2013 18:13

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

↑ vanok:

Pekne, mozno ze si ju kupim. :)
Odporučili by ste mi tu pentalogiu "Matematicka analyza nejen pro fyziky, alebo radsej citat tie anglicke??

Toto je uz posledne. Potom to mozem uzavriet ako vyriesene. :P


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#16 26. 02. 2013 19:20

vanok
Příspěvky: 14454
Reputace:   741 
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

↑ mukel:,
Na sukromne ucely mozes pouzit to pdf co si nasiel.
inac tu Cesku knihu nepoznam, ale na doplnkove citanie moze byt uzitocna.
À  este pridavam, treba robit cvicenia, problemy ako aj dokazy sam, lebo len na tom sa da posudit, ci teoria je dobre asimilovana.
Tak este raz vêla sily...


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#17 26. 02. 2013 20:25

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

↑ vanok:

Ak by si ju chcel prezriet, tak tu je link... je to pentalogia, len tu je len 1.diel:
Klik tu


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#18 26. 02. 2013 22:38

vanok
Příspěvky: 14454
Reputace:   741 
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

Ano, to je tiez dobra kniha. ( aspon ten prvy diel)


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#19 26. 02. 2013 22:57

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Matematicka analyza od zakladov

↑ vanok:

Tak to skusim s tym + potom budem citat tie doporucene anglicke. :)

Dik za pomoc vsetkym.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson