Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 03. 2013 13:08

qwasyxer
Příspěvky: 117
Reputace:   
 

konstrukce hyperboly

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak sestrojit hyperbolu, která je zadána takto:

ohnisko E[7;5]
směr asymptoty s je určen přímkou y/2,5 + x/3 = 1
a dotýká se elipsy v jejím vedlejším vrcholu s větší x-ovou  souřadnicí (bod C).

Elipsu jsem si vykreslil http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-03/39516_elipsa.png.

Dále si myslím, že společná bude tečna elipsy a hyperboly vedená bodem C.

Bodem E jsem vedl kolmici na směr asymptoty, což bude tečna k řídící kružnici.
Dále bodem E vedu kolmici na tečnu a průsečíku tečny a kružnice mám bod P1 (bod na řídící kružnici) a pomocí osové symetrie naleznu bod Q. Na spojnici bodu Q a bodu C leží nové ohnisko.
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-03/39539_hyperbola.jpg

A dále už nevím jak na to. Poraďte prosím.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) qwasyxer)

#2 01. 03. 2013 14:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: konstrukce hyperboly

Zdravím,

zadání není zcela jednoznačně - je to originál? Pro upřesnění:
ohnisko E[7;5] - je ohnisko hyperboly?
směr asymptoty s je určen přímkou y/2,5 + x/3 = 1. Pokud je udán jen "směr", potom může být přímka asymptoty tomuto směru rovnoběžná?
a dotýká se elipsy v jejím vedlejším vrcholu s větší x-ovou  souřadnicí (bod C) - co se dotyká? Přímka asymptoty hyperboly, nebo samotná hyperbola (to by mi dávalo větší smysl), nebo něco jiného?
Elipsa je nějak zadána?

Nejlepší bude opsat originál zadání. Děkuji.

Offline

 

#3 01. 03. 2013 14:34

qwasyxer
Příspěvky: 117
Reputace:   
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ jelena:
Zadání zní přesně takto:

sestrojte:

a) elipsu e danou ohniskem E [7;5], tečnou t: y = 7  a hlavním vrcholem A [0;0]
b) hyperbolu h, která má ohnisko E = [7;5], směr asymtoty s: x/3 + y/2,5 = 1 a dotýká se elipsy e v jejím vedlejším vrcholu s větší x-ovou souřadnicí
c) paprabolu p, která má ohnisko ve druhém ohnisku elepsy e, osu v hlavní ose elipsy e a normálu v hlavní ose hyperboly h

bod a) a c) jemi jasný, ale jak udělat to b) je mi záhadou...

Offline

 

#4 01. 03. 2013 16:17

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ qwasyxer:

Děkuji, tedy dá se přeformulovat, že hyperbola je zadána bodem, směrem asymptoty a ohniskem (a také tečnou, jelikož je stejná s tečnou elipsy v zadaném bodě - pro elipsu to je vrchol C, pro hyperbolu je C bod na hyperbole).

Teď bych neměla čas, zkus projít odkaz a snad s řádným zadáním se zapojí i někdo z kolegů (děkuji). Pokud ještě bude aktuální, tak se podívám (snad zítra odpoledne).

Offline

 

#5 01. 03. 2013 16:24

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ qwasyxer:

take nieco sa berie na strednej skole?? :) Musim povedat, ze bratia Cesi maju potom sirsie ucebne plany ako stredne skoly na Slovensku, co chvalim.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#6 01. 03. 2013 16:31

qwasyxer
Příspěvky: 117
Reputace:   
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ jelena:
Tak na ten odkaz jsem se již dříve díval a vůbec mi to nepomohlo. On tam bude nějaký fígl a netuším jaký :(

Offline

 

#7 01. 03. 2013 16:38

martisek
Příspěvky: 914
Škola: MU Brno
Pozice: učitel, FSI VUT v Brně
Reputace:   52 
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ qwasyxer:

Hyperbola je tedy zadána ohniskem, směrem asymptoty a má-li se dotýkat elipsy v daném bodě C, pak tedy navíc tečnou s bodem dotyku C. Takže

1. Řídicí kružnice má střed v bodě Q (jeho konstrukce je dobře).
2. Kolmice z ohniska na směr asymptoty je tečna k této kružnici, tj. vzdálenost bodu Q od této kolmice je poloměr této kružnice, který je roven 2a.

Další konstrukce by měla být zřejmá.


Wolfram ani jiný chemický prvek matematiku nenaučí.

Offline

 

#8 01. 03. 2013 17:06

qwasyxer
Příspěvky: 117
Reputace:   
 

Re: konstrukce hyperboly

Děkuji za radu, už mi to vyšlo. To s tím poloměrem mi nedošlo.

Offline

 

#9 01. 03. 2013 18:42

qwasyxer
Příspěvky: 117
Reputace:   
 

Re: konstrukce hyperboly

Tak jsem to zkoušel vykreslit a tečna mi krásně sedí, ale asymptota ne (protíná mi hyperbolu).

Offline

 

#10 01. 03. 2013 23:04

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ qwasyxer:

v odkazu je to konstrukce na str. 20 (ale to už je zřejmě použito dle doporučení kolegy ↑ martisek: (prepis zadaní mám stejně, to těší :-)

↑ qwasyxer:

je zadán směr asymptoty, tedy asymptotou může být rovnoběžka k zadané přímce (řekla bych, že zadanou přímku jsi již využil pro sestrojení). Můžeš, prosím, umístit nákres? Děkuji.

↑ mukel:

všude to klesá obdobně rychlým tempem. Nevím, kde studuje kolega ↑ qwasyxer:, v ČR je deskriptiva na průmyslovkách stavebních např. nebo na gymnáziu v semináři (máme i učebnici pro SŠ - 2 díly). Jinak je to spíš na VŠ.

Zdravím.

Offline

 

#11 02. 03. 2013 00:26

qwasyxer
Příspěvky: 117
Reputace:   
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ jelena:
tady je náčrt podle rady Martiseka, pokud jsem to pochopil správně, tak ta asymtota pak protne tu hyperbolu.

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-03/79802_hyperbolaa.png

A po zkusmém volení druhého ohniska by měl výsledek vypadat asi takto:

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-03/80297_asihyp.png

Offline

 

#12 02. 03. 2013 13:05

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ qwasyxer:

děkuji, pokud jsem rozluštila dobře, potom nevidím využití, že tečná půlí úhel ECF, tedy můžeme dostrojit polopřímku CX, na které bude 2. ohnisko F. Pomůže to? Děkuji.

Offline

 

#13 02. 03. 2013 13:49

qwasyxer
Příspěvky: 117
Reputace:   
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ jelena:
No ano, tu polopřímku (v mém případě mám sestrojenou přímku), jsem pojmenoval ohnisko, protože tam někde bude ležet to druhé ohnisko. Já už jsem zkusil všechno možné a pořád na to nemůžu přijít. Zkusím se poptat v pondělí ještě učitele, jestli nám k tomu nezapoměl něco říct.

Offline

 

#14 02. 03. 2013 15:07

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ qwasyxer:

děkuji, potom bych řekla, že problém bude, že ohnisko F nehledáš tak, že uvažuješ bod Q na řídicí kružnici se středem F a poloměrem 2a. Tedy ohnisko F je průsečíkem kružnice se středem v Q a poloměrem 2a a přímky, kterou jsi označil "ohnisko" (jsme pořád u návodu na str. 20). Takových průsečíku bude 2.

Offline

 

#15 02. 03. 2013 16:15

qwasyxer
Příspěvky: 117
Reputace:   
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ jelena:
Potom by to vypadalo takto: (ale pak už nesouhlasí směr té asymtoty, protože protíná tu hyperbolu)
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-03/37128_hyperbolaa.png

Myslím, že předpoklad toho, že vzdálenost bodu Q od kolmice na asymptotu procházející ohniskem E je 2a, není správný.

Offline

 

#16 02. 03. 2013 21:45

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ qwasyxer:

kolega martisek napsal(a):

1. Řídicí kružnice má střed v bodě Q (jeho konstrukce je dobře).
2. Kolmice z ohniska na směr asymptoty je tečna k této kružnici, tj. vzdálenost bodu Q od této kolmice je poloměr této kružnice, který je roven 2a.

teď nevím, zda došlo k překlepu, nebo je to skutečně tak myšleno, jak kolega píše. Podle mne řídící kružnice mají středy v ohniscích E, F a poloměr kružnic 2a. Bod Q náleží řídicí kružnici se středem "ohnisko F". Také vzdálenost od kolmice z E na směr asymptot je 2a - jenže do druhého ohniska F.   

Tedy my máme potíž s nalezením 2a. Jelikož je zadán směr asymptoty, tak s nim se moc dělat nedá - buď využit kolmici nebo rovnoběžku. Ještě jsem nepoužili bod P, který má ležet na vrcholové kružnici (s poloměrem a) a možná i něco jiného jsme nepoužili, co teď nevidím.

Offline

 

#17 03. 03. 2013 01:07 — Editoval martisek (03. 03. 2013 01:08)

martisek
Příspěvky: 914
Škola: MU Brno
Pozice: učitel, FSI VUT v Brně
Reputace:   52 
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ qwasyxer: ↑ jelena:

No, koukám, že jsem to poprvé opravdu zmastil - bude to asi tím, že jsem si to nenakreslil. Takže teď jsem kreslil a doufám, že už to bude dobře.

Tak tedy: ćerně je vyznačeno to, co je dáno (včetně té tečny, která sice vyloženě dána není, ale doufám, že je jasná), oranžově hyperbola s neznámým druhým ohniskem, kterou  máme sestrojit.

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-03/68617_HYP.png

Konstrukce bodu Q už byla vyjasněna, rovněž to, že kolmice t_1 na daný směr asymptoty jdoucí daným ohniskem je tečnou řídicí kružnice. Takže dál: tečna t půlí úhel průvodičů FCQ, tj. přímka p = CQ prochází hledaným ohniskem. To znamená, že je průměrem řídicí kružnice d, takže kolmice t_2 = MQ na přímku p v bodě Q je další tečnou řídicí kružnice. Střed řídicí kružnice - hledané ohnisko E - tedy dále leží na ose o úhlu určeného tečnami t_1; t_2.


Wolfram ani jiný chemický prvek matematiku nenaučí.

Offline

 

#18 03. 03. 2013 01:51

qwasyxer
Příspěvky: 117
Reputace:   
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ martisek:
Děkuji mnohokrát, už to krásně vychází. Toto řešení mě vůbec nenapadlo.

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-03/71773_hyperbolaa.png

Offline

 

#19 03. 03. 2013 10:22

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: konstrukce hyperboly

↑ martisek:, ↑ qwasyxer:

děkuji velice, zdravím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson