Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Prosím o pomoc, vůbec nevím kam co dosadit a vůbec dočeho
řešiteli se odměním
ltěeso hmotnosti m=3kg se pohybuje se třením smykem směrem dolů po nakloněné rovině se sklonem 30 °. Jeho rovnice dráhy je x(t)=3t^2 (m,s). Jakou silu musíme vynaložit, abychom těleso po stejné nakloněné rovině vytáhli vzhůru konstantní rychlostí (t.j. bez zrychlení)?
Jakou práci vykonají síly tíhy a tření z předchozího příkladu při pohybu směrem [b]dolů na dráze l = 2m? [/b]
díky
Offline
Zdravím, vychádzal by som z tohto:
zrýchlenie je deriváciou okamžitej rýchlosti podľa času a okamžitá rýchlosť je deriváciou dráhy podľa času, z čoho vyplíva, že zrýchlenie bude vlastne druhá derivácia dráhy podľa času. Keďže závyslosť dráhy od času máme yadanú môžeme to 2x zderivovať a dostaneme funkciu hovoriacu o tom ako sa mení zrýchlenie podľa času. Ak máme teleso vytiahnuť smerom hore s konštantonou rýchlosťou, znamená to, že musíme proti zrýchleniu pôsobiacemu smerom zvierajúcim 30° so zemským povrchom vyvynúť zrýchlenie rovnakej veľkosti, ale opačného smeru.
Popis síl ako pôsobia pri pohybe po naklonenej rovine napríklad tu.
Pre prácu platí 
Skús sa nad príkladom zamyslieť na základe toho čo som napísal a hlavne nakresli si obrázok. Ak by nebolo niečo jasné tak sa ešte ozvy.
Offline
↑ hnata:
Máš pravdu, je to primitivní. Pokud máš zájem o pomoc (zcela zdarma), zkus alespoň naznačit vlastní nápad k otazkam:
- jaké závěry můžeme vyvodit ze sdělení, že rovnice dráhy (směrem dolu) je x(t)=3t^2 ?
- který Newtonův zákon použijeme pro řešení problému "vytáhnout těleso po stejné rovině s konstantní rychlosti"?
Samozřejmě v plném rozsahu platí napověda od kolegy ↑ matoxy: a obrázek, na který se odkazuje.
Hodně zdaru a zdravím :-)
Offline
↑ hnata:
Zdravím :-)
a síce vyjde pouze 6 (první derivace je 6t, druha 6), ale to je detail
z toho plyne, že výslednice pusobení třecí sily, která pusobí proti pohybu a x-složky tíhové síly není nulová, jak spravně píšeš:
F=ma=3*6=18 N,
F = xsložka "F_tíhová" - F třecí.
Teď rozvijej myšlenku směrem nahoru po rovině - rychlost je konstantní ....
Offline
↑ hnata:
opravila jsem v předchozím příspěvku zápis pro F (vypadlo tam, že mluvím pouze o x-složce tíhové síly, tedy o m*g* sin (alfa)
http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=4626
Offline
kdyř už jste v tom tak ještě jeden příkládek bych tu pro vás měl :)
3kostky spojené nehmotnými, nepružnými vlákny o hmotnostech m1=2kg, m2=1kg, m3=3kg.
úhel = 20°. Kladka bez tření a bez hmotnosti...
vypočítejte (pls) napětí vlákna T1, T2 a zrychlení obou kostek...
můj postup: (nejspíš špatně)
Fx1= m1.g.sin\alpha
Fx2= m1.g.sin\alpha
F3=m3.g
(-Fx1-Fx2+F3)/(m1+m2+m3)=a
-F1x-F2x+F3=T2
-F1+.... T2 nevim
určitě se tam využívá 2.nevtonův zákon... ale to je tak všechno na co jsem přišel :(
Offline
Stránky: 1