Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 03. 2013 12:07 — Editoval Blackflower (29. 03. 2013 12:08)

Blackflower
Místo: Bratislava
Příspěvky: 1303
Škola: FMFI UK BA, EFM, absolvent 2016
Pozice: aktuár
Reputace:   71 
 

Párne a nepárne funkcie

Zdravím,
mám nejasnosti ohľadom párnych a nepárnych funkcií a matematických operácií s nimi (sčítanie, odčítanie, násobenie). Snažila som sa nejako si odvodiť závery, ale jediné, čo mi vyšlo, bolo to, že keď vynásobím párnu a nepárnu funkciu, dostanem nepárnu.

Nech f je párna: $f(-x)=f(x)$
Nech g je nepárna: $g(-x)=-g(x)$

$f(-x)\cdot g(-x)=f(x)\cdot (-(g(x)))=-f(x)\cdot g(x)$ - ak uvažujem správne, znamená to, že súčin párnej a nepárnej funkcie bude nepárna

Skúšala som aj ostatné súčiny, ale nevedela som určiť párnosť/nepárnosť mocniny funkcie:
$f(-x) \cdot f(-x)=f^2(x)$
$g(-x) \cdot g(-x)=(-g(x)) \cdot (-g(x))=g^2(x)$

Vedel by mi s týmto niekto pomôcť? Prípadne poznáte nejaký materiál, z ktorého by sa to dalo naštudovať?
Vopred ďakujem.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Blackflower)

#2 29. 03. 2013 12:17

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Párne a nepárne funkcie

↑ Blackflower:
Ahoj, vždyť přirozená mocnina je vlastně součin, který jsi již dokázala, jak funguje.
Možná je problém ve značení?
Označme $\varphi_n$ funkci, která $x \mapsto \left(f(x)\right)^n$, kde $n \in \mathbb{N}$.
Je-li $f$ nepárna, pak $\varphi_n(-x)=\left(f(-x)\right)^n=\left((-1)f(x) \right)^n=(-1)^n \left(f(x) \right)^n=(-1)^n\varphi_n(x)$, tedy je její n-tá mocnina párna pro n párne (promin za komoleni slovenštiny) a nepárna, pokud je n nepárne.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#3 29. 03. 2013 12:20

Blackflower
Místo: Bratislava
Příspěvky: 1303
Škola: FMFI UK BA, EFM, absolvent 2016
Pozice: aktuár
Reputace:   71 
 

Re: Párne a nepárne funkcie

↑ Andrejka3: To dáva zmysel... nenapadlo mi pozrieť sa na to takto a zapísať si to.
A pokiaľ bude f párna, bude párna aj hocijaká jej prirodzená mocnina či tomu zase zle rozumiem?

Offline

 

#4 29. 03. 2013 12:24

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Párne a nepárne funkcie


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#5 29. 03. 2013 12:30

Blackflower
Místo: Bratislava
Příspěvky: 1303
Škola: FMFI UK BA, EFM, absolvent 2016
Pozice: aktuár
Reputace:   71 
 

Re: Párne a nepárne funkcie

↑ Andrejka3: Ešte posledná otázka... ako to funguje, keď sčítavam a odčítavam? Dala som si do wolframu najprv $x^2+\cos x$ a potom $-x^2+\cos x$. K obidvom mi napísal, že sú párne. Potom som skúsila $x^3+\sin x$ a $-x^3+\sin x$, tie boli obe nepárne. Z toho mi vzniká hypotéza, že keď spočítam dve párne, výsledná bude párna, keď spočítam dve nepárne, výsledok bude opäť nepárna. Keď spočítam párnu a nepárnu, neviem vo všeobecnosti povedať, čo dostanem. Funguje to tak naozaj alebo som úplne mimo?

Offline

 

#6 29. 03. 2013 12:42 — Editoval Andrejka3 (29. 03. 2013 12:45)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Párne a nepárne funkcie

Součet dvou párných fcí je párná fce:
$(f+g)(-x)=f(-x)+g(-x)=\pm f(x) \pm g(x)$.
horní znaménko odpovídá párným sčítancům. Pokud jsou obě znaménka stejná, lze je vytknout a pak dostaneš $\pm(f(x)+g(x))=\pm (f+g)(x)$.
Pokud nejsou obě znaménka stejná, obecně vytknout nelze. Tak třeba zkus  |x| sečíst s x.
Případ odečítání lze převést na sčítání: odečítání g je tot=ž co přičítání (-g). Což je vynásobení g fcí (-1), jež je párna.
edit: místo signum absolutní hodnota
edit2: takže opět správná hypotéza.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#7 29. 03. 2013 12:44

Blackflower
Místo: Bratislava
Příspěvky: 1303
Škola: FMFI UK BA, EFM, absolvent 2016
Pozice: aktuár
Reputace:   71 
 

Re: Párne a nepárne funkcie

↑ Andrejka3: Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, veľmi si mi pomohla.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson