Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#51 09. 04. 2013 21:43

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑↑ Peta8:

Zdravím,

zadání jsou vystavena k veřejnému použití, jak píše "Maturita", tedy bych neviděla problém přidat příspěvek ve smyslu "Na str. si můžete prohlédnout mé neoficiální řešení. Kritiku vítám".

Na nové fcbk bude asi potíž s psaním matematických výrazů - v tom je fórum pohodlnější. Ale vždy se dá přesměrovat debatu sem. Výzvu na podělení se o úlohy jsem přidala na Nástěnku. Bohužel moje matematika a čeština je taková ubohost, že se ke vzorovým řešením nehlásím.

Offline

 

#52 09. 04. 2013 21:48

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

Děkuji moc.

Co se týká psaní výrazů, nejschůdnější cestou je asi posílat obrázky. Uvidíme :-)

Offline

 

#53 09. 04. 2013 21:55

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑ Peta8: obrázek se nedá využit pro další kopírování výrazů - zvalidováno pře 5 lety :-)

Myslím, že je zbytečné, aby se to "rozlézalo" všude, pokud o debatu okolo maturity bude větší zájem, dá se poprosit Zakladatel, aby k tomu založil sekci zde. Je to nejméně pracná cesta (zejména pro mne :-))

Offline

 

#54 12. 04. 2013 23:59

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑ Peta8:

Zdravím,

na MatWiki jsem přidala úlohu 6 (za účelem nácviku tvorby tabulek :-) Bohužel, na tom je vidět, že nemám ani dobrou češtinu, ani správné odborné vyjadřování. Můžete směle editovat. Děkuji.

Offline

 

#55 13. 04. 2013 20:06

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

Děkuji,

podívám se na to.

Zatím jsem přidal úlohy 8, 9, 10. Já vím, je to málo, ale teď mám na práci i jiné kratochvíle :-)

http://www.nabla.cz/obsah/matematika/st … podzim.php

Offline

 

#56 13. 04. 2013 20:55

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑ Peta8:

:-) děkuji, do úvodního tématu jsem přidala odkaz na "novou sbírku" + 5 odkazů na úlohy z fóra (tedy jsme těsně za polovinou). Snad ještě něco přidám na Matwiki, když už mám šablonu, ale zatím neslibuji.

Offline

 

#57 14. 04. 2013 14:32

werunqa05
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑↑ Peta8:
Ahoj nemáš vypracovaný test 2012 podzim? ted to pocitam a nevim si rady s pár ulohama :-)

Offline

 

#58 14. 04. 2013 14:35

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑ werunqa05:

Zdravím,

v příspěvku ↑ 56: jsem včera napsala, kam jsem přidala odkaz na podzim 2012. Našla jsi? Děkuji.

Polovina úloh chybí, pokud máš takový dotaz, tak si, prosím, založ své téma.

Offline

 

#59 15. 04. 2013 17:59

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

Dobrý den,

nově přidány úlohy 14, 17, 18 (včera) a 13, 15 (dnes).

http://www.nabla.cz/obsah/matematika/st … podzim.php

Offline

 

#60 12. 11. 2013 21:14

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

Offline

 

#61 13. 11. 2013 00:17

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑ Peta8:

:-) Zdravím, nový odkaz je přidán do úvodního příspěvku. Jak vidíš sám na Nástěnce, akce "Měsíc s Peťou" včera vypršela, aktuálně jsou vystaveny podporované weby DIM VŠB a MAW s počítačovou podporou.
Ale někdy po polovině listopadu by mělo proběhnout vyhodnocení ankety k rozdělení, potom Tebe opět vystavím. A jelikož naše zvýrazněné téma je nejméně viditelné, tak pro jeho udržení na vrcholu si dovolím položit jednu otázku:

Jaké jsi měl pocity ze složitosti Ilustračního testu oproti předchozím letům? Děkuji.

Offline

 

#62 13. 11. 2013 19:40

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑ jelena:

Test se mi zdá o malinko lehčí než loni, ale je vysoce možné, že je to jen zdání.
Ještě více se mi zdá k ničemu. Najít v tabulkách vzorec - dosadit - vypočítat. Matematické myšlení vůbec nerozvíjí.

Offline

 

#63 15. 11. 2013 00:06

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

kolega Peta8 napsal(a):

Matematické myšlení vůbec nerozvíjí.

na to už u maturitního testu pozdě, to měli rozvíjet 4 roky :-)

Jinak děkuji za hlášení obtížností - mám takový dojem, že zatím zadání nebudu zkoumat (aktuálně celý volný čas čteme knihy k dějepisné olympiádě, potom jsou MO a FO - všechno zabere čas). Nedoučuji, z okolí mám hlášení, že velmi klesá počet přihlášených na maturitu z matematiky - u vás také tak?

Je zajímavý jev - i slabší student díky přirozenému kontaktu s angličtinou (internet, hry, seriály, hudba, cestování) začíná ztrácet obavy ze zapsání maturitní angličtiny (což ve startu povinných maturit nebylo). No měla bych dodržet vlastní pokyn a ukončit OT:

Komentáře k účelu a organizaci maturit, výhrady a názory řešte prosím v parku, sem prosím přidávejte pouze seriózní materiály k tématu

Ještě k dokonalosti Tvého díla by přispělo doplnit úlohu o okruhy, které se v úloze objeví + odkazy na procvičení podobných úloh (samozřejmě z nably :-) Zdar přeji.

Offline

 

#64 15. 11. 2013 10:54

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑ jelena:
Nevím, jestli klesá, ale 18 lidí z 20 má v plánu (není to závazné, přihlášky zatím nejsou podány) dělat státní maturitu z matematiky. Zbylí dva ji pravděpodobně nedělají jen z důvodu, že je u nás povinná zkouška z cizího jazyk (buď ve státní nebo školní části) a chtějí konat zkoušky, které jim pomohou k přípravě na LF (biologie, chemie). Nicméně si o nich nemyslím, že by na to neměli.

Jediné z čeho u nás jsou obavy jsou logaritmy a neumíme vzorečky. Jo a máme příliš chytré kalkulačky s editorem rovnic (smutné je, že právě tento typ je uváděný na zadní straně učebnic Prometheus - řada Matematiky pro gymnázia a Fyzika pro gymnázia, jako typ pro ZŠ a SŠ) .

Jinak než maturita mi přišli těžší přijímačky na SŠ (gymnázium), možná tím časovým odstupem, ale možná i složením úloh.

Já osobně bych s angličtinou trošku problém měla. Nebo spíše je větší pravděpodobnost neudělat jednu ze tří částí zkoušky. Na školní angličtinu se taky moc netěším, protože loni to bylo, že se vylosovalo téma a pak dotyčný mluvil 15 minut bez sebemenšího zastavení nebo zásahu učitele.

Nevím, zda výrok o náročnosti matematiky byl někde v médiích (příp. dokonce z úst někoho z CERMATu) nebo jen u nás od učitelky češtiny nevím, ale v jejím podání mě strašně pobavil :)

Nevím, jaká je náročnost tohoto cvičného testu. Naše škola se nezapojila (a já se na něj zatím nedívala). Zkoušeli jsme hned v září podzimní verzi, většina by to (byť s odřenýma ušima) udělala. Ale je asi třeba říct, že to bylo bez přípravy, tabulek a probrání posloupností a kombinatoriky.

Na náročnost státní maturity bysme se však měli ptát v sekci Střední škola, já asi nebudu správný příklad stejně tak nebude vhodný vzorek výběr žáků volitelného předmětu cvičení z matematiky, i když test, který dopadá vždy nejhůře (srovnání loňští maturanti, náš ročník a třída pod námi, kde ho v týdnu psali) - zajímavé.


Jinak pro nás je asi zbytečné jakkoliv maturity řešit, protože naše třídní bude odesílat naše přihlášky k maturitě na SCIO. Nevím, co tam s tím budou dělat. :)


Užívejte si podzimu, já se jdu dál těšit na zimu.

Offline

 

#65 15. 11. 2013 16:06

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑ janca361:

Děkuji za novinky (ale už jsme mělY být v parku, ať je pořádek :-) Tak tam vytvořím odkazy a debata případně poběží mimo téma určené pro úlohy maturity. protože máš hodně zajímavých momentů, byla by škoda nepokračovat a nedozvědět se i něco dalšího.

Nevím, jestli klesá, ale 18 lidí z 20 má v plánu

já to mám jen z doslechu z méně náročných škol. Vy jste víceleté gymnázium (a jak jsem pochopila přírodovědno-technické zaměření?), tam bude pravděpodobně situace jiná.

že se vylosovalo téma a pak dotyčný mluvil 15 minut bez sebemenšího zastavení nebo zásahu učitele.

to chce metodu univerzální vsuvky "jmelí" - jednoduše stočíš téma na sousední a tak za 15 minut projdeš všech ... témat, co jsi nastudovala. Také je dobré umět univerzální báseň nebo píseň.

Jinak pro nás je asi zbytečné jakkoliv maturity řešit, protože naše třídní bude odesílat naše přihlášky k maturitě na SCIO. Nevím, co tam s tím budou dělat. :)

nezařadila vás do Maturitního Treningu?

Užívejte si podzimu, já se jdu dál těšit na zimu.

Já bych zrušila jaro a léto a jen bych si pořád užívala :-)

Ale jmelí:

a) pro nácvik maturitních testů doporučuji projekt, který zde diskutujeme, dej vědět, zda bylo použito a můžete psát i připomínky,
b) budeš Maturitní Moderátor a nezapomeneš včas zvýraznit téma + zvýraznění zapsat na nástěnku.

V mezičase zdárnou přípravu přeji :-)

Offline

 

#66 20. 11. 2013 19:19

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

Dobrý večer,

plánuji něco takového http://www.nabla.cz/obsah/matematika/st … matiky.php

Bude se jednat o mini testy o 10 úlohách, které budou sloužit k procvičení. Myslíte, že to maturanti ocení, nebo mi to zase ztrháte? ;-)

Offline

 

#67 01. 12. 2013 11:29

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

Offline

 

#68 01. 12. 2013 12:29

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

Peta8 napsal(a):

Dobrý večer,

plánuji něco takového http://www.nabla.cz/obsah/matematika/st … matiky.php

Bude se jednat o mini testy o 10 úlohách, které budou sloužit k procvičení. Myslíte, že to maturanti ocení, nebo mi to zase ztrháte? ;-)

Zběžně jsem otevřela oba testy - kvadratická rovnice s opačnými kořeny mě překvapila. Ale asi pokud to není třeba řešit bez jejich počítání, tak žádný problém :)

Offline

 

#69 01. 12. 2013 13:50

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

Čím překvapila? Že je do státní maturity moc složitá (pokud je zakázáno vypočítat kořeny)?

Offline

 

#70 01. 12. 2013 13:56

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

↑ Peta8:
Ano. Opravdu nevím, zda se to počítalo normálně v hodině /gymnázium/ nebo až v semináři. Myslím, že spousta žáků má problém pracovat s neznámými (zvláště pokud je v rovnici více než jedna i když za ni můžou dosadit).

Offline

 

#71 01. 12. 2013 13:59

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

To je pravda. Ale třeba kombinatorika mně přijde mnohem těžší a také se v maturitních testech vyskytuje.

Offline

 

#72 29. 12. 2013 22:34

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Státní maturity (Česká republika, Slovenská republika)

Jen, že už je hotový. Všem, kteří mi pomáhali, velký dík.

http://www.nabla.cz/obsah/matematika/st … t-2014.php

Offline

 

#73 19. 01. 2014 13:15 Příspěvek uživatele culda byl skryt uživatelem janca361. Důvod: Chyba opravena

#74 19. 01. 2014 13:31 Příspěvek uživatele janca361 byl skryt uživatelem janca361. Důvod: Chyba opravena

#75 19. 01. 2014 13:39 — Editoval culda (19. 01. 2014 13:40) Příspěvek uživatele culda byl skryt uživatelem janca361. Důvod: Chyba opravena

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson