Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 04. 2011 12:21 — Editoval lerner (29. 04. 2011 12:22)

lerner
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Počet Homomorfismů

Dobrý den,

narazil jsem na příklad, se kterým nemůžu nijak hnout. Jedná se o to, že mám najít počet homomorfismů v těchto dvou příkladech: http://www.sdilej.eu/pics/4c400bd517a01d1282abcd52edaee37c.jpg a
http://www.sdilej.eu/pics/e9d4f9bcb6eba14a2da26308b8fff47e.jpg
Děkuji za pomoc

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Hanis)

#2 29. 04. 2011 12:25

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Počet Homomorfismů

Dostatečně by mělo pomoct to, co jsem ukazoval tady.

Offline

 

#3 29. 04. 2011 12:47

lerner
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Počet Homomorfismů

Bohužel, příspěvek sice vypadá perfektně, ale moc mi nepomohl :(

Offline

 

#4 29. 04. 2011 12:58

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Počet Homomorfismů

↑ lerner: Struktury vlevo jsou docela jednoduché. Stačí promyslet, kolik máme možností, kam poslat jejich generátory.

Offline

 

#5 30. 04. 2011 11:15

lerner
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Počet Homomorfismů

Bohužel, stále nevím o co se jedná, potřeboval bych to asi vysvětlit "polopatě".

Offline

 

#6 23. 04. 2013 15:47

kolejo
Místo: Brno
Příspěvky: 190
Škola: MUNI PřF OM, Alg
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Počet Homomorfismů

↑ lerner:
↑ musixx:

Dobrý den,
pojďmež to dořešit. Ano, četl jsem ten dlouhý (a v pravdě dobrý a kvalitní) příspěvek od uživatele jménem musixx. Přiznám se, že mi to nepomohlo a myslím, že to ani nebyla přesně odpověď na to, co hledám. Jde jen o to zjistit počet homomorfismů.

Ten první, nazván beta, má 10 homomorfismů, ten druhý 1. gcd(15,16)=1
Tohle s tím největším společným dělitelem ale nejde použít u té alfy. Jak se na to tedy přijde. Nevím vůbec, proč to je deset. Šťastně to vyšlo, že 2*5=10 a gcd(10,10)=10.

Napadlo mě tu levou stranu převést na něco izomorfního, ale né vždy to vychází.
Z4*Z4->Z8 má šestnáct homomorfismů, proč?
Z4*Z4->Z10 ...myslel jsem, že pět, ale nic.
Snažil jsem se to nějak jistit tím počtem prvků, ale...k ničemuž jsem nedošel.
Děkuji za pomoc,
kolejo

Offline

 

#7 23. 04. 2013 17:06 Příspěvek uživatele 010010 byl skryt uživatelem 010010.

#8 23. 04. 2013 20:50 — Editoval OiBobik (23. 04. 2013 20:52)

OiBobik
Moderátor
Místo: Brno/Praha
Příspěvky: 1013
Škola: MFF UK Mat. struktury
Pozice: student
Reputace:   82 
 

Re: Počet Homomorfismů

↑ kolejo:

Ahoj, v tomto pripade staci jen nahlednout, ze $\mathbb{Z}_2\times\mathbb{Z}_5 \simeq \mathbb{Z}_{10}$.

A jinak: je to tak, kdyz u urcovani poctu homomorfismu prejdes k isomorfni grupe, nic se nepokazi. Takze to musi "vychazet vzdy".

(Koukam, zes tu ozivil stara temata - v tom pripade pozadej o oznaceni za vyresene spravce.)


"The first rule of Tautology Club is the first rule of Tautology Club." [xkcd]

Offline

 

#9 23. 04. 2013 21:57

kolejo
Místo: Brno
Příspěvky: 190
Škola: MUNI PřF OM, Alg
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Počet Homomorfismů

↑ OiBobik:
Děkuji za odpovědi, ano, oživuji stará témata. O označení za vyřešené se ještě postarám.

Z4 x Z4 -> Z8 má šestnáct homomorfismů. (to totiž vím z výsledků)

gcd (a,8) pro lib. "a" je ale číslo menší nebo rovno osm. Tak jak to tady lze vyřešit? Prosím prosím.

kolejo

Offline

 

#10 23. 04. 2013 23:39 — Editoval OiBobik (23. 04. 2013 23:43)

OiBobik
Moderátor
Místo: Brno/Praha
Příspěvky: 1013
Škola: MFF UK Mat. struktury
Pozice: student
Reputace:   82 
 

Re: Počet Homomorfismů

↑ kolejo:

Tady uz je to malicko slozitejsi.
Grupa ZnxZm neni cyklicka - na jeji nagenerovani je tedy potreba alespon dvou prvku, pricemz zde jde videt, ze dva prvky ((1,0) a (0,1)) uz staci. Navic tyhlety generatory jsou nezavisle v tom smyslu, ze kazdy prvek napises jednoznacne jako soucet prvku z podgrupy generovane (1,0) a prvku z podgrupy generovane (0,1).

Stejnymi argumenty, jako v druhem prikladu, ktery jsi ozivil, dostaneme, ze pocet moznych obrazu prvku (1,0) grupy ZnxZm v grupe Zk je prave nsd(n,k) a ze pocet moznych obrazu prvku (0,1) je nsd(m,k).

Ted co je potreba nahlednout: kazde prirazeni jedne z tech "dobrych hodnot" prvku (1,0) a kazde prirazeni "dobre hodnoty" prvku (0,1) uz urcuje prave jeden homomorfismus
(Pokud prvku (1,0) priradim x a prvku (0,1) priradim y, pak vysledne rozsireni na homomorfismus je zobrazeni, ktere prvku (a,b) priradi a*x+b*y )

Nyni uz jde nahlednout, ze pocet homomorfismu Z4xZ4->Z8 je nsd(4,8)*nsd(4,8)=16.

Kdybys mel zajem o dalsi cviceni:

0) zobecnit pro soucin konecne mnoha cyklickych grup na domainu
1) zkus si rozmyslet dualni ulohu, tj pocet homomorfismu Zk->ZmxZn. Pripadne pak taky zobecnit na konecne souciny v cilove grupe. (Rekl bych, ze to pujde taky takto obecne, i kdyz ty vyrazy budou mozna vypadat o dost kokplikovaneji. Zakladem je umet v tom soucinu nejak popsat vsechny cyklicke grupy daneho radu.)
2) zkus zobecneni v tomto smeru: ukaz, ze kdykoli je pocet homomorfismu H->K n a pocet homomorfismu G->K m, kde G,H,K jsou komutativni grupy, pak uz je pocet homorfismu GxH->K roven mn. (Pozn: ten priklad 0) je ocividnym dusledkem tohoto faktu)
3) jestli znas klasifikaci konecnych komutativnich grup, naholedni, ze z toho jsi uz schopen urcit pocet homomorfismu libovolnych dvou komutativnich konecnych grup.


"The first rule of Tautology Club is the first rule of Tautology Club." [xkcd]

Offline

 

#11 24. 04. 2013 10:23

kolejo
Místo: Brno
Příspěvky: 190
Škola: MUNI PřF OM, Alg
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Počet Homomorfismů

↑ OiBobik:

Děkuji moc, děkuji i za ta cvičení.
Takové úrovně matematiky bych chtěl dosáhnout. Úplně si s tím hrajete, to je paráda.

Proto je tohle fúorum tak super, člověk může být v kontaktu s lidmi, jako jste Vy, což je dobrá cesta k tomu...být jako Vy :)

ehm

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson